Leczenie Technologia Wiadomości Życie z cukrzycą

Implanty wysp trzustkowych i przełomowy krok w technologii ich tworzenia

implanty wysp trzustkowych

Przez lata badacze nie ustawali w próbach stworzenia nowych sposobów na transport sztucznych wysp trzustkowych, produkujących insulinę, do wnętrza ciała. Niestety, większość prób kończyła się niepowodzeniem. Być może, wkrótce może się to zmienić, głównie za sprawą specjalistów z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Jaki sposób odkryli Ci badacze?

Dotychczasowo podejmowane próby były nieudane głównie dlatego, że naukowcy nie znali sposobu, który pozwalałby zapewnić zaimplantowanym komórkom odpowiednią ilość potrzebnego im tlenu.

Zespół z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wraz z izraelską firmą Beta-O2 Technologies pracuje nad urządzeniem o właściwościach implantu, który będzie zaopatrywać wyspy trzustkowe w wystarczającą dawkę tego pierwiastka.

Urządzenie ma dostarczać komórkom wysp trzustkowych tlen poprzez specjalnie stworzoną komorę, którą można uzupełniać co 24 godziny tak, by była stale zasobna w tlen. Ma ona być wszczepiona pod skórą i połączona cewnikiem do kapsułkowanych wysp trzustkowych umieszczonych wewnątrz urządzenia.

Czy taka technologia ma szansę być bardziej skuteczna? Okazuje się to całkiem możliwe. W dotychczasowych testach na szczurach wykazano, iż 90% komórek wysp trzustkowych zapatrywanych tlenem w ten sposób przetrwało do kilku miesięcy. Co więcej, poziom glukozy we krwi w tym czasie utrzymywał się na stałym, prawidłowym poziomie.

Clark Colton, profesor iżynierii chemicznej z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz jeden z autorów badania twierdzi, iż zaopatrzenie sztucznych komórek wysp trzustkowych w tlen jest trudnym zadaniem, ale technologia stworzona przez niego i innych badaczy z MIT może okazać się przełomem w dotychczasowych próbach.

Colton podkreśla, że zastosowanie implantu zaopatrującego te komórki w tlen niesie ze sobą kilka korzyści – wyspy trzustkowe na dłużej pozostają aktywne i spełniają swoją funkcję oraz nie prowokują niepożądanej odpowiedzi immunologicznej.

Badania nad urządzeniem ciągle trwają i są skupione między innymi nad stworzeniem bardziej złożonej wersji urządzenia, które zlokalizowane pod skórą, byłoby odseparowane od komórek wysp trzustkowych. Jeśli udałoby się tego dokonać, implant wymagałby uzupełniania tylko raz na tydzień, co znacznie ułatwiałoby jego wykorzystanie w praktyce.

Choć na ten moment, cała technologia pozostaje w sferze badań i z pewnością minie trochę czasu, nim stanie się ogólnie dostępna, warto śledzić dalsze poczynania badaczy i mieć nadzieję, że stworzą urządzenie, które w przyszłości ułatwi życie wielu diabetyków.

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.