Dieta Przyczyny i czynniki ryzyka Stan przedcukrzycowy Typ 2 Wiadomości

Fruktoza główną przyczyną cukrzycy typu 2 i otyłości, mówią naukowcy

Napój gazowany zawiera syrop fruktozowy
Napoje gazowane, soki, a także dżemy a nawet wędliny zawierają sztuczną fruktozę

Na podstawie analizy wielu raportów badań przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach, wysuwa się wniosek, że fruktoza zawarta w przetworzonej żywności jest główną przyczyną występowania otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób serca. Kilka dni temu takie wnioski przedstawili naukowcy z kliniki Mayo.

Sztucznie uzyskiwana fruktoza jest inaczej przyswajana przez organizm niż na przykład skrobia czy cukry zawarte w produktach mlecznych. Ryzyko nie dotyczy fruktozy spożywanej w postaci całych owoców i warzyw, mówią badacze.

Syrop fruktozowy jest wszechobecny – warto więc wnikliwie czytać każdą etykietę.

Im mniej fruktozy tym lepiej

W raporcie w Mayo Clinic Proceedings naukowcy udowodnili, że sztucznie uzyskiwane cukry obecne w przetworzonej żywności, czyli fruktoza i sacharoza są bardziej szkodliwe dla organizmu człowieka niż skrobia, glukoza i laktoza. Obecność fruktozy w żywności wiązała się ze znaczącym wzrostem insulinooporności i pogorszeniem tolerancji glukozy, co jest objawem stanu przedcukrzycowego. Co więcej zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych oraz przedwczesnej śmierci.

‘Badania wykazały, że to właśnie fruktoza jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2’- podsumowywał główny autor badania, James J. DiNicolantonio.

DiNicalantio podkreślił ponadto, że wytyczne diety opracowywane przez niektóre placówki wprowadzają w błąd. Na przykład, Instytut Medycyny (USA) mówi, że cukier może stanowić 25% całkowitej liczby kalorii, które spożywamy. Z kolei Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne (American Heart Association) zaleca spożywać nie więcej niż 6 łyżeczek cukru dziennie (kobiety) oraz 9 łyżeczek (mężczyźni). Jeszcze dalej poszła Światowa Organizacja Zdrowia, która zaproponowała, że cukier powinien stanowić zaledwie 5% dziennego zapotrzebowania na kalorie u danej osoby.

 Cukier podwaja ryzyko cukrzycy

Z badań przeprowadzonych na Amerykanach w 2010 roku wynika, że osoby spożywające 25 % kalorii pochodzących z cukru zwiększają aż dwukrotnie ryzyko stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2, w porównaniu z osobami, które czerpią 5% swoich kalorii z cukru.
Badanie podkreśla, ze sztucznie dodawana fruktoza znajdująca się w szerokiej gamie produktów przetworzonych jest głównym czynnikiem pogorszenia się stanu zdrowia. Jak zmniejszyć ilość cukru w codziennej diecie? -pytają autorzy raportu.

Stop wszechobecnej fruktozie!

Po pierwsze należy przestać promować syrop kukurydziany, syrop fruktozowy oraz syrop fruktozowo-glukozowy. Pod tymi nazwami kryje się tani syrop kukurydziany, który ze względu na swoją niską cenę jest powszechnie dodawany do żywności. Dżemy, napoje gazowane, soki, bułki, czy ciastka, a nawet wędliny – syrop fruktozy jest wszędzie.

Po drugie należy zadbać o to, aby cukier w codziennej diecie stanowił zaledwie 5% wszystkich kalorii. Badacze twierdzą, że człowiek nie potrzebuje żadnego cukru, który je sztucznie dodany do żywności.

Po trzecie raport zwraca uwagę na problem słodzonych napojów, które są sprzedawane w szkołach i szpitalach. Być może też rząd powinien umieścić na nich etykiet ostrzegające przed szkodliwym składem?
A co z fruktozą obecną w owocach? Zdaniem naukowców nie należy z niej rezygnować, bo nie szkodzi człowiekowi. A owoce i warzywa dodatkowo dostarczają witamin i błonnika.

Puenta raportu nie jest optymistyczna -zmiany w mentalności nie są możliwe w najbliższej przyszłości. Musi minąć sporo czasu, żeby człowiek zrozumiał, że cukier, a zwłaszcza fruktoza, w ogóle nie są potrzebne.

Jedno jest pewne – sztucznie pozyskiwana fruktoza główną przyczyną cukrzycy typu 2 i otyłości na świecie.

Źródło: A Principal Driver of Type 2 Diabetes Mellitus and Its Consequences

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.