Kontrola Technologia Typ 1 Typ 2

Glukometr laserowy GlucoSense zastąpi bolesne nakłucia?

Laserwy glukometr GlucoSense - prototyp
Laserowy glukometr GlucoSense – prototyp

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii skonstruowali laserowy glukometr. Nowe urządzenie monitoruje poziom glukozy we krwi bez nieprzyjemnego kłucia w palec. Nosi nazwę GlucoSense.

Wynalazek został opracowany przez profesora Gin Jose i jego zespół w Leeds w Wielkiej Brytanii, a testowany jest w szpitalu St. James, również w Leeds. Jeśli wszystkie testy pójdą pomyślnie, laserowy glukometr może odmienić  życie osób chorych na cukrzycę typu 1 jak i typu 2.

Jak działa laserowy glukometr GlucoSense?

Laserowy glukometr GlucoSense jest wyposażony jest w laser o małej mocy, którego promień przenika przez skórę, bez konieczności nakłuwania.

W środku czujnika, do którego przykładamy palec, znajduje się niewielki kawałek szkła kwarcowego, naładowanego jonami. Gdy światło lasera uderzy w szkło kwarcowe, szkło emituje promienie podczerwone. Kiedy dotkniemy palcem czujnika, zasięg sygnału fluorescencyjnego wysyłanego przez szkło zmieni się w zależności od stężenia glukozy we krwi. Urządzenie mierzy czas trwania fluorescencji i używa go do obliczenia poziomu glukozy we krwi. Wszystko nie trwa dłużej niż pół minuty.

Jose powiedział “To bezbolesna alternatywa dla pacjentów, którzy nakłuwają palec każdego dnia oraz za pomocą pasków testowych i glukometrów kontrolują poziom cukru we krwi. Nasza technologia daje możliwość monitorowania choroby bez konieczności stosowania sensora lub częstych badań inwazyjnych. Urządzenie będzie prowadziło ciągłe odczyty glukozy, gdy potrzebna jest interwencja, pacjent będzie natychmiast powiadamiany”.

Laserowy glukometr II
Laserowy glukometr wymaga jedynie dotyku palca, badanie trwa około 30 s.

Niższe koszty laserowego glukometru

Zdaniem naukowców, szkło stosowane w czujnikach jest bardzo wytrzymałe i działa w podobny sposób jak w smartfonach. Z tego powodu jest bardziej przystępne i ma niższe koszty eksploatacji niż jakiekolwiek inne systemy samokontroli.

Jose zapowiedział: “Chcemy stworzyć dwie wersje urządzenia. Jedna będzie sterowana dotykiem jak mysz komputerowa do okazyjnego sprawdzania poziomu glikemii. Druga przeznaczona będzie do noszenia przy sobie w celu stałego monitorowania, podobnie jak dzisiejsze CGM. ”

Prototyp ma duże rozmiar- jest wielkości pudełka do butów, ale jeśli pomyślnie przejdzie testy, prof Jose zmniejszy jego wielkość, tak aby był bardziej poręczny, i przyjazny w użytkowaniu.

Kiedy na rynku glukometr laserowy?

Wyniki pilotażowego badania klinicznego, przeprowadzonego w Instytucie Medycyny Sercowo-Maczyniowej w Leeds sugerują, że nowe urządzenie jest bardzo skuteczne i dokładne w pomiarze glikemii. Jednak pierwsze testy zostały przeprowadzone na niewielkiej, bo 12 osobowej grupie pacjentów. Teraz trzeba będzie je potwierdzić na dużych grupach, a następnie uzyskać oficjalną homologację. To potrwa kilka lat.

Stworzenie dwóch wersji tego urządzenia pozwoli pacjentom wybrać tę opcję urządzenia, która najlepiej pasuje do ich stylu życia.

32-letnia Donna Ineson, jedna z uczestniczek testów, przyznaje, że wynalazek diametralnie ułatwił by jej życie. 32-latka od 9 roku życia cierpi na cukrzycę typu 1.

Donna powiedziała: “Powinnam sprawdzać poziom cukru we krwi od 4 do 6 razy dziennie. W ferworze obowiązków rodzicielskich, zawodowych i domowych robię to tylko dwa razy. Wiem, że ryzykuje, ale kłucie jest bardzo uciążliwe i czasochłonne.”

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.