Wiadomości

Inhalator – do czego służy?

Choroby układu oddechowego są niezwykle powszechne. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tego typu schorzeniami jest stosowanie inhalacji. Ten leczniczy zabieg wspomagający walkę z chorobą polega na przyjmowaniu leków w formie rozpylonej mgiełki. Oprócz leków możliwe jest również wziewne przyjmowanie pary wód mineralnych czy też innego rodzaju roztworów o właściwościach leczniczych. Urządzeniem, które umożliwia wykonanie takiego zabiegu w domowych warunkach, jest inhalator. Na czym polega jego działanie i jakie są jego rodzaje?

Czym jest inhalator?

Inhalator to urządzenie, które zamienia wybraną substancję np. lek, w łatwe do wdychania cząsteczki w formie aerozolu. Stosowanie tego typu zabiegu leczniczego zalecane jest w terapii chorób układu oddechowego. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że leczniczy preparat trafia bezpośrednio do układu oddechowego, dzięki czemu jego działanie jest zintensyfikowane a skutki uboczne stosowania leku zminimalizowane. Inhalator generuje aerozol, w cząsteczkach którego znajdują się leki. Lek może występować w formie proszku lub zawiesiny i roztworu.

Kiedy warto stosować inhalator?

Inhalator https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/sprzet-medyczny/inhalatory-i-akcesoria ma zastosowanie w wielu chorobach układu oddechowego. Może być również stosowany prewencyjnie jako sposób na nawilżenie błony śluzowej gardła i nosa. Stosuje się go wówczas do rozpylania roztworu soli fizjologicznej, której stosowanie pomaga przy drobnych infekcjach, nieżycie nosa czy stanie zapalnym dróg oddechowych. Inhalator ma również zastosowanie przy poważnych schorzeniach jak mukowiscydoza, obturacyjna choroba płuc, czy astma. Działa on rozrzedzająco na gromadzące się złogi śluzu. Co więcej, urządzenie może być stosowane przy podawaniu preparatów przeciwgrzybicznych u chorych na grzybicę płuc.

Jakie są rodzaje inhalatorów?

W pierwszej kolejności inhalatory możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie. Mowa tutaj o inhalatorach kieszonkowych i nebulizatorach stosowanych w warunkach domowych. Pierwsze z nich są niewielkich rozmiarów i można je ze sobą zabrać wszędzie. Urządzenia takie występują pod postacią inhalatorów ciśnieniowych i proszkowych. Zasada działania w obu przypadkach jest podobna. Inhalatory takie mają ustniki, przez które wydostaje się preparat leczniczy. Wraz z naciśnięciem dozownika należy wziąć głęboki wdech, by lek mógł zadziałać. W drugiej kategorii mamy z kolei inhalatory pneumatyczne, ultradźwiękowe oraz membranowe. Podawanie leku odbywa się tutaj poprzez wytwarzanie mgiełki, którą podaje się zazwyczaj przez maseczkę. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie sposobem wytwarzania aerozolu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując inhalator?

Skuteczne działanie inhalacji w głównej mierze zależy od wielkości wytwarzanych cząsteczek, co przekłada się bezpośrednio na ich wchłanialność. Jest to więc jeden z ważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Kolejną ważną rzeczą jest to, jak głośny jest inhalator podczas pracy. Ma to duże znaczenie, gdy inhalacja przeprowadzana jest u małego dziecka. Warto zorientować się również, czy w zestawie mamy odpowiednie maseczki i ustniki, czy przewód zasilający jest wystarczająco długi i czy będziemy mogli podawać nim interesujący nas rodzaj preparatu leczniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.