Leki Typ 2 Wiadomości

Jardiance, lek na cukrzycę typu 2, chroni przed zawałem serca

Jardiance, lek w cukrzycy typu 2
Jardiance, lek stosowany w cukrzycy typu 2, schroni przed chorobami serca

Trzyletnie badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie raz dziennie leku na cukrzycę typu 2 o nazwie Jardiance, zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, a nawet zgonu. To pierwszy preparat diabetologiczny, którego zażywanie daje także pozytywne efekty w kwestii problemów sercowych.

Jariance należy do grupy leków gliflozyn, zwanych też inhibitorami SGLT-2.

Wyniki badań mogą mieć przełomowe znaczenie dla cukrzyków, którzy borykają się dolegliwościami kardiologicznymi. Dotychczas nie stworzono leku na cukrzycę, który wpływał by pozytywnie na serce.

Warto jednak pamiętać, że lek ten obciąża nerki, i nie jest polecany u chorych cierpiących na nefropatię.

Jardiance zmniejsza ryzyko chorób sercowych

W badaniu wzięło udział 7 tys. osób z cukrzycą typu 2 z 42 krajów. Pacjenci przyjmowali Jardiance w dwóch dawkach (10 mg i 25 mg) lub placebo. U wszystkich uczestników występowało duże ryzyko zawału serca. Jardiance był podawany pacjentom oprócz standardowych leków, takich jak środki hipoglikemizujące, aspiryna, statyny i leki regulujące ciśnienie krwi. Przebieg terapii obserwowano przez średnio trzy lata.

Wyniki badań były dość zaskakujące. Zauważono, że u pacjentów, którzy przyjmowali Jardinace, wystąpiło mniej ataków serca, udarów i zgonów sercowych (szczegółowe wyniki badań będą znane w przyszłym miesiącu i zostaną podane na oficjalnej konferencji).

Jardiance to nazwa rynkowa empagliflozinu, inhibitora SGLT2 opracowanego przez Eli Lilly and Co i Boehringer Ingelheim. Preparat reprezentuje pierwszą klasę leków, które wykazują mniejsze ryzyko w kwestiach kardiologicznych.

Pierwszy taki lek

Jak twierdzi Kelly Close, jedna z autorek badania: “Wyniki te mogą potencjalnie zmienić standard opieki dla chorych na cukrzycę typu 2. Chociaż istnieje wiele leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 (pochodne sulfonylomocznika, inhibitory DPP-4, SGLT-2, TZD itd.), to żaden z nich nie wpływa korzystnie na serce”.

Choroby serca są największym powikłaniem cukrzycy, nawet 65% osób z cukrzycą umiera z powodu chorób serca lub udaru mózgu.

Wyniki badań nie tylko oznaczają, że Jardiance może potencjalnie zapobiegać atakom serca i udarom mózgu, ale może także znacznie obniżyć koszty opieki zdrowotnej przeznaczone na leczenie chorób serca.

Jednak warto pamiętać, że jak każdy lek, również Jardiance ma skutki uboczne.

Przeczytaj więcej:

Benedykt Ostrowski

W trakcie mojej kariery miałem przyjemność pracować dla wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji związanych z cukrzycą, pisząc artykuły z zakresu leczenia i kontroli cukrzycy, diety oraz zdrowia.

Z cukrzycą żyję od 1992 roku, kiedy w wieku 11 została u mnie zdiagnozowana cukrzyca typu 1.

Za swoją siłę uważam rozległą wiedzę z zakresu badań nad cukrzycą, leczeniem cukrzycy oraz, co uważam za najważniejsze, wiedzę czym cukrzyca jest dla nas, diabetyków.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za jakość merytoryczną zawartości całego portalu, oraz sekcje poświęcone kontroli i leczeniu cukrzycy.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.