Typ 2 Wiadomości

Implant EndoBarrier może zrewolucjonizować leczenie cukrzycy typu 2

Implant EndoBarrier może zrewolucjonizować leczenie cukrzycy typu 2
Implant Endobarrier nie wymaga operacji

Ruszyło badanie nad skutecznością implantu dojelitowego EndoBarrier w leczeniu cukrzycy typu 2. Implant jest umieszczany w przewodzie pokarmowym poprzez połknięcie, co eliminuje ryzyko powikłań operacyjnych i jest tani.

Badanie, przeprowadzony przez ekspertów z Imperial College Healthcare NHS Trust i Southampton General Hospital, potrwa dwa lata. Jeśli pomyślnie przejedzie testy, może wtedy zostać dopuszczone do użytku u pacjentów.

Jak działa implant EndoBarrier?

EndoBarrier to rodzaj rękawka, który jest umieszczany w układzie pokarmowym. Jest wykonany jest z polimeru fluorowego, który ma wysoką odporność na działanie kwasów. Umieszczony jest w jelicie cienkim (poprzez połknięcie) na okres do 12 miesięcy.

Jego działanie polega na tworzeniu bariery między trawionym pokarmem, a jelitem i ochronie jelita przed wchłonięciem jedzenia. W ten sposób zapewnia ominięcie odcinka jelita górnego, co pozwala na szybszy czas trawienia pokarmu, oraz ogranicza powierzchnię, jaką jelita pobierają związki odżywcze oraz kalorie.

W ten sposób implant sprawia, że spożyte jedzenie nie przedostaje się do krwiobiegu, a dalej do tkanki tłuszczowej. W ten sposób powoduje chudnięcie i obniżenie glikemii.

Implant również polepsza wrażliwość na insulinę.

 EndoBarrier zamiast leków, diety i gimnastyki

W badaniu bierze udział 160 uczestników. Jego celem jest porównanie działania EndoBarrier z standardowym leczeniem cukrzycy typu 2 u otyłych pacjentów.

Pozytywne rezultaty leczenia EndoBarrier pokazywały już badania pilotażowe przeprowadzone w 2011 roku. Zauważono wówczas zmniejszenie poziomu glukozy we krwi wśród pacjentów z cukrzycą typu 2 zaledwie po tygodniu od zastosowania implantu (co oznacza przyjmowanie mniejszej ilości leków cukrzycowych), spadek masy ciała (podobny do efektów operacji opaski żołądkowej).

Jeśli EndoBarrier okaże się bezpieczny i skuteczny w leczeniu cukrzycy typu 2, może -jak mają nadzieje naukowcy- zastąpić leki, dietę i gimnastykę razem wzięte.

Jak przyznał prof. Julina Teare z Imperial College w Londynie, implant jest mniej kosztowny, inwazyjny i może uratować tysiące ludzi każdego roku.

Graniczenia terapii EndoBrrier

Leczenie rękawem jednak nie uczy zmiany nawyków żywieniowych ani nie wymusza zmiany stylu życia. Przez co istnieje ryzyko, że chorzy po zakończeniu 12 miesięcznej terapii powrócą do poprzednich nawyków, masa ciała się zwiększy, a cukrzyca powróci.

Aby terapia była skuteczna na dłuższą metę, należałoby ją połączyć z terapią z psychologiczną, warsztatami dietetycznymi oraz pracą z trenerem.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.