Coraz więcej dowodów naukowych potwierdza hipotezę, że infekcje wirusowe przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 1. W lutym tego roku Cukrzyca Polska pisała o odkryciu fińskich naukowców o powiązaniu wirusa Coxsackie A z cukrzycą.
Również według naukowców z uniwersytetu medycznego China Medical University na Tajwanie, dzieci które przeszły zakażenie enterowirusem są w grupie zwiększonego ryzyka cukrzycy typu 1. Według tajwańskich badaczy infekcje enterowirusem zwiększa ryzyko zachorowania aż o 50%.
Przypadki cukrzycy typu 1 są Tajwanie są rzadkie, ale w ostatnich latach ilość dzieci które zachorowały na cukrzycę wzrosła. Nie da się tego wytłumaczyć zmianami genetycznymi, więc naukowcy szukają innych przyczyn zachorowań na cukrzyce typu 1. W ostatnich latach wśród tajwańskich dzieci wzrosła również ilość zachorowań na enetrowirusa, stąd podejrzenia że te dwa schorzenia są powiązane.
Badania zostały przeprowadzone na podstawie analizy informacji medycznych ponad miliona dzieci z Taiwanu, których połowa przeszła leczenie enterowirusa między 2000 a 2008 rokiem.
Mimo, że widać silną korelację miedzy zakażeniem enterowirusem i przypadkami cukrzycy typu 1 wśród dzieci, nie wiadomo czy wirus powoduje cukrzycę, czy tez może inne czynniki sprawiają że młody organizm jest podatny na oba schorzenia. W czasie kiedy wirus przebywa w organizmie dociera on również do trzustki. Być może przeciwciała które zwalczają wirusa, również atakują komórki beta trzustki. A może też być tak, że trzustka osób które zachorowały na cukrzycę jest podatna na uszkodzenia, a cukrzyca jest tylko tego efektem. Nie wiadomo więc co jest pierwsze – wirus czy cukrzyca.
Zakażenia enterowirusami są bardzo powszechne wśród dzieci, i często są bezobjawowe. Zazwyczaj szczyt zachorowań przypada na koniec lata i jesień, zaś szczyt zachorowań na cukrzyce typu 1 przypada kilka miesięcy później w okresie zimowym.
Enterowirusy to grupa około 100 wirusów. Wirusy te powodują różne rodzaje infekcji od zapalenia gardła, przeziębień po spontaniczne poronienia. Wspomniane badania fińskich naukowców mówiły o enterowirusie Coxsackie B, który powoduje choroby układu nerwowego, włącznie z zapalaniem mózgowo-rdzeniowym. Inne rodzaje enterowirusów powiązanych z cukrzyca typu 1 to wirus polio, wirus echo czy wirus Coxsackie A.
Naukowcy uważają, że stworzenie szczepionki przeciwko tym enterowirusem które są powiązane z cukrzycą typu 1 może zmniejszyć ilość zachorowań w przyszłości.