Inkretyny nowej generacji mogą okazać się jeszcze skuteczniejsze w leczeniu cukrzycy T2.
Obecnie najbardziej zaawansowaną metodą leczenia cukrzycy typu 2 są tak zwane leki inkretynowe oparte na pojedynczym analogu hormonu GLP-1. Analog to substancja wyprodukowana w laboratoriom, imitująca działanie danego hormonu, często o ulepszonej formule.
Mimo wysokiej skuteczności dostępnych na rynku leków inkretynowych, naukowcy szukają jeszcze skuteczniejszych metod leczenia cukrzycy typu 2
8 grudnia na łamach internetowej wersji magazynu Nature Medicine opublikowano wyniki najnowszych badań, w których naukowcy badali skuteczność pojedynczej cząsteczki, która imituje działanie trzech hormonów: dwóch hormonów inkretynowych GLP-1 i GIP oraz hormonu o nazwie glukagon.
- Dowiedz się więcej co to są leki inkretynowe
Inkretyny i glukagon w nowej terapii
Inkretyny to hormony naturalnie wydzielane przez jelita. Nasz organizm produkuje dwa rodzaje hormonów inkretynowych – stosowany już w medycynie hormon GLP-1 oraz hormon GIP.
Naukowcy postanowili sprawdzić czy jeśli do znanego hormonu GLP-1 dołoży się działanie innych hormonów, w tym GIP, to działanie będzie skuteczniejsze?
Odpowiedź brzmi: tak.
Naukowcy opracowali pojedynczą cząsteczkę, która imituje działanie trzech wspomnianych hormonów, i jest skuteczniejsza, niż substancje imitujące działanie jednego lud dwóch hormonów. Naukowcy badali skuteczność nowego leku w obniżaniu masy ciała, wyrównywaniu glikemii oraz leczeniu stłuszczenia wątroby. Jak na razie skuteczność tej substancji była badana tylko na gryzoniach,
Skuteczność nowego leku inkretynowego
Przez to, że lek oddziałuje na receptory trzech różnych hormonów, naukowcy uzyskali efekt synergii. Oznacza to, że funkcje pełnione przez trzy hormony wzajemnie się zrównoważyły, uzyskując dodatkowy efekt terapeutyczny i zwiększenie efektywności procesów metabolicznych. Stosując każdy hormon oddzielnie, nie udałoby się uzyskać takiego efektu.
Dzięki temu, że lek oddziaływał na receptory glukagonu, udało się uzyskać zwiększone wydatkowanie energii, która z kolei spowodowała zmniejszenie otłuszczenia wątroby.
Z kolei działanie na receptory hormonu GLP-1 pozwoliło na kontrolę apetytu, utratę masy ciała o aż 30% oraz poprawiło glikemię.
Natomiast hormon GIP zwiększył moc hormonu GLP-1 oraz osłabił niepożądane działanie glukagonu na zwiększenie poziomu glukozy we krwi.
Dodatkowo, lek zmniejszył ilość cholesterolu.
Według naukowców prowadzących to badanie, jeśli równie pozytywne efekty uda się uzyskać w badaniach na ludziach, to nowa cząsteczka imitująca działanie 3 różnych hormonów będzie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości, leczenia cukrzycy i innych chorób metabolicznych.
Jednak zanim to nastąpi pacjenci będą musieli poczekać 5-10 lat.
Inkretyny w Polsce
Obecnie w Polsce leki inkretynowev (oparte na hormonie GLP-1) nie są refundowane, a miesięczna terapia wynosi ponad 500 PLN na miesiąc. Polska jest jedynym krajem w Europie, który nie refunduje leków inkretynowych. Dzieje się tak pomimo pozytywnych opinii środowisk naukowych i lekarskich a także pozytywnych opinii Rady Przejrzystości i licznych protestów pacjentów.
Żródło: http://www.nature.com/