Wiadomości

Ginekolog w Warszawie – nie zwlekaj z wizytą!

Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa. Konsultacja ginekologiczna oraz podstawowe badania zalecane są wszystkim kobietom oraz dziewczynkom, które zaczęły miesiączkować. Należy pamiętać, aby do lekarza zgłosić się również wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, dotyczące układu rodnego. Kiedy jeszcze należy udać się do lekarza ginekologa?

Dobry ginekolog Warszawa- czym się zajmuje?

Ginekolog prywatnie Warszawa to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, leczeniem, diagnozowaniem chorób kobiecego układu płciowego. Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać specjalistę i wykonywać zlecone badania. Należy również pamiętać, aby umówić się na wizytę kontrolną również po zleconym leczeniu. Lekarz ginekolog zajmuje się m.in.:

  • oceną stanu zdrowia kobiety,
  • pobieraniem próbek do badania ginekologicznego,
  • leczeniem różnego typu chorób układu rodnego,
  • prowadzaniem ciąży,
  • leczeniem powikłań ciążowych,
  • przygotowaniem do zabiegów ginekologicznych,
  • opieką pooperacyjną itp.

Ginekolodzy mogą mieć określone specjalizacje. Można wyróżnić ginekologa dziecięcego, ginekologa endokrynologa, który zajmuje się głównie leczeniem zaburzeń hormonalnych, specjalistę w zakresie ginekologii estetycznej oraz ginekologa onkologa. Ginekolog onkolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób nowotworowych, zlokalizowanych w obrębie narządów płciowych. Prowadzeniem ciąży oraz odbieraniem porodów zajmuje się specjalista z zakresu położnictwa. Wymienieni lekarze mają wiedzę ogólną z ginekologii, a także wykształcenie oraz duże doświadczanie z zakresu swojej specjalizacji.

Kiedy umówić się na wizytę do ginekologa?

Konsultacja u ginekologa powinna odbyć się co najmniej raz w roku. Wskazane są dla dziewcząt, które zaczęły miesiączkować lub współżyć oraz dojrzałych kobiet. Na wizytę należy umówić się również wtedy, gdy pojawią się niepokojące zmiany lub dolegliwości dotyczące układu płciowego. Wskazaniem do konsultacji są m.in. upławy, ból podczas stosunku, krwawienie z dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania, ból podbrzusza, swędzenie i pieczenie pochwy. Na wizytę warto się umówić również wtedy, gdy występują problemy z zajściem w ciąże. Ginekolog Warszawa pomoże paniom w okresie menopauzy oraz wtedy, gdy potrzebna jest pomoc w wyborze odpowiedniej antykoncepcji. 

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa składa się z kilku etapów. Pierwszy to szczegółowy wywiad, w czasie którego lekarz pyta o cel wizyty i ewentualne dolegliwości, przebyty choroby, ilość porodów, datę ostatniej miesiączki, stosowaną antykoncepcję itp. Kolejny etap to badanie na fotelu ginekologicznym. Lekarz wykonuje badanie dwuręczne, pozwalające na sprawdzenie stanu macicy oraz bada pacjentkę za pomocą wziernika. Badanie pozwala na obejrzenie tarczy i szyjki macicy oraz pobranie próbek do badań cytologicznych. Badanie cytologiczne jest bardzo ważne, pozwala wykryć raka jajników we wczesnej fazie i szybko wdrożyć leczenie. Bardzo często przeprowadzone jest również USG ciąży lub USG ginekologiczne, które pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości. Specjalista ginekologii może przeprowadzić również kolposkopię. To badanie, które pozwala na obejrzenie szyjki macicy oraz dolnej części jej kanału. W razie potrzeby można wykonać badanie drożności jajowodów niezbędne w diagnostyce niepłodności. Zazwyczaj wizytę kończy palpacyjne badanie piersi. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe lub laboratoryjne, które ułatwią postawienie diagnozy. Aby wykonać wszystkie badanie na miejscu, warto wybrać sprawdzone, dobrze wyposażone centrum medyczne oraz polecanego lekarza. Doktor nauk medycznych z zakresu ginekologii i położnictwa pomoże rozwiązać wszystkie kobiece problemy. 

Konsultacja ginekologiczna powinna być obowiązkiem każdej kobiety. Warto wybrać sprawdzonego lekarza, który ma duże doświadczenie zawodowe, a także dobre podejście do pacjentek. Nie można lekceważyć badań, dzięki nim można uniknąć poważnych chorób. 

Materiał zewnętrzny