Leki Powikłania Typ 2 Wiadomości

Inhibitory DPP-4 (Januvia, Galvus i podobne) powodują silny ból stawów

Inhibitory DPP-4 (Januvia, Galvus i podobne) powodują silny ból stawów
Inhibitory DPP-4 (Januvia, Galvus i podobne) powodują silny ból stawów

Dipeptydylopeptydazy (inhibitory DPP-4), klasa leków na cukrzycę typu 2, mogą powodować silny ból stawów, nawet wymagający hospitalizacji -ostrzega FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków). Oświadczenie zostało wydane 28/08/2015

Polskie władze na razie nie wydały takiego ostrzeżenia, ale jeśli stosujesz inhibitory DPP-4 warto być świadomym tego ryzyka.

Inhibitory DPP-4 zwane też są gliptynami i obniżają poziom cukru we krwi poprzez stymulowanie produkcji insuliny w trzustce. Są to Januvia, Ristaben, Onglyza, Trajenta i Galvus. A także leki skojarzone: KomboglyzeJanumet i RistforEucreas

Więcej: Co to są inhibitory DPP-4, nazwy w Polsce oraz opis działania

33 pacjentów z bólem stawów

FAERS (system raportujący działanie niepożądane leków w USA)w ciągu 7 lat (od 2006 do 2013 roku) zarejestrował 33 przypadki ostrego bólu stawów, który był rezultatem przyjmowania inhibitorów DPP-4 .

10 pacjentów było hospitalizowanych z powodu uszkodzenia stawów. W 22 przypadkach objawy pojawiły się w ciągu miesiąca od momentu rozpoczęcia leczenia. W pozostałych przypadkach ból pojawił się w różnym okresie: po kilku miesiącach, latach, a nawet po pierwszym dniu. W wielu przypadkach objawy były bardzo dokuczliwe – gorączka i dreszcze, wysypka, i obrzęk. Gdy pacjenci odstawili inhibitory DPP-4, objawy ustępowały w ciągu 30 dni (tak zdarzyło się u 23 z 33 przypadków). Gdy ponownie zaczęli je przyjmować, ból powrócił.

Ostrzeżenie na etykietach Gliptyn

Ostrzeżenie o groźnym i niepożądanym działaniu inhibitorów DPP-4 agencja umieściła na etykietach leków sprzedawanych na terenie USA. Zaleca jednak nie wpadać w panikę. Nie należy przerywać terapii inhibitorami, tylko bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku odczuwania bólu stawów. FDA apeluje do pracowników służy zdrowia w USA, żeby nie przepisywali leku, gdy nie jest to konieczne.

Co to są inhibitory DPP-4?

Inhibitory DPP-4są stosowane wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym w celu obniżenia stężenia cukru we krwi u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Można je łączyć z Metforminą. Ich działanie jest zbliżone do innej grupy nowoczesnych leków, leków inkretynowych, ale nie są to analogi –GLP.

Pobudzają one trzustkę do produkcji insuliny, nie przyczyniają się jednak do niedocukrzeń ani przybierania na wadze.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.