Dzieci i młodzież Insulina Typ 1 Wiadomości

Infekcje wirusowe zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1

Wiadomo, że istnieją geny powodujące, że niektórzy z nas znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 1. Zastanawiano się jednak, co powoduje, iż cukrzyca typu 1 rozwija się u jednych, a u drugich, z podobnym obciążeniem genetycznym, nie.

Komórki-wirusa
Infekcje wirusowe przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 1.

Podejrzewano czynniki środowiskowe, jednak jak do tej pory naukowcy nie byli pewni, które czynniki są odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 1.

Ostatnio naukowcy z uniwersytetu Cambridge wspierani przez JDRF/Wellcome Trust (jedna z największych światowych fundacji, zajmujących się problematyką cukrzycy) odkryli, że istnieje powiązanie między przebytym zakażeniami wirusowymi, a zachorowalnością na cukrzycę typu 1 u dzieci.

Infekcje wirusowe u dzieci

Badania jakie przeprowadzili sugerują, że infekcje wirusowe są najbardziej prawdopodobnym czynnikiem środowiskowym. Badacze z Finlandii uznali wirus coxsackie B za potencjalnie winnego “uruchomienia procesu chorobowego”.

Profesor John Todd, dyrektor JDRF/Wellcome Trust laboratorium z Cambridge potwierdził te odkrycie jednocześnie komentując:

“Teraz możemy skupić się na tym, aby odkryć co konkretnie wpływa na zachorowalność na cukrzycę i jak zatrzymać odpowiedź układu odpornościowego organizmu, która powoduje rozwój cukrzycy typu 1 u dzieci.

Badanie przeprowadzono na trzech grupach pacjentów:

  • 87 zdrowych dzieci
  • 109 dzieci z podejrzeniem istnienia genetycznych podstaw do rozwinięcia cukrzycy typu 1
  • 87 dzieci z cukrzycą

Geny, które podejrzewa się o bycie odpowiedzialnymi za zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci, zazwyczaj uaktywniają się, gdy organizm zaczyna wytwarzać białko, zwane interferonem typu 1. Białko to wytwarzają komórki atakowane przez wirus. Wśród dzieci z grupy ryzyka zachorowaniem na cukrzyce typu 1 geny te uaktywniły się podczas badania najsilniej, a dzieci z drugiej grupy kontrolnej miały niższy poziom aktywacji tego genu.

Ferreira, współpracownik profesora Todda powiedział: ” Teraz mamy biomarker, który pozwoli nam wykryć wirusowe zakażenie wywołujące reakcje autoimmunologiczne wobec komórek produkujących insulinę w trzustce”.

Karen Addington, dyrektor generalny JDRF, powiedziała: “Wyniki tych badań bardzo interesujące, i należy kontynuować badania w tym kierunku. Cukrzyca typu 1 to jest trudne i złożone schorzenie. Ale nadejdzie moment, gdy z nią wygramy. To tylko kwestia czasu, pieniędzy i doskonałych badań, takich jak to.”

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.