Insulina Technologia Wiadomości

Doustna insulina MSL-001 – pierwsze badania z udziałem ludzi

Doustna insulina MSL-001
Doustna insulina MSL-001 – pierwsze badania z udziałem ludzi rozpoczęły się w Australii

Australijscy naukowcy rozpoczęli badania nad MSL-001, nową insuliną, która może wyeliminować bolesne zastrzyki. Insulinę MSL-001 przyjmuje się doustnie, a dokładnie przykleja się ją do wnętrza policzka w postaci polimerowej folii.

Wynalazek ułatwiłby życie cierpiącym na cukrzycę typu 1, jak i na inne typy cukrzycy leczone insuliną.

Co to jest insulina MSL-001?

Doustna insulina MSL-001 to wariant insuliny ludzkiej Humalin i została stworzona przez firmę Midatech. To insulina podawana doustnie, za pośrednictwem rozpuszczalnej, polimerowej folii, zawierającej cząsteczki hormonu. Folia nosi nazwę Insulin Buccal Soluble Film.

Naukowcy przyczepili cząsteczki inuliny do nanocząsteczek złota, a te zaś umieścili w polimerowej folii, która ma łatwość przyklejania się do powierzchni pokrytych śliną. Polimerowa folia z insuliną ma rozmiar znaczka pocztowego, więcej jest niewileka. Po aplikacji insulina jest bezpośrednio wchłaniana do krwiobiegu poprzez naskórek wnętrza jamy ustnej.

Badania kliniczne etap IIa

W badaniach doustnej insuliny, które właśnie się rozpoczęły, weźmie udział 12 pacjentów obu płci w wieku między 18 a 55. Przez 5 miesięcy sprawdzane będzie bezpieczeństwo i tolerancja doustnej insuliny MSL-001 przez pacjentów, w porównaniu z tradycyjną formą podawania insuliny.

Jeśli badanie przebiegnie pomyślnie, Midatech może zrewolucjonizować leczenie cukrzycy, eliminując bolesne zastrzyki.

Midatech również bada możliwość stworzenia doustnej wersji leków inkretynowych GLP-1 stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2, która również mogłyba zastąpić zastrzyki.

Doustna insulina wyzwaniem dla naukowców

Obecnie toczy się kilka projektów badawczych nad stworzeniem doustnej insuliny, która wyeliminowałaby konieczność zastrzyków. Głównym problem jest fakt, że insulina, będąc białkiem, ulega procesom trawiennym zachodzącym w układzie pokarmowym. Co więcej, cząsteczki insuliny są zbyt duże, aby przedostały się przez ścianki jelit czy żołądka.

Przeczytaj więcej:

Polimerowa folia przyklejana do wnętrza policzka, nad którą pracują naukowcy z Australii, rozwiązuje więc problem strawienia cząsteczek insuliny, zanim mają szanse zadziałać.

Dodatkowo, jako że nie jest ona wdychana jak inne alternatywne postaci insuliny, nie ma kontaktu z płucami. To zaś eliminuje podejrzenia, że insulina – hormon wzrostu – może stymulować komórki nowotworowe płuc. I choć ta teoria jest niepotwierdzona naukowo, jest to jeden z przyczyn, dla których wziewna insulina (np. Afrezza) jest tak niechętnie przyjmowana przez pacjentów.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.