Dieta Typ 2 Wiadomości

Dieta wegańska i wegetariańska zmniejsza o połowę ryzyko cukrzycy typu 2

Warzywa w cukrzycy pomagają kontrlowac chorobę
Dieta wegańska i wegetariańska zmniejsza o połowę ryzyko cukrzycy typu 2

Organizacja zrzeszająca ponad 100 tysięcy amerykańskich dietetyków dokonała przeglądu kilku badań na temat korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania roślin z jednoczesnym wyeliminowaniem produktów pochodzenia zwierzęcego, oraz wpływem tego typu diety na zapobieganie i leczenie cukrzycy typu 2.

Dieta wegetariańska i wegańska organiczna ryzyko cukrzycy typu 2

Badania przedstawione przez Amerykańską akademię Żywienia i Dietetyki (US Academy of Nutrition and Diabetics) wykazały, że diety prowadzone przez wegan, wegetarian i lakto-owo-wegetarian (zawierające jaja i nabiał) znacząco wpływają na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2, podczas gdy osoby spożywające mięso w codziennej diecie  narażone są dwa razy bardziej na ryzyko zachorowania na tą chorobę.

Warzywa zawierają dobroczynne związki fitogemiczne  i błonnik

Według naukowców elementem diet wegetariańskich i wegańskich, które stanowią niejako ochronę naszego organizmu, jest wysoka zawartość błonnika i dobroczynnych substancji fitochemicznych zawartych zarówno w owocach i warzywach jak i w nasionach oraz orzechach.

Substancje fitochemiczne to związki odpowiedzialne za ciemny kolor jagód czy zapach czosnku, jak również prowitamina A. Stąd też warzywa i owoce o ciemnej skórce jak również czosnek bywają nazywane ‘superfoods’.

Badanie podkreśla również, że niektóre pokarmy wegetariańskie, takie jak rośliny strączkowe, mają niski indeks glikemiczny, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i utrzymać go na właściwym poziomie.

Dieta wegańska  i wegetariańska  zmniejsza o połowę ryzyko cukrzycy typu 2

Autorzy opracowania skupili się na szczególnych przypadkach rozwoju cukrzycy u wegetarian i wegan, biorąc między innymi pod uwagę wartość wskaźnika BMI (ang Body Mass Indeks) będącego stosunkiem wzrostu do wagi ciała.

Po uwzględnieniu wpływu takich czynników jak wskaźnik BMI, dieta wegańska niesie za sobą aż 62% niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę, a dieta lakto-owo- wegetariańska 38% niższe ryzyko. To oznacza, że mięsożercy mają średnio dwa razy wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż weganie i wegetarianie.

Przyczyny nie do końca wyjaśnione

Choć nie ma wątpliwości, co do tego, że warzywa są dla nas zdrowe, naukowcy nie są zgodni, czy mięso jest jako takie jest niezdrowe, czy też główna wina za problemy zdrowotne leży po stronie mięsa przetworzonego (wędliny, burgery, dania gotowe), oraz tłuszczy trans, czyli tłuszczy o zmienionej strukturze, tańszych i coraz częściej wykorzystywanych w masowej produkcji żywności.

Dieta wegetariańska, zawierająca duże ilości gotowych produktów, ciast, gotowych pasztetów wypełnionych chemią, może być równie szkodliwa, co mięsna, ale gdy właściwie prowadzona, praktycznie zawsze ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Niezależnie jaką dietę wybierzemy, gotujmy od podstaw i czytajmy etykiety.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.