Leki Powikłania Wiadomości

Eylea – kolejny lek dopuszczony do leczenia retinopatii

Preparat Eylea retinopatia cukrzycowa
Preparat Eylea stosowany jest w postaci zastrzyków

Do niedawna nie było leków, które byłyby skuteczne w leczeniu retinopatii cukrzycowej. W ostatnich tygodniach jednak sytuacja ta zmieniła się.

25 marca Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek Eylea do leczenia retinopatii, miesiąc wcześniej zgodę otrzymał Lucentis (zastrzyk ranibizumab). Należy się spodziewać, że inne kraje, w tym Polska, również rozszerzą zastosowanie Eylea.

Eylea i AMD

Do lutego Eylea były jedynie stosowane do leczenia wysiękowego zwyrodnienia plamki żółtej AMD,cukrzycowego obrzęku plamki DME oraz do leczenia zakrzepu żyły centralnej siatkówki. W przypadku tych chorób preparat umożliwia utrzymanie ostrości widzenia, a nawet jego poprawę.

Oznacza to, że dzięki rozszerzeniu zastosowania Eylea, dużo większa grupa pacjentów może uzyskać poprawę wzroku.

Kolejnym krokiem będzie rozszerzenie zastosowania Eyea do leczenia retinopatii cukrzycowej w Unii Europejskiej, a tym samym i w Polsce.

Alternatywa dla terapili laserowej

Zarówno Eylea i Lucentis należą do grupy leków anty-VEGF (inhibitory czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego). Preparaty są podawane w formie zastrzyków aplikowanych do płynu wewnątrz oka. Leki stanowią alternatyw dla terapii fotokoagulacji laserowej. Hamują one rozrost naczyń krwionośnych oka oraz wysięk, które towarzyszą retinopatii i prowadzą do utraty wzroku.

Zastrzyki Eylea przyjmuje się raz w miesiącu w ciągu pierwszych pięciu miesiącach terapii. Po upływie tego czasu pacjent otrzymuje zastrzyk raz na dwa miesiące. Minimalny czas trwania terapii Eylea to 3 miesiące.

Wyniki badań klinicznych

Lek Eylea testowano na 679 uczestnikach w dwóch seriach badań klinicznych. Pacjentów przydzielono losowo do grupy przyjmujących Eylea i grupy nie poddanej takiej terapii.

Po stu tygodniach, czyli około 2,5 miesiąca od rozpoczęcia leczenia, u pacjentów przyjmujących Eylea stwierdzono znaczącą poprawę retinopatii cukrzycowej, w porównaniu z pacjentami, którzy leku nie otrzymywali. Elyea chroni przed utratą wzroku, a w niektórych wypadkach poprawia wzrok.

Działanie niepożądane

Eylea może mieć działanie niepożądane, które nie powinno być lekceważone przez pacjentów i ich lekarzy. Do skutków ubocznych przyjmowania leków należą: ból oka, zaćma, zwiększone ciśnienie wewnątrz oka, krwawienie spojówek, męty. Ciężkie działania niepożądane obejmują zakażenie wewnątrz oka (zapalenie wnętrza gałki ocznej) i odwarstwienia siatkówki.

Elyea w Polsce

Eylea jest lekiem oferowanym przez firmę Bayer, koszt jednego zastrzyku wynosi około 1.700 PLN, i choć jest refundowany, ze względu na koszt, publiczna służba zdrowia rzadko go wykonuje.

Choć w Polsce jego zastosowanie na razie nie obejmuje retinopatii cukrzycowej, lekarz może wykorzystać lek w tym celu na zasadzie ‘off label’, czyli własnej decyzji. Najprawdopodobniej jednak wtedy nie będzie refundowany.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.