Wiadomości

Dlaczego regularne badania są ważne?

Kwestie zdrowotne są dla wielu osób tematem tabu. Odczuwanie wstydu i często również strachu przed badaniem oraz diagnozą, blokuje chęci do regularnego odwiedzania gabinetu lekarskiego. Jednak cykliczne wykonywanie poszczególnych badań stanowi podstawę do wdrożenia ewentualnego procesu leczenia. Czemu warto poddawać swoje ciało testom? Na jakie badania warto się zapisać?

Profilaktyka kluczem do długiego życia

Większość schorzeń na początkowych etapach rozwoju, nie daje wyraźnych symptomów. Możesz czuć się całkowicie dobrze i nie odczuwać żadnych objawów. Mimo to nie masz gwarancji, że w Twoim ciele nie zaczyna się dziać coś niepokojącego. Regularne badania pozwalają wykryć groźne choroby, które z biegiem czasu stałyby się niemożliwe do wyleczenia. Są nimi m.in. rak szyjki macicy, czy rak prostaty. Wdrożenie rozwiązań farmakologicznych i innych przyniesie zadowalające rezultaty i wyeliminuje potrzebę bardziej inwazyjnych metod, np. chemioterapii.

USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej

Badanie jamy brzusznej to jedno z najważniejszych badań, które może ocalić ludzkie życie. Niezwykle groźny rak trzustki należy do grupy nowotworów o najwyższym wskaźniku śmiertelności. Tylko wykryty w porę, może zostać usunięty. Niestety nie zdarza się to często i rok od postawienia diagnozy przeżywa tylko około 25% osób. USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej to również ocena stanu wątroby, dróg żółciowych, układu moczowego (nerek) oraz przestrzeni zaotrzewnowej. Są one odpowiedzialne m.in. za oczyszczanie krwi i wspomaganie procesu trawienia.

Badanie krwi

Jeden z najpopularniejszych typów badań, dzięki któremu można w porę wykryć szereg niebezpiecznych dla życia chorób. Absolutną podstawą jest cykliczne wykonywanie morfologii, OB, testu na poziom cholesterolu całkowitego oraz glukozy. Dzięki nim można uniknąć takich schorzeń jak m.in. miażdżyca, czy cukrzyca. Jeżeli posiada się wyjątkowo silną fobię przed igłami lub krwią, najlepiej aby przez cały proces pobierania próbki unikać patrzenia w stronę sprzętu medycznego, a następnie poprosić kogoś o zdjęcie opatrunku i przemycie powstałego strupka.

Badanie kolonoskopowe

Przez wielu badanie to unikane jest jak ogień ze względu na formę jego przeprowadzania. Jednak warto wziąć pod uwagę, że uczęszczanie na profilaktyczne badania układu pokarmowego może ustrzec przed takimi chorobami jak rak jelita, polipy czy gruczolaki, które w przyszłości mogłyby zmienić się w nowotwór jelita grubego. Ponadto kolonoskopia to badanie, które należy wykonywać (w przypadku braku innych wskazań przez lekarza) tylko raz na dziesięć lat.

Cytologia lub badanie prostaty

Badanie stanu narządów płciowych u wielu osób może wywoływać poczucie wstydu i zakłopotania. Istnieje również przekonanie, że lepiej nie wiedzieć, czy dzieje się coś złego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zmartwień. Jest to ogromny błąd, przez który każdego roku umierają zatrważające liczby pacjentów onkologicznych. Chociaż cytologia nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jej regularne przeprowadzanie chroni przed nowotworem szyjki macicy. Wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny. To samo tyczy się prostaty. Tutaj zabieg jest nieco mniej bolesny, a lekarz szybko może stwierdzić, czy należy wykonać dalsze badania.

Pamiętaj! Regularne pojawianie się w gabinetach specjalistów warto traktować jako obowiązek, który za każdym razem ma szansę na ocalenie Twojego życia. Badania krwi, cytologia, USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, kolonoskopia i wiele innych testów, mogą uchronić Cię przed szeregiem chorób, które we wczesnym stadium okażą się w 100% uleczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.