Wiadomości

Jak wygląda wizyta u kardiologa na NFZ?

Kardiologia to dziedzina medycyny, która odpowiada za leczenie chorób układu serca oraz układu krążenia. Pozornie wydawać by się mogło, że choroby te dotykają starszych osób – jednak zauważyć można, że nawet dzieci rodzą się z wadami serca i potrzebują wówczas konsultacji kardiologicznej. Każdy pacjent ma prawo do wyboru poradni kardiologicznej oraz wykwalifikowanego specjalisty. Co warto wiedzieć? Jak się przygotować do wizyty w ramach NFZ?

Czym dokładnie zajmuje się kardiolog?

Lekarz kardiolog w ramach swoich kompetencji zajmuje się podstawową diagnostyką układu krążenia oraz chorób serca. Dzięki temu lekarz diagnozuje choroby, którymi pacjent może być obciążony. Do podstawowych chorób kardiologicznych zalicza się przede wszystkim:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca,
  • miażdżyca,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • arytmię serca,
  • niedomykalność zastawki trójdzielnej.

Warto podkreślić, że żadne objawy nieprawidłowej pracy serca lub układu krążenia nie mogą być bagatelizowane. Im szybsza interwencja lekarska, tym większa szansa na przywrócenie prawidłowej pracy serca. Lekarz po postawieniu diagnozy może zlecić dalszą diagnostykę lub wprowadzić odpowiednie leczenie.

Jakie badania są wykonywane przez kardiologa?

Prawidłowe postawienie diagnozy lekarskiej wiąże się z wykonaniem specjalistycznych badań kardiologicznych. Sam wywiad lekarski zazwyczaj nie jest wystarczający do podjęcia decyzji o leczeniu. Dopiero specjalistyczne badania kardiologiczne mogą dać obraz zaburzeń czy nabytych chorób. Do podstawowych badań kardiologicznych należą przede wszystkim: EKG, RTG klatki piersiowej, USG serca czy echo serca. Bardziej specjalistyczne badania wykonywane są w pracowni rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Kardiolog może również podjąć decyzję o założeniu aparatu Holtera, który przez całą dobę będzie monitorować i zapisywać pracę serca. 

Czy do kardiologa potrzebne jest skierowanie?

Decydując się na wizytę u specjalisty kardiologa w ramach funduszu NFZ wymagane jest skierowanie. Skierowanie można uzyskać u swojego lekarza rodzinnego lub u innego specjalisty, który po przeanalizowaniu zgłaszanych objawów przez pacjenta skieruje go do odpowiedniego specjalisty. Skierowanie jest ważne do momentu realizacji wizyty lub do momentu ustania przyczyny z jakiej zostało wystawione. Pacjent ma prawo do wyboru dowolnej przychodni i dowolnego lekarza kardiologa, u którego zostanie zrealizowana wizyta specjalistyczna. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Jak długo trzeba czekać na wizytę?

Dostęp do lekarzy specjalistów uzależniony jest od limitów określonych przez NFZ, w ramach którego dana przychodnia realizuje świadczenia na rzecz pacjentów. Zazwyczaj na wizytę czeka się kilka miesięcy – np. czas oczekiwania na wizytę u kardiologa na NFZ w Łodzi średnio wynosi 150 dni. Jednak są rejony kraju, w których na wizytę czeka się krócej. Dodatkowo czas oczekiwania uzależniony jest od typu skierowania – jeśli lekarz wystawi skierowanie z dopiskiem “cito” pacjent w trybie pilnym powinien zostać przyjęty przez specjalistę.