G-Pump, nowy glukagon w płynie, przeszedł pierwsze badania kliniczne. Fundacja JDRF, której statutowym celem jest finansowanie badań nad leczeniem cukrzycy typu 1 podała, że badania kliniczne nad opracowaniem stabilnej, płynnej postaci glukagonu zakończyły się sukcesem. Jest to ważny krok w kierunku opracowania w pełni funkcjonalnej dwu-hormonalnej sztucznej trzustki na masową skalę. Informację tę podano 8 grudnia 2014.
Skuteczność dwu hormonalnych sztucznych trzustek w kontroli glikemii jest wysoka, ale glukagon wykorzystywany w badaniach klinicznych tych trzustek bazuje na formułach, których nie da się wykorzystać w masowej produkcji. Aż do zeszłego tygodnia.
Glukagon – hormon niestabilny
Glukagon to hormon, który powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Formuły obecnie wykorzystywane w medycynie do leczenia ostrych hipoglikemii są bardzo niestabilne. Zestaw glukagonu, który posiada wielu diabetyków, jest sprzedawany w postaci proszku, które należy rozpuścić w roztworze, a następnie natychmiast dokonać zastrzyku. W przeciwnym razie ulega on rozpadowi i traci swoje właściwości lecznicze. Takiej formuły nie można wykorzystać w sztucznej trzustce.
Stworzenie nowej formuły glukagonu, która może być przechowywana w postaci roztworu i nie traci swoich właściwości leczniczych, i która byłaby bezpieczna dla pacjentów, było dużym wyzwanie dla naukowców.
G-Pump – glukagon w płynie
Firma farmaceutyczna współpracująca z fundacją JDRF o nazwie Xeris Pharmaceuticals opracowała w warunkach laboratoryjnych stabilną formułę glukagonu .Taką formułę następnie należało zbadać pod względem skuteczności, bezpieczeństwa działania, a także sprawdzić szybkość działania i szybkość rozkładu w organizmie.Takie badania właśnie się zakończyły.
Nowy glukagon w płynie nosi nazwę G-Pump™, a podano go uczestnikom eksperymentu za pomocą pompy OmniPod®. W badaniu klinicznym wzięło udział 19 diabetyków typu 1. Opublikowane w zeszłym tygodniu wyniki tych badań potwierdzają, że skuteczność nowego glukagonu G-Pump podanego za pomocą OmniPod jest porównywalna ze skutecznością GlukaGenu podanego tą sama metodą.
Po zastosowaniu płynnego glukagonu G-Pump, poziom glukozy we krwi uczestników został poniesiony do podobnego poziomu, jaki zaobserwowano po poddaniu tradycyjnego GlukaGenu . G-Pump oddziaływał też podobną ilość czasu i był bezpieczny dla organizmu.
To zaś oznacza, że nowa formuła w płynie będzie wykorzystana w budowie sztucznej trzustki.
Kolejnym krokiem będą teraz badania kliniczne na dużą skalę nad całością – czyli sztuczna trzustką zawierającą oba hormony.
Dwu-hormonalna sztuczna trzustka
To co odróżnia dwu-hormonalną sztuczną trzustkę od zwykłej pompy, to fakt, że jest to system zamknięty, który nie wymaga udziału pacjenta. Jeśli cukier jest zbyt wysoki – sztuczna trzustka sama odcina dopływ inuliny, jeśli zaś cukier spada, sztuczna trzustka wydziela glukagon, który zmusza wątrobę do wyrzutu glukozy i podniesienia poziomu cukru we krwi. W ten sposób sztuczna trzustka eliminuje hipoglikemię jak i hiperglikemię, bazując na własnych odczytach krwi.
O ile na rynku istnieją już pompy, które są w stanie odciąć dopływ insuliny, w ten sposób reagując na hipoglikemię, to problemem jest glukagon.
Stabilny glukagon w płynie to istotny krok w procesie opracowania sztucznej trzustki. Teraz nauka dysponuje już technologią pozwalającą opracować każdy element układanki – mechanizmy odcinające insulinę, system ciągłego monitorowania glikemii, a teraz też stabilną formę glukagonu. Sztuczna trzustka wydaje się więc już tylko kwestią czasu, czyli około 5 lat.
Żródło: http://jdrf.org