Technologia Typ 1 Wiadomości

Naukowcy zaprezentowali iLet – dwuhormonalną bioniczną trzustkę

iLet dwu-hormonalna sztuczna trzustka
iLet dwu-hormonalna sztuczna trzustka

Zespół naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego oraz Głównego Szpitala w Massachusetts przedstawili prototyp dwuhormonalnej ‘bionicznej trzustki’. Wynalazek został przedstawiony na międzynarodowej konferencji poświęconej cukrzycy typu 1, organizowanej pod nazwą ‘Dzieci z Cukrzycą Przyjaciele na Całe Życie’ (Children with Diabetes Friends for Life Conference 2015 (#CWDFFL15).

To co czyni tę pompę unikatową, jest fakt, że zawiera ona zbiorniczki na dwa hormony – insulinę, oraz glukagon, dzięki czemu tworzy zamknięty obieg.

iLet – dwuhormonalna sztuczna trzustka

Prototyp pompy – sztucznej trzustki zaprezentował zgromadzonym na konferencji dr Edward Damiano. Jest to ulepszona wersja pompy, nad którą dr Damiano i jego zespół pracuje od kilku lat.

Urządzenie nosi nazwę iLet, co po angielsku brzmi podobnie do słowa islet, czyli ‘wysepka’. Chodzi tu o wysepki komórek beta znajdujące się w trzustce, tak więc nazwa jest swoistą cukrzycową grą słów.

iLet sztuczna trzustka
iLet komunikuje się bezprzewodowo z sensorem Dexcom G4 Platinum. Źródło: http://sites.bu.edu/bionicpancreas/

Urządzenie zawiera dwa zbiorniczki, jedne na glukagon, drugi na insulinę, przez co łączy w sobie funkcje dwóch pomp – insulinowej i glukagonowi. Pompa co 5 minut sprawdza dane pochodzące z naszego organizmu i zależnie od potrzeb kalkuluje i dawkuje insulinę, a w razie potrzeby glukagon. Dzięki temu chroni przed hipoglikemią i utrzymuje poziom glukozy na właściwym poziomie.

Sztuczna trzustka iLet dodatkowo jest wyposażona w sensor Dexcom 4G Platinum oraz transmiter (wszystko w jednym urządzeniu). Transmiter wysyła dane bezpośrednio do pompy, podobnie do istniejących zaawansowanych technologicznie pomp takich Animas Vibe oraz Medtronic MiniMed 640G.

Pompa iLet jest dodatkowo wyposażona w złożony algorytm, który na podstawie danych z sensora Dexcom oblicza dawki insuliny. Algorytm i CGM są zintegrowane i współpracują ze sobą. Algorytm ‘uczy się’ specyfiki użytkownika, i dostosowuje dawki insuliny do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu dawki są spersonalizowane.

iLet sztuczna trzustka dwa zbirniczki
iLet sztuczna trzustka zawiera zbiorniczki na dwa kartridże – z insuliną i glukagonem

CGM zaś kalibrujemy bezprzewodowo korzystając z dołączonego do zestawu glukometru.

Całe urządzenie wyglądem przypomną popularną markę smartfonów, i jak one, jest wyposażone w kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Wyświetlacz został zaprojektowany przez firmę Tidepool

Ekran ma rozmiar 4,3”. Jak zapewnia dr Damiano, jest elegancki, nowoczesny i łatwy w obsłudze.

Choć całe urządzenie wydaje się dobrze pomyślane, Dr. Damiano i jego zespół mają nadzieję zmniejszyć rozmiar pompy iLet oraz poprawić funkcjonalność ekranu.

Elegancki wyświetlacz
Elegancki wyświetlacz

Prototyp sztucznej trzustki i co dalej?

Naukowcy teraz muszą przebadać skuteczność i bezpieczeństwo sztucznej trzustki iLet. Badania z udziałem modeli ludzkich (czyli pacjentów) rozpoczną się w USA już 2016 roku, i potrwają do 2018.

Naukowcy mają nadzieje zgłosić wniosek do akceptacji FDA już 2017. Jeśli ten ambitny plan się powiedzie, to sztuczna trzustka (czy też dwuhormonalna pompa) ma szanse trafić na amerykański rynek na początki 2019 roku. A potem prosta droga do Europy.

Poprzednie badania

Choć prototyp opisanej powyżej sztucznej trzustki został przedstawiony 07 lipca 2015, zespół pod przewodnictwem dr Damiano pracuje nad bioniczną trzustką już od kilu lat. Poprzednia wersja składała się z dwóch pomp – insulinowej i glukagonowej, oraz wymagała połączenia do trzeciego urządzenia, które obliczało dawki insuliny i glukagonu.

Poprzednia wersja sztucznej trzustki w pilotażowych badaniach okazała się bardzo skuteczna w kontroli cukrzycy typu 1 u dzieci jak i dorosłych. Uczestnicy badania uzyskali hemoglobinę glikowaną HbA1c na poziomie 6,5. Badania trwały rok, między kwietniem 2014 a majem 2015 roku.

Trzymamy kciuki aby następca iLet był również skuteczny co jego poprzednik.

Żródło:

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.