Wiadomości

Jak radzić sobie z problemami skórnymi przy menopauzie? Poradnik dla kobiet chorujących na cukrzycę

Portrait of a cheerful senior woman smiling while looking away isolated on gray background. Happy mature woman after spa massage and anti-aging treatment on face.

Menopauza jest trudnym czasem dla każdej kobiety ze względu na zmiany zachodzące w organizmie, a także towarzyszące im objawy. Często występują problemy skórne. Pojawiają się np. przebarwienia, ale i zmniejsza się elastyczność skóry. Jeżeli dodatkowo choruje się na cukrzycę, to problemy mogą się wzmagać, bo skóra ma tendencję do przesuszenia i tworzenia przebarwień. Jak można radzić sobie z problemami skórnymi przy menopauzie?

Stosuj odpowiednie kosmetyki, które pomogą Ci łagodzić objawy skórne

Niezależnie od wieku podstawą pielęgnacji skóry jest oczyszczanie. Zatem w okresie menopauzy także należy o to bardzo dbać. Skóra może być bardziej skłonna do podrażnień, dlatego warto sięgać po kosmetyki do cery dojrzałej i wrażliwej. Płyn micelarny świetnie się sprawdza do oczyszczania. Warto raz w tygodniu stosować również łagodny peeling do twarzy. Po oczyszczeniu przychodzi zawsze czas na tonizowanie. Tonik może dodatkowo oczyścić skórę z pozostających zanieczyszczeń, zwęzić otwarte pory, a nawet nawilżyć skórę. Serum pod oczy będzie też absolutnym must have, bo zmniejszy widoczne zasinienia i odżywi cienką skórę w tym miejscu. Warto stosować też serum do twarzy, które pobudza procesy naprawcze i przyczynia się do spłycania zmarszczek, przede wszystkim jednak w przypadku skóry dojrzałej zapobiega ich pogłębianiu. Może również wpływać na redukcję przebarwień. W końcu przekwitanie wiąże się często z pojawianiem się plam na skórze. Oczywiście cały proces pielęgnacyjny musi zakończyć nawilżanie. Krem do cery dojrzałej powinien zawierać składniki uelastyczniające skórę, przeciwdziałające przesuszeniu skóry. Można sięgną po dobre dla diabetyków kremy z mocznikiem. Trzeba pamiętać jednak, że należy wybierać te z niższą zawartością, w stężeniu do 15%.

Z jakich zabiegów medycyny estetycznej warto korzystać? Czy cukrzyca jest zawsze przeciwwskazaniem?

Z wiotką skórą czy przebarwieniami można walczyć na różne sposoby, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Często mówi się, że cukrzyca jest przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów. Trzeba jednak wiedzieć, że dotyczy to przede wszystkim cukrzycy nieustabilizowanej, czy zaawansowanej, a także zabiegów, które powodują przerwanie ciągłości naskórka. Jeśli te dwa czynniki nie występują i dana osoba się leczy, to po konsultacji lekarskiej i przedstawieniu wyników badań z niektórych zabiegów może skorzystać. Zatem kobieta zmagająca się ze skutkami przekwitania i chorująca na cukrzycę pod pewnymi warunkami będzie mogła skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Laseroterapię można wykorzystywać w leczeniu stopy cukrzycowej. Jeżeli chodzi o zabiegi na twarz nie ma przeciwwskazania bezwzględnego, a jedynie względne, zatem wszystko zależy od opinii lekarza. Na pewno kobieta będzie mogła po konsultacji skorzystać z zabiegów z użyciem ultradźwięków typu HIFU. Tutaj także nie mamy do czynienia z przerwaniem ciągłości skóry. Warto wiedzieć, że taki zabieg wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, choć wiadomo, że u kobiet zmagających się z cukrzycą proces regeneracyjny jest wolniejszy niż u całkowicie zdrowych. Na pewno kobieta może skorzystać także z zabiegów, które będą przeciwdziałać przesuszeniu skóry. Zabiegi nawilżające z zastosowanie masek algowych, odbudowujących płaszcz ochronny skóry czy ampułek lub serum są jak najbardziej możliwe.

Niezależnie od stanu Twojego zdrowia, możesz w czasie menopauzy dbać o swoją skórę. Skorzystaj z naszych rad, by poprawić jej stan.