Wiadomo, że istnieją geny powodujące, że niektórzy z nas znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na cukrzycę typu 1. Zastanawiano się jednak, co powoduje, iż cukrzyca typu 1 rozwija się u jednych, a u drugich, z podobnym obciążeniem genetycznym, nie.
Podejrzewano czynniki środowiskowe, jednak jak do tej pory naukowcy nie byli pewni, które czynniki są odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 1.
Ostatnio naukowcy z uniwersytetu Cambridge wspierani przez JDRF/Wellcome Trust (jedna z największych światowych fundacji, zajmujących się problematyką cukrzycy) odkryli, że istnieje powiązanie między przebytym zakażeniami wirusowymi, a zachorowalnością na cukrzycę typu 1 u dzieci.
Infekcje wirusowe u dzieci
Badania jakie przeprowadzili sugerują, że infekcje wirusowe są najbardziej prawdopodobnym czynnikiem środowiskowym. Badacze z Finlandii uznali wirus coxsackie B za potencjalnie winnego “uruchomienia procesu chorobowego”.
Profesor John Todd, dyrektor JDRF/Wellcome Trust laboratorium z Cambridge potwierdził te odkrycie jednocześnie komentując:
“Teraz możemy skupić się na tym, aby odkryć co konkretnie wpływa na zachorowalność na cukrzycę i jak zatrzymać odpowiedź układu odpornościowego organizmu, która powoduje rozwój cukrzycy typu 1 u dzieci.
Badanie przeprowadzono na trzech grupach pacjentów:
- 87 zdrowych dzieci
- 109 dzieci z podejrzeniem istnienia genetycznych podstaw do rozwinięcia cukrzycy typu 1
- 87 dzieci z cukrzycą
Geny, które podejrzewa się o bycie odpowiedzialnymi za zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci, zazwyczaj uaktywniają się, gdy organizm zaczyna wytwarzać białko, zwane interferonem typu 1. Białko to wytwarzają komórki atakowane przez wirus. Wśród dzieci z grupy ryzyka zachorowaniem na cukrzyce typu 1 geny te uaktywniły się podczas badania najsilniej, a dzieci z drugiej grupy kontrolnej miały niższy poziom aktywacji tego genu.
Ferreira, współpracownik profesora Todda powiedział: ” Teraz mamy biomarker, który pozwoli nam wykryć wirusowe zakażenie wywołujące reakcje autoimmunologiczne wobec komórek produkujących insulinę w trzustce”.
Karen Addington, dyrektor generalny JDRF, powiedziała: “Wyniki tych badań bardzo interesujące, i należy kontynuować badania w tym kierunku. Cukrzyca typu 1 to jest trudne i złożone schorzenie. Ale nadejdzie moment, gdy z nią wygramy. To tylko kwestia czasu, pieniędzy i doskonałych badań, takich jak to.”