Depresja ma uśmiechniętą twarz. Właśnie dlatego tak ciężko było światu uwierzyć w tragiczny koniec aktora Robina Williamsa czy muzyka Chrisa Cornella. Mimo uśmiechów kierowanych w stronę blasku fleszy nie czuli radości. Z podobnym problemem zmaga się około 10% populacji. Czy i ty toczysz tę samotną walkę? Wiedz, że wczesne rozpoznanie objawów psychicznych i somatycznych choroby oraz rozpoczęcie terapii daje dużą szansę na to, że znowu zaczniesz się uśmiechać z wewnętrznej potrzeby. Wykonaj bezpłatny i dostępny online test na depresję, a jeśli jego wyniki okażą się niepokojące – sięgnij po wsparcie psychologa.
Czy depresja to poważny problem?
Depresja nie jest po prostu gorszym samopoczuciem. To poważna choroba, która całkowicie uniemożliwia odczuwanie radości. Niestety, choć z depresją zmaga się około 10% populacji, to jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017–2021, przyznaje się do niej zaledwie 3,85% chorych. To wynik negatywnego stosunku społeczeństwa do osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej. Sama depresja wciąż traktowana jest jako wymysł współczesności. Nierzadko pada argument, że dawniej nikt na depresję nie chorował, bo nikt na to czasu nie miał.
Depresja nie jest jednak kwestią woli! Nie zwraca uwagi na metrykę i płeć. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, jest to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności chorobowej. Przygnębienie i smutek nasilają się, stopniowo obniżając wydajność w pracy, zaburzając relacje międzyludzkie, aż wreszcie sprawiając, że wykonywanie najprostszych czynności jak jedzenie i piecie staje wyzwaniem ponad siły.
Czym może objawiać się depresja?
Depresja może mieć różne postaci. Każda z nich cechuje się swoistym objawami. Niemniej wyróżnić można charakterystyczne symptomy, świadczące o rozwijającej się chorobie, które są wspólne dla różnych jej form:
- przygnębienie,
- niezdolność do odczuwania radości,
- spadek aktywności na skutek braku energii i chęci do działania,
- obniżona koncentracja,
- zaniżona samoocena,
- utrzymujące się poczucie winy,
- spadek apetytu,
- zaburzenia snu (bezsenność, częste wybudzanie się, wczesne wstawanie),
- obniżenie lub utarta libido,
- spadek masy ciała,
- dolegliwości bólowe.
Niekiedy depresja ma postać maskowaną. Wówczas poza jednym symptomem pacjent nie uskarża się na dodatkowe objawy mogące świadczyć o chorobie. Może to być bezsenność z częstym wybudzaniem się w nocy czy dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego. Między innymi dlatego nie warto ryzykować autodiagnozy. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że zbagatelizujesz problem, pozwalając, by rósł w siłę, aż któregoś dnia ból będzie tak duży, że przestaniesz chcieć obudzić się po raz kolejny.
Czy istnieje test na depresję?
To, czy destruktywne emocje, które nie opuszczają cię ani na chwilę są objawem depresji, może potwierdzić wyłącznie psycholog, po dokładnym wywiadzie niekiedy wspartym diagnostyką laboratoryjną (pod kątem poziomu witaminy D, B9, cynku i hormonów tarczycowych).
Aby rozpocząć terapię, musisz podjąć decyzję o tym, że chcesz skorzystać ze wsparcia. Pomocne w tym jest dostępne online, darmowe narzędzie – test na depresję. Nie jest to narzędzie diagnostyczne, ale pozwala zyskać orientację, czy problem cię dotyczy. Odpowiadając zaledwie na osiem zamkniętych pytań, zweryfikujesz swoją zdolność do odczuwania radości, jakość snu, stopień zmęczenia i samoocenę.
Pomocny w ocenie stopnia nasilenia stresu, lęku i depresji jest test Dass 21, a także test Holmes-Rahe, który bada obciążenie stresem zwiększającym ryzyko rozwoju depresji w ciągu minionych dwunastu miesięcy.
Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wynik testu nie będzie sugerował powodów do niepokoju, a mimo to czujesz, że przygnębienie, zaburzenia koncentracji czy trudności ze snem nie są dla ciebie naturalne – sięgnij po pomoc. Nie konsultuj objawów z rodziną czy znajomymi. Nie są oni specjalistami w dziedzinie psychoterapii, a ich opinia może nie być dla ciebie wspierająca. Nie są oni też w stanie zrozumieć, co i w jaki sposób czujesz. Zasługujesz na to, aby wyzdrowieć i znowu budzić się z radosnym oczekiwaniem na nadchodzący dzień.
Źródła:
- J. Pełka-Wysiecka, J. Samochowiec, Depresja – czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia?, „Psychiatria” 2014, t. 11, nr 3, s. 141–147.
- S. Murawiec, Rozpoznawanie i leczenie depresji w praktyce lekarza POZ – aspekty praktyczne, „Lekarz POZ” 2017, nr 5, s. 338–343.
- Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf, dostęp: 2.01.2022 r.