Wiadomości

Dr Felicja Pietraszkowa nie żyje, zmieniła oblicze diabetologii

Dr Felicja Pietraszkowa
Dr Felicja Pietraszkowa zmarła w wieku lat 93

Wśród złych wieści, których jest ostatnio pod dostatkiem, doszła też do nas wiadomość, zmarła dr Felicja Pietraszkowa. Dr Felicja Pietraszkowa była wybitną diabetolożką, która sprawiła, że Śląsk, a zwłaszcza Wałbrzych, stały się centrum polskiej diabetologii. Dr Pietraszkowa zmarła w wieku 93 lat.

Zmniejszenie ilości poronień wśród diabetyczek

Jednym z największych osiągnięć doktor Pietraszkowej było zmniejszenie liczby poronień wśród ciężarnych diabetyczek. Dzięki jej nowatorskiemu podejściu, zmniejszyła procent poronień z 35% – średnia krajowa w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, do 3%-4%. To oznacza, że Polsce w tamtym czasie jedna na 3 ciężarne chore na cukrzycę traciła dziecko!

W tym celu, doktor Pietraszkowa jako pierwsza zmieniła system podawania insuliny, co sprawiło, że więcej kobiet mogło zostać matkami.

Zastrzyki z insuliny kilka razy dziennie

W tamtych latach diabetycy, również kobiety ciężarne chore na cukrzycę typu 1, zażywali insulinę tylko raz dziennie. Oczywiście taka sytuacja kończyła się wielogodzinną hiperglikemią, niezwykle niebezpieczną dla organizmu cukrzyków. W przypadku ciężarnych taka hiperglikemia była podwójnie niebezpieczna, bo również uszkadzała płód, prowadząc do poronień.

Doktor Pietraszkowa jako pierwsza w Polsce zaleciła ciężarnym diabetyczkom zażywanie insuliny kilka razy dziennie, tym samym niwelując hiperglikemię i zmniejszając liczbę poronień do kilku procent. W owym czasie była to rewolucja w leczeniu. Niestety, mimo sukcesów, metoda niezbyt szybko została zaadoptowana w kraju. Wielu lekarzy, zamiast zmienić metody leczenia cukrzyków, nazywała to „śląskim skrzywieniem”.

Doktor Pietraszkowa, widząc pozytywne efekty intensywnej terapii insulinowej u ciężarnych, następnie również zastosowała ją u wszystkich swoich pacjentów chorych na cukrzycę, zmniejszając ilość powikłań, i poprawiając ogólną jakość życia cukrzyków na Śląsku.

Innym osiągnięciem doktor Pietraszkowej było dążenie do dopuszczenia do dializ pacjentów z nefropatią cukrzycową.

Lekarzu, ucz się

Doktor Pietraszkowa uważała, że lekarz ma moralny obowiązek rozwijać się i podążać za wiedzą o najnowszych metodach i sposobach leczenia. Jednocześnie ostrzegała, aby ślepo nie podążać za trendami, ale realnie oceniać metody leczenia w kontekście korzyści dla danego pacjenta. Pacjent i jego potrzeby były zawsze w centrum jej zainteresowania.

Żegnamy doktor Felicję Pietraszkową z bólem serca. Polska diabetologia zawdzięcza jej bardzo wiele.

Niech spoczywa w spokoju.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.