Kontrola Technologia Typ 1 Wiadomości

FreeStyle Libre Flash sprzyja redukcji epizodów hipoglikemii, mówią badania

FreeStle Libre
FreeStyle Libre redukuje ryzyko niedocukrzeń i poprawia kontrolę cukrzycy

Najnowsze badania opublikowane w magazynie Lancet pokazały, że stosując nowy system monitorowania poziomów cukru we krwi FreeStyle Libre Flash firmy Abbott Diabetes Care, pacjenci leczeni za pomocą insuliny są w stanie znacząco obniżyć występowanie epizodów hipoglikemii.

Jedną z barier w uzyskaniu lepszej kontroli cukrzycy jest lęk pacjentów przed nieprzyjemnymi, i czasem niebezpiecznymi hipoglikemiami. Hipoglikemia może skończyć się drgawkami, konwulsjami a nawet utratą przytomności. Dodatkowo, częste niedocukrzenia mogą doprowadzić do utraty zdolności odczuwania objawów hipoglikemii.

Następca standardowego glukometru

Testy FreeStyle Libre pokazują, że nowy system jest o wiele bardziej efektywny w zapobieganiu niedocukrzeń niż standardowa samokontrola polegająca na używaniu tradycyjnego glukometru paskowego.

FreeStyle Libre Flash jest nową technologią wykrywającą poziom glukozy, skierowaną głównie do pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy wymagają dokładniejszej kontroli poziomu cukru we krwi, w celu opóźnienia występowania komplikacji i powikłań cukrzycowych oraz zredukowania efektów oddziaływania hipoglikemii na organizm.

Koniec z nakłuwaniem palców

FreeStyle Libre
FreeStyle Libre to nowoczesna metoda kontroli glikemii bez bez bolesnych nakłuć

FreeStyle Libre Flash składa się z małego okrągłego czujnika glukozy noszonego przez maksymalnie 14 dni, zazwyczaj z tyłu ramienia, oraz urządzenia w postaci skanera którym przesuwa się po umieszczonym pod skórą sensorze. W wyniku tego działania otrzymuje się odczyty poziomu koncentracji glukozy w płynie tkankowym otaczającym komórki ciała w dowolnej chwili. Odczyty mogą być robione przez ubranie, a sensor jest także urządzeniem wodoodpornym.

System dostarcza pacjentom dokładniejsze informacje dotyczące ich poziomu glukozy i są one przedstawianie w formie wykresów pokazujących zarówno historyczne jak i obecne wahania poziomów glukozy. Dzięki temu cukrzyk może łatwiej zredukować czas trwania niedocukrzenia.

FreeStyle Libre Flash sprzyja redukcji epizodów hipoglikemii

Próby zostały przeprowadzone na 328 pacjentach z krajów całego świata i zostały opublikowane w zeszłym tygodniu w prestiżowym magazynie Lancet. Badacze porównali efektywność FreeStyle Libre Flash ze zwyczajną metodą pomiaru glukozy wykorzystującą gleukometr paskowy w grupie pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 z poziomem HbA1c niższym niż 7,5%, czyli z dobrze kontrolowaną chorobą. Badania odbywały się w 23 europejskich centrach leczenia cukrzycy.

Głównymi aspektami badanymi przez naukowców były zmiany dotyczące czasu trwania hipoglikemii pomiędzy startem eksperymentu, a 6 miesiącami po. Wyniki pokazały, że u pacjentów przypisanych do FreeStyle Libre Flash czas trwania hipoglikemii zmienił się z 3,38 do 2,03 godzin dziennie. W grupie kontrolnej stosującej standardowy system pomiaru glukozy zaobserwowano mniej znaczące zmiany z 3,44 na 3,27 godziny pod koniec badań. Pomiary wykazały około 38% spadek czasu trwania niedocukrzeń u osób stosujących nowy system badania stężenia cukru we krwi.

Lepsza kontrola i częstsze pomiary glikemii

Dla dr Jana Bolindera, głównego prowadzącego badania, redukcja czasu może być wyjaśniona za pomocą faktu, że gdy pacjenci zaczęli używać systemu FreeStyle Libre Flash , zaczęli dokonywać pomiarów 3-krotnie częściej. Uczestniczy badań zaraportowali także, że doświadczali mniejszej ilości hiperglikemii i wahań cukrów, a ponadto byli w stanie utrzymywać poziomy cukrów na optymalnym poziomie.

FreeStyle Libre Flash został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej w 2014 roku jako zamiennik gleukometru dla pacjentów z cukrzycą obydwu typów od 4 roku życia wzwyż. Dostępny jest w 28 krajach i korzysta z niego około 200 000 cukrzyków na całym świecie, nie został jednak jeszcze zaakceptowany w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Novel glucose-sensing technology and hypoglycaemia in type 1 diabetes: a multicentre, non-masked, randomised controlled trial

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.