Leczenie Leki Typ 2 Wiadomości

Inkretyny i glukagon skuteczniejsze w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości

Inkretyny nowej generacji będą jeszcze skuteczniejsze w leczeniu cukrzycy typu 2
Inkretyny są skuteczną metodą leczenia cukrzycy typ 2 i otyłości

Inkretyny nowej generacji mogą okazać się jeszcze  skuteczniejsze w leczeniu cukrzycy T2.

Obecnie najbardziej zaawansowaną metodą leczenia cukrzycy typu 2 są tak zwane leki inkretynowe oparte na pojedynczym analogu hormonu GLP-1. Analog to substancja wyprodukowana w laboratoriom, imitująca działanie danego hormonu, często o ulepszonej formule.

Mimo wysokiej skuteczności dostępnych na rynku leków inkretynowych, naukowcy szukają jeszcze skuteczniejszych metod leczenia cukrzycy typu 2

8 grudnia na łamach internetowej wersji magazynu Nature Medicine opublikowano wyniki najnowszych badań, w których naukowcy badali skuteczność pojedynczej cząsteczki, która imituje działanie trzech hormonów: dwóch hormonów inkretynowych GLP-1 i GIP oraz hormonu o nazwie glukagon.

Inkretyny i glukagon w nowej terapii

Inkretyny to hormony naturalnie wydzielane przez jelita. Nasz organizm produkuje dwa rodzaje hormonów inkretynowych – stosowany już w medycynie hormon GLP-1 oraz hormon GIP.

Naukowcy postanowili sprawdzić czy jeśli do znanego hormonu GLP-1 dołoży się działanie innych hormonów, w tym GIP, to działanie będzie skuteczniejsze?

Odpowiedź brzmi: tak.

Naukowcy opracowali pojedynczą cząsteczkę, która imituje działanie trzech wspomnianych hormonów, i jest skuteczniejsza, niż substancje imitujące działanie jednego lud dwóch hormonów. Naukowcy badali skuteczność nowego leku w obniżaniu masy ciała, wyrównywaniu glikemii oraz leczeniu stłuszczenia wątroby. Jak na razie skuteczność tej substancji była badana tylko na gryzoniach,

Skuteczność nowego leku inkretynowego

Przez to, że lek oddziałuje na receptory trzech różnych hormonów, naukowcy uzyskali efekt synergii. Oznacza to, że funkcje pełnione przez trzy hormony wzajemnie się zrównoważyły, uzyskując dodatkowy efekt terapeutyczny i zwiększenie efektywności procesów metabolicznych. Stosując każdy hormon oddzielnie, nie udałoby się uzyskać takiego efektu.

Dzięki temu, że lek oddziaływał na receptory glukagonu, udało się uzyskać zwiększone wydatkowanie energii, która z kolei spowodowała zmniejszenie otłuszczenia wątroby.

Z kolei działanie na receptory hormonu GLP-1 pozwoliło na kontrolę apetytu, utratę masy ciała o aż 30% oraz poprawiło glikemię.

Natomiast hormon GIP zwiększył moc hormonu GLP-1 oraz osłabił niepożądane działanie glukagonu na zwiększenie poziomu glukozy we krwi.

Dodatkowo, lek zmniejszył ilość cholesterolu.

Według naukowców prowadzących to badanie, jeśli równie pozytywne efekty uda się uzyskać w badaniach na ludziach, to nowa cząsteczka imitująca działanie 3 różnych hormonów będzie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości, leczenia cukrzycy i innych chorób metabolicznych.

Jednak zanim to nastąpi pacjenci będą musieli poczekać 5-10 lat.

Inkretyny w Polsce

Obecnie w Polsce leki inkretynowev (oparte na hormonie GLP-1)  nie są refundowane, a miesięczna terapia wynosi ponad 500 PLN na miesiąc. Polska jest jedynym krajem w Europie, który nie refunduje leków inkretynowych. Dzieje się tak pomimo pozytywnych opinii środowisk naukowych i lekarskich a także pozytywnych opinii Rady Przejrzystości i licznych protestów pacjentów.

Żródło: http://www.nature.com/

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.