Dziecko z cukrzycą w szkole

Dziecko z cukrzycą w szkole

Dziecko z cukrzycą typu 1 w szkole to początkowo stres dla rodziców. Jeśli Twoje dziecko idzie do szkoły pierwszy raz lub też wraca do szkoły po diagnozie cukrzycy, masz wiele wątpliwości, co do tego jak da sobie

Dziecko z cukrzycą w szkole
Dziecko z cukrzycą w szkole nie powinno czuć się wykluczone

radę. Zastanawiasz się też jak z nowym wyzwaniem poradzi sobie kadra pedagogiczna.

Przede wszystkim, bądź dobrej myśli – wszytko się ułoży i przy odrobinie organizacji i początkowym wysiłku włożonym w edukację, wszytko będzie działać poprawnie.

Pamiętaj, że szkoła jest Twoim partnerem w opiece nad dzieckiem, nie antagonizuj nauczycieli, nie zakładaj złych intencji. Oni nie są ekspertami w cukrzycy i zapewne również objawiają się że mogą nie podołać lub zaszkodzić.

Z drugiej strony, szkoła ma zestaw obowiązków, unikanie wywiązywania się z nich nie powinno być w żadnym stopniu tolerowane. Ty i Twoje dziecko macie swoje prawa i należy je egzekwować.

Dziecko z cukrzycą – obowiązki szkoły

Prawo nakłada na szkołę konkretne obowiązki, które powinny być realizowane przez dyrektora oraz kadrę pedagogiczną. To dyrektor odpowiada za ich wróżenie i to on powinien wpływać na nauczycieli.

Każdy w szkole ma obowiązek opieki na małym diabetykiem

Cała kadra pedagogiczna, nie tylko nauczyciele bezpośrednio zaangażowania w uczenie klasy twojego dziecka, powinni zdobyć podstawową wiedzę o cukrzycy oraz przejść podstawowe szkolenie na jej temat. W przypadku zastępstw, dyżurów w czasie przerwy czy innych nieprzewidzianych sytuacji, każda osoba pracująca w szkole powinna wiedzieć jak się zachować i jakie są procedury.

Nie można odmówić przyjęcia do placówki dziecka z cukrzycą

Szkoła ma obowiązek wspierać dziecko i Ciebie w kontroli choroby. Żadna palcówka oświatowa nie może odmówić przyjęcia dziecka chorego na cukrzycę. Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Jeśli Tobie odmówiono przyjęcia chorego dziecka do szkoły lub przedszkola, zgłoś to do kuratorium lub rzecznika praw dziecka.

Obowiązkowe szkolenia

Dyrekcja ma obowiązek przeprowadzić niezbędne szkolenia i wspierać kadrę pedagogiczną w opiece na dzieckiem z cukrzycą. Możesz dyrekcję w tym wspierać, podsuwając strony internetowe na temat cukrzycy, lub też organizując dla szkoły specjalne szkolenie, które bezpłatnie realizuje kilka organizacji.

Nr telefonu: 32 331 33 49 lub 605 331 345.

www.przyjaznediabetykom.pl
szkolenia@diabetycy.eu

Kadra pedagogiczna ma obowiązek zdobyć podstawową wiedzę na temat cukrzycy, hipoglikemii, hiperglikemii i podstawowych zasad kontroli cukrzycy. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza na początku, nie są oni ekspertami w cukrzycy. Jeśli trzeba, przyjdź na spotkanie rady pedagogicznej i wyjaśnij podstawowe terminy, wytłumacz czym jest cukrzyca.

W razie potrzeby, dyrekcja dysponuje funduszami, aby zorganizować płatne szkolenia z pielęgniarką czy lekarzem.

Codzienna praca z dzieckiem z cukrzycą

Poza wiedzą teoretyczną, nauczyciele i pozostała kadra powinni poznać podstawy kontroli cukrzycy oraz wiedzieć co robić w sytuacjach kryzysowych, kiedy dzwonić po pomoc, kiedy podać cukier. Powinni zapamiętać jakie wyniki pomiaru cukru oznaczają hipoglikemię, a jakie hiperglikemię. Żadne nauczyciel nie ma prawa odmówić opieki nad klasą z diabetykiem, wymawiając się brakiem wiedzy.

Pamiętaj jednak, że nie można nikogo zmusić aby zrobił dziecku zastrzyk/podał bolusa za pomocą pompy czy wykonał pomiar cukru we krwi. Na wykonanie takich zabiegów nauczyciel musi dobrowolnie wyrazić zgodę oraz przejść specjalistyczne szkolenie.

Procedury

Dyrekcja ma również obowiązek opracowania procedur postępowania, zarówno w przypadku codziennych, zwykłych czynności, jak również postępowania w sytuacjach kryzysowych. Jeśli takich procedur szkoła jeszcze nie ma, jest to szansa aby wpłynąć na ich kształt. Poprosić o przesłanie wersji roboczej, podziel się własnymi doświadczeniami oraz najlepszymi rozwiązaniami.

Procedury powinny opisywać zadania nauczycieli, takie jak przypominanie o zastrzykach/podaniu bolusów, sprawdzanie czy dziecko zjadło zaplanowane posiłki, przypominacie o regularnych pomiarach poziomu cukry we krwi.

Dodatkowo powinny zawierać opis sytuacji kryzysowych i jak w ich przypadku postępować. Na przykład, jeśli dziecko straci przytomność, najpierw należy zdzwonić po karetkę, potem do ciebie. Informację, gdzie znajduje się glukagon, że należy go podać.

Procedury powinny zawierać opis sytuacji kiedy kadra powinna się z tobą skontaktować i w jaki sposób, oraz zawierać przynajmniej jeden kontakt ‘zastępczy’ jeśli jesteś Twój numer będzie niedostępny. Wyładowana komórka lub brak zasięgu może się zdarzyć każdemu.

Kto może wykonywać podstawowe zabiegi?

Podstawowe zabiegi, takie jak zastrzyki, podanie wlewu z insuliny, pomiary poziomu cukry glukometrem leża w obowiązkach lekarza oraz pielęgniarki szkolnej. Niestety w dzisiejszych czasach niewiele szkół na nie stać, choć jeśli w szkole jest dziecko chorujące na chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca, szkoła powinna zatrudnić pielęgniarkę.. Nie można zmusić nauczycieli do wykonania tych czynności.

Jeśli jednak wiedza na temat cukrzycy jest przekazana w spokojny, profesjonalny sposób, nauczyciele nie powinni się obawiać podjęcia się tego zadania. Nauczyciele muszą mieć jednak na to Twoją zgodę – umieść w dzienniczku upoważnienie, w którym udzielisz zgody na wykonanie powyższych czynności przez przeszkolonych nauczycieli. Pozostaw jedną wersję u dyrektora.

Pozostali rodzice dzieci w klasie

W trakcie zebrania warto też poprosić o kilka minut i wyjaśnić innym rodzicom czym jest cukrzyca. Oczywiście wcześniej uzgodnij to z wychowawcą. Choć brzmi to absurdalnie, niektórzy rodzice mogą zastanawiać się, czy cukrzyca nie jest zaraźliwa.

Zachęć do zadawania pytań, nie obruszaj się – lepiej odpowiedzieć nawet na najbardziej nieracjonalne pytania, niż postawić je niedopowiedziane. Niewiedza rodzi strach.

Niektórzy rodzice z lęku przez kłopotami mogą wykluczyć Twoje dziecko z imprez urodzinach czy innych wydarzeń. Jeśli otwarcie wyjaśnisz czym jest cukrzyca,. Unikniesz takich nieracjonalnych zachowań.

Inne dzieci w szkole

Warto też zaprosić doświadczoną w pracy z dziećmi pielęgniarkę diabetologiczną lub diabetologa i zorganizować pogadankę. Pozostałe dzieci powinny wiedzieć co to jet cukrzyca, jaki jest jej przebieg, kiedy poprosić nauczyciela czy kogoś z dorosłych o pomoc. Warto też wyjaśnić, że nie należy namawiać dziecko z cukrzyca do jedzenia niezdrowych, słodkich produktów czy częstować słodkimi napojami.

Dzieci będą ciekawe ‘czy to boli’. Śmiałkom można wykonać pomiar poziomu cukru we krwi glukometrem.

Praktyczne sprawy

Upewnij się, że każda w każdej klasie znajduje się zapas glukozy lub butelka słodkiego napoju. Powinny one być przechowywane zawsze w tym samym, łatwo dostępnym miejscu. Zostaw też w szkole zapasowy glukometr, lancety, igły, fiolkę z insuliną.

Upewnij się, że szkoła ma zestaw glukagonu, który nie jest przeterminowany.

Upewnij się, że Twoje dziecko ma zawsze włączona komórkę na wypadek gdyby musiało się z tobą skonstatować. Nie pozwól jednak, aby ten przywilej był nadużywany do grania w gry w trakcie lekcji lub w inny sposób.

Upewnij się, że każdy nauczyciel wie jak i kiedy się z Tobą skontaktować.

Nie pozwól, aby twoje dziecko było wykluczone z W-F czy innych aktywności. Ćwiczenia i aktywność fizyczna są niezwykle ważne dla właściwego rozwoju każdego dziecka. To, jak aktywność fizyczna wypływa na dziecko powinno być przedmiotem szkoleń, i nauczyciele powinni wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji.

Jeśli dziecko potrafi samodzielnie wykonywać pomiary i podawać sobie insulinę, nie pozwól też aby omijały je klasowe wycieczki, wyjazdy za granicę, kino czy teatr. Dziecko z cukrzycą powinno mieć możliwość żyć tak jak zdrowe dzieci.

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.