Dzieci i młodzież Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 1 Wiadomości

Enterowirusy przyczyną cukrzycy typu 1?

Coraz więcej dowodów naukowych potwierdza hipotezę, że infekcje wirusowe przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 1. W lutym tego roku Cukrzyca Polska pisała o odkryciu fińskich naukowców o powiązaniu wirusa Coxsackie A z cukrzycą.

Również według naukowców z uniwersytetu medycznego China Medical University na Tajwanie, dzieci które przeszły zakażenie enterowirusem są w grupie zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 1. Według tajwańskich badaczy infekcje enterowirusem zwiększa ryzyko zachorowania aż o 50%.

Komórki wirusa enetrowirusy które mogą być jedną z przyczyn cukrzycy typu 1
Przyczyny cukrzycy typu 1 nie są do końca poznane, wśród głównych powodów wymienia się infekcje wirusowe enterowirusem.

Przypadki cukrzycy typu 1 są Tajwanie są rzadkie, ale w ostatnich latach ilość dzieci które zachorowały na cukrzycę wzrosła. Nie da się tego wytłumaczyć zmianami genetycznymi, więc naukowcy szukają innych przyczyn zachorowań na cukrzyce typu 1. W ostatnich latach wśród tajwańskich dzieci wzrosła również ilość zachorowań na enetrowirusa, stąd podejrzenia że te dwa schorzenia są powiązane.

Badania zostały przeprowadzone na podstawie analizy informacji medycznych ponad miliona dzieci z Taiwanu, których połowa przeszła leczenie enterowirusa między 2000 a 2008 rokiem.

Mimo, że widać silną korelację miedzy zakażeniem enterowirusem i przypadkami cukrzycy typu 1 wśród dzieci, nie wiadomo czy wirus powoduje cukrzycę, czy tez może inne czynniki sprawiają że młody organizm jest podatny na oba schorzenia. W czasie kiedy wirus przebywa w organizmie dociera on również do trzustki. Być może przeciwciała które zwalczają wirusa, również atakują komórki beta trzustki. A może też być tak, że trzustka osób które zachorowały na cukrzycę jest podatna na uszkodzenia, a cukrzyca jest tylko tego efektem. Nie wiadomo więc co jest pierwsze – wirus czy cukrzyca.

Zakażenia enterowirusami są bardzo powszechne wśród dzieci, i często są bezobjawowe. Zazwyczaj szczyt zachorowań przypada na koniec lata i jesień, zaś szczyt zachorowań na cukrzyce typu 1 przypada kilka miesięcy później w okresie zimowym.

Enterowirusy to grupa około 100 wirusów. Wirusy te powodują różne rodzaje infekcji od zapalenia gardła, przeziębień po spontaniczne poronienia. Wspomniane badania fińskich naukowców mówiły o enterowirusie Coxsackie B, który powoduje choroby układu nerwowego, włącznie z zapalaniem mózgowo-rdzeniowym. Inne rodzaje enterowirusów powiązanych z cukrzyca typu 1 to wirus polio, wirus echo czy wirus Coxsackie A.

Naukowcy uważają, że stworzenie szczepionki przeciwko tym enterowirusem które są powiązane z cukrzycą typu 1 może zmniejszyć ilość zachorowań w przyszłości.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.