Insulina Technologia Wiadomości

InPen, pen połączony z aplikacją na smartfona, dopuszczony do użytku w USA

InPen
InPen to wstrzykiwacz który wysyła dane o dawkach insuliny do smartfona pozwalając na lepszą kontrolę cukrzycy

InPen, pen do wstrzykiwania insuliny połączony do smartfona za pomocą bluetooth zostanie włączony do sprzedaży w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych. Urządzenie wspomoże kontrolę cukrzycy typu 1 jak również cukrzycy typu 2.

Według firmy która stworzyła urządzenie, Companion Medical, SmartPen™ jest tańszą alternatywą do skomplikowanych i kosztownych pomp insulinowych, i nie wymaga stałego podłączenia pacjenta do urządzenia.

InPen to pierwszy wstrzykiwacz, który bezpośrednio komunikuje się z komputerem/smartfonem. Cena nie została dotychczas podana. Nie wiemy też, kiedy trafi do Europy i Polski.

InPen obliczy dawki insuliny i zapamięta datę ostatniego zastrzyku

InPen to połączenie klasycznego pena do wstrzykiwania insuliny, z najnowszą technologią. Urządzenie przesyła dane do aplikacji na smartfonie, zapamiętuje czas ostatnich wstrzyknięć oraz wielkość podanych dawek, obliczy i zarekomenduje wielkość kolejnego bolusa. Dodatkowo urządzenie zmierzy temperaturę insuliny, wyświetli ostatnią dawkę insuliny, oraz wyśle dane na temat choroby do lekarza prowadzącego.

Według Seana Saint, Dyrektora Generalnego Companion Medical, urządzenie pozowali na poprawę kontroli cukrzycy i pomoże uniknąć wielu powikłań wynikających z niewłaściwego kontrolowania choroby. Będzie ono dużo tańsze od pomp i również mniej skomplikowane w obsłudze, oferując jednak podobne funkcje i ułatwienia.

Aplikacja zawiera również kalkulator bolusa, który pomoże określić kolejną dawkę insuliny. Dane poziomu cukru we krwi trzeba będzie wpisać samemu, gdyż jak na razie, aplikacja nie ma połączenia do glukometru.

InPen zaoferuje wygodę pompy insulinowej?

InPen
InPen będzie miał wygląd zwykłego pena

Ze względu na łatwe połączenie do komputera, dane mogą być bezpośrednio wysyłane do lekarza lub opiekunów/rodziców, bez konieczności żmudnego zapisywania podanych dawek, zmniejszy więc ryzyko pomyłek wynikających z ręcznego prowadzenia dzienniczków.

InPen będzie kompatybilny z insulinami doposiłkowymi Humalog® firmy Lilly oraz Novolog® firmy Novo Nordisk. InPen będzie działał przez rok, kiedy trzeba będzie wymienić go na nowy. Naboje z insulina będzie trzeba wyminąć raz na tydzień lub raz na miesiąc, zależnie od podawanych dawek.

Urządzenie samo w sobie wygląda jak inne klasyczne peny i nie ma wyświetlacza. Wszystkie dane są automatycznie przesyłane do smartfona bez konieczności synchronizacji. Nie jest jednak jasne co się dziej, gdy smartfon nie jest włączony na przykład wtedy gdy bateria się wyładuje.

Źródło: Companion Medical Receives FDA Clearance for Smart Insulin Delivery System

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.