Leczenie Typ 2 Wiadomości

Zakazana substancja DNP może zwalczyć choroby wątroby i cukrzycę typu 2

DNP w cukrzycy typu 2
DNP może zwalczyć choroby wątroby i cukrzycę typu 2

Lek, który rząd USA opatrzył etykietą „bardzo niebezpieczny i nie do spożycia przez ludzi” zasługuje na drugą szansę. – sugerują badania, których wyniki opublikowano na łamach magazynu Science.

Substancja ta jest obecnie nielegalna, i w niektórych przypadkach prowadzi do wewnętrznego ugotowania się organizmu. Nie tak dawno prasa informowała o kilku takich przypadkach w Polsce.

Metoda skuteczna u szczurów

Naukowcy z Yale twierdzą, że metoda powolnego uwalniana tego zakazanego związku DNP skutecznie zwalcza cukrzycę typu 2 oraz powiązaną z nią chorobę metaboliczną -niealkoholowe stłuszczenie wątroby, która może prowadzić do marskości a nawet raka wątroby. Badania dotychczas przebiegły pomyślnie u szczurów.

Dotychczas stosowane metody leczenia cukrzycy typu 2, niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD) oraz niealkoholowego stłuczeniowego zapalenia wątroby (NASH) nie przynosiły spodziewanych efektów.

Zakazany DNP

Zespół naukowców z Yale (pod okiem endokrynologa dr. Geralda Shulmana) postanowił zbadać, czy środek, który ponad 70 lat temu używany był walki z nadwagą o nazwie 2,4 dinitrofenol (DNP), można bezpiecznie wykorzystać w leczeniu wyżej wymienionych chorób.

DNP pierwotnie miał zastosowanie w przemyśle jako środek wybuchowy. W 1930 roku producenci leków dodawali DNP do tabletek odchudzających,l które były dostępne bez recepty. Wkrótce PO TYM amerykańskie FDA zakazała używania tego związku podkreślając skutki uboczne, które prowadziły nawet do śmierć. Mimo toksyczności DNP ma jednak pewne zalety – zmusza organizm do spalania tłuszczów i -jak wykazał Shulman- poprawia insulinooporność u zwierząt.

Bezpieczna wersja DNP

Naukowcy postanowili stworzyć bezpieczną wersję DNP. Podczas badania umieścilii oryginalną postać DNP w pigułce, która powoli rozpuszcza się w wodzie i uwalnia lek od 12 do 24 godzin. Dzięki temu zmniejsza się stężenie leku we krwi – pigułka utrzymuje lek w stężeniach stukrotnie niższych od toksycznego progu.

Podawany raz dziennie szczurom z NAFLD lek obniżył poziom lipidów wątroby o ok. 90 procent. Zauważono ponadto poprawę ich wrażliwości na insulinę. U szczurów a NASH lek zmniejszył zwłóknienie, blizny prowadzące do niewydolności wątroby oraz marskość. W żadnych przypadku nie powodował skutków ubocznych.

Przyszłość DNP

Badania sugerują, że łagodniejsze wersje DNP mogą pomóc w leczeniu cukrzycy i stłuszczenia wątroby róznież u ludzi.

“Biorąc pod uwagę te obiecujące wyniki w zwierzęcych modelach NAFLD / NASH i cukrzycą typu 2 przeprowadzamy dodatkowe badania bezpieczeństwa, które pozwolą korzystać z CRMP podczas badań klinicznych” -podsumował Shulman.

Badanie to uzyskało wsparcie dotacji z Narodowego Instytutu Zdrowia oraz Fundacji Centrum Badań Metabolicznych Novo Nordisk na Uniwersytecie w Kopenhadze w Danii.

Ze względu na wysoką toksyczność, nie należy pod żadnym pozorem stosować tej substancji w domu.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.