Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Długie drzemki w ciągu dnia mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 45%

cukrzyk spi na kanapie drzemka cukrzyca
Osoby które ucinają sobie drzemki trwające dłużej niż godzinę dziennie, narażone są na wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Jak donoszą odkrycia japońskich naukowców, osoby które ucinają sobie drzemki trwające dłużej niż godzinę dziennie, narażone są na wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Czy to dłuższy sen sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 czy też jest objawem cukrzycy typu 2, tego jeszcze nie wiadomo.

Jest to najnowsze badanie oceniające skomplikowaną relację pomiędzy snem a cukrzycą, które przeprowadzone było przez naukowców z uniwersytetu w Tokio.

Brak snu sprzyja cukrzycy

Do metabadania wykorzystano dane z 21 badań przeprowadzonych na 300 000 osób które zanotowały swoje dzienne przyzwyczajenia dotyczące snu, włącznie z drzemkami w ciągu dnia.

Zaobserwowano związek pomiędzy drzemkami w ciągu dnia trwającymi dłużej niż 60 minut, a zwiększonym o 45 % ryzykiem cukrzycy typu 2 w porównaniu do osób które takich drzemek nie sobie nie robiły. Nie zaobserwowano takiego powiązania przy drzemkach trwających do 60 minut.

,,Zapadanie w fazę głębokiego snu w ciągu dnia zaburza jego cykl i może być efektem fenomenu znanego jako inercja senna, w którym osoba czuje się jakby była podpita, zdezorientowana i jeszcze bardziej śpiąca niż przed drzemką.” twierdzi główny autor dr Yamada Tomahide.

Drzemki do 30 minut poprawiają zdolność koncentracji i ‘orzeźwiają’ pozwalając nadrobić straty wynikające z zaburzeń naszego zegara biologicznego, i mogą w ten sposób zapobiegać cukrzycy typu 2.

Ale dłuższe drzemki, w których wchodzimy w kolejną fazę snu, bez ukończenia wszystkich kolejnych faz, mogą spowodować tak  inercje senną i równowagę hormonalną w organizmie, i sprzyjać cukrzycy typu 2.

Drzemka i ryzyko cukrzycy

Podczas gdy naukowcy nie potrafią potwierdzić związku przyczynowo- skutkowego dłuższych drzemek i ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 2, zauważyli, że dłuższe drzemki mogą być sygnałem alarmowym, że coś się dzieje niedobrego w organizmie. Być może to skłonność do takich drzemek jest objawem, a nie przyczyną, a u ich podstaw leży podwyższony poziom cukru w organizmie.

Jeśli wiec ty lub ktoś z twoich bliskich ma tendencję do dłuższych drzemek w ciągu dnia, może to oznaczać, że trzeba zrobić badania diagnostyczne na cukrzycę.

Tomahido dodaje, że brak snu powodowany stresem bądź pracą w systemie nocnym może zwiększać apetyt i konsumpcję wysokokalorycznych posiłków co w konsekwencji zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Brak snu również osłabia metabolizm węglowodanów i powoduje wzrost produkcji hormonu stresu, kortyzolu, a także przyczynia się do lekkich stanów zapalnych. Stany zapalny organizmu jest zaś jedną z przyczyn insulinooporności.

Więcej:

Naukowcy stawiają też hipotezę, że dłuższe drzemki mogą być wynikiem zaburzeń snu, które z kolei mogą być powodowane bezdechem sennym, często powiązany z cukrzycą typu 2.

,,Chociaż istnieją mechanizmy, którymi krótka drzemka mogłaby zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 są one nadal niejasne. Mechanizmy takie jak czas trwania snu zależny od różnic w efektach snu może częściowo wyjaśnić nasze odkrycie.”

Wyniki zostały zaprezentowane podczas Europejskiego Zgromadzenia Nauk Diabetologicznych w Monachium.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.