Insulina Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Insulina Toujeo, nowa długodziałająca insulina wkrótce w Europie

Insulina Toujeo profil działania
Insulina Toujeo ma bardziej wyrównany profil działania, przez co pomaga uniknąć hipoglikemii

Toujeo, nowa długodziałająca insulina, uzyskała pozytywną rekomendację do puszczenia do użytku w Europie. Lek przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z cukrzycą typu I i typu II. Toujeo to insulina produkowana przez firmę Sanofi. Lek został już dopuszczony do użytku w USA.

Insulina Toujeo – insulina bazowa

Toujeo to insulina bazowa, czy też insulina długodziałająca, o 24 h profilu działania. Stosuje się ją raz dziennie, dokonując iniekcji o tej samej porze, jest więc podobna do insuliny Lantus, również firmy Sanofi.

Toujeo ma trzykrotnie większe stężenie insuliny glargine (300 jednostek/ml) niż dotychczas dostępne formy insuliny o podobnym profilu działania (Lantus, Optisulin), co oznacza, że w ramach jednej iniekcji podawana będzie mniejsza ilość insuliny.

Preparat będzie dostępny w postaci jednorazowego pena, który zawiera 450 jednostek insuliny (IU) i ma maksymalną dawkę jednego zastrzyku 80 IU (parametry zostały ustalone na podstawie badań przeprowadzonych 3,5 tys. dorosłych osób z cukrzycą typu 1 i typu 2). Taka dawka oznacza, że pen zawiera 1.5 ml insuliny, co jest połową tradycyjnego kartridża (3 ml), ale to równa się większej ilości jednostek.

Insulina Toujeo – obniżone ryzyko hipoglikemii

Na podstawie badań stwierdzono, że Toujeo wykazuje skuteczną kontrolę stężenia glukozy we krwi oraz obniżone ryzyko hipoglikemii (szczególnie nocnej hipoglikemii) u osób z cukrzycą typu 2 w porównaniu ze stosowaniem insuliny Lantus.

W badaniach klinicznych u pacjentów z cukrzycą typu 2, stosowanie Toujeo wiązało się z 14% niższym występowaniem hipoglikemii o każdej porze dnia, a o aż 31% niższym – w nocy. Można więc założyć że nowa insulina zmniejszy też ryzyko nocnych hipoglikemii u diabetyków typu 1.

Lek, został opracowany przez Sanofi, firmę, która produkuje obecnie najczęściej używane insuliny (m.in. Lantus). Toujeo prawdopodobnie będzie dostępny w granicach Unii Europejskiej w ciągu 2 miesięcy.

Długo działające insuliny

Dotychczas dostępne na rynku długo działające insuliny nie spełniły wszystkich oczekiwań pacjentów. Lantus miał regulować poziom insuliny w organizmie przez 24 godziny, będąc insuliną bezszczytową, w praktyce jednak jej działanie powoli słabnie po 12 godzinach od zastrzyku, co osłabia kontrole u niektórych pacjentów, powodując hiperglikemie kilka godzin przed kolejną dawka, ale także zwiększając ryzyko hipoglikemii po zastrzyku.

Insulina Peglispero natomiast niedawno została wycofana ze sprzedaży. Jej producent, Lilly, zapowiedział będzie musiał ocenić, dlaczego u niektórych pacjentów wystąpił nadmiar tkanki wątroby podczas przyjmowania preparatu.

Insulina Toujeo zamiast Lantus

Sanofi liczy, że wielu pacjentów przerzuci się z Lantus (w 2014 roku firma zainkasowała ze sprzedaży tego leku 7,2 mld dolarów) na Toujeo, gdy ten drugi trafi na rynek.

Wprowadzenie na rynek insuliny Toujeo jest poniekąd świadomym zabiegiem Sanofi. Bowiem patent, którym objęty jest lek Lantus, niebawem wygaśnie. A to oznacza, że inne firmy będą mogły produkować i sprzedawać podobne preparaty, konkurencyjne dla Lantus. Będzie to prawdopodobnie prowadzić do dużego spadku cen leku.

Toujeo pozwoli spółce utrzymać swoje zyski. W tym miejscu rodzi się jednak pytanie, czy lekarze i pacjenci znajdą wystarczająco dużo korzyści, aby zapłacić więcej za Toujeo.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.