Wiadomości

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

Żylaki to nie tylko zauważalny problem estetyczny, ale przede wszystkim duże zagrożenie dla zdrowia. Skutkują one uciążliwymi dolegliwościami bólowymi czy obrzękami, a także mogą powodować szereg komplikacji, z zakrzepicą i zatorowością płucną na czele. Sprawia to, że niezwykle ważna staje się wiedza o tym, jak powstają żylaki oraz codzienne działania profilaktyczne. Oto metody, których regularne stosowanie pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków oraz spowolnić rozwój choroby.

Jak powstają żylaki? Przyczyny niewydolności żylnej

Żylakami nazywane są poszerzone, poskręcane i wydłużone żyły. W naturalnej sytuacji krew swobodnie płynie żyłami w górę, wspomagana przez pracę zastawek, które zapobiegają jej cofaniu. Gdy mechanizm działania zastawek zostaje zaburzony, krew zaczyna się cofać i napierać na ściany żył, powodując ich stopniowe rozszerzanie. Efektem tego procesu jest powstanie żylaków. Najważniejsze ich przyczyny to za mała ilość ruchu, długotrwałe stanie lub siedzenie, zbyt wysoka waga ciała, palenie papierosów, dieta uboga w błonnik, a także leki antykoncepcyjne. Żylaki mogą być też skutkiem choroby zakrzepowej.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko powstania żylaków?

Choć istnieje genetyczna skłonność do tej choroby, można zrobić bardzo wiele, by jej uniknąć lub znacznie opóźnić pierwsze objawy. Podstawą są wykonywane regularnie ćwiczenia fizyczne, które usprawniają przepływ krwi w żyłach i zapobiegają jej zaleganiu. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, wskazane są takie aktywności, jak taniec, pływanie, jazda rowerem, spacery, a także proste ćwiczenia gimnastyczne (rowerek, nożyce, stawanie na palcach i piętach, rysowanie nogami kółek w powietrzu w pozycji leżącej). Warto zamiast samochodu wybierać marsz, a zamiast schodów – windę. Dieta powinna obfitować w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste bogate w błonnik. W przypadku osób obciążonych genetycznie, a także mających pracę siedzącą lub wiążącą się z wielogodzinnym staniem niezwykle pomocne będą specjalne artykuły medyczne, takie jak rajstopy przeciwżylakowe, pończochy uciskowe czy podkolanówki. 

Profilaktyka żylaków – jakie akcesoria wzmacniają krążenie?

Do działań profilaktycznych warto włączyć nie tylko dbałość o odpowiednią wagę, dietę i ruch, ale również profesjonalne produkty wzmacniające krążenie żylne. Jest to szczególnie ważne u osób, które obserwują negatywne skutki długotrwałego stania i siedzenia, a także borykają się z bólem czy ciężkością nóg. Rajstopy przeciwżylakowe warto stosować zarówno profilaktycznie, jak i przy istniejących już objawach niewydolności żylnej, korzystając z różnych stopni ucisku. Ich wygląd sprawia, że można je swobodnie nosić na co dzień – wizualnie nie różnią się niczym od klasycznych rajstop. Regularne noszenie skutkuje poprawą krążenia, a także złagodzeniem obrzęków i bólu. Podobne działanie wykazują podkolanówki i pończochy udowe. Świadomość tego, jak powstają żylaki oraz podejmowane działania zapobiegawcze pozwalają na długo utrzymać dobrą kondycję nóg i znacznie zmniejszyć ryzyko niewydolności żylnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.