Ochrona zdrowia Wiadomości

Karetka do przewozu osób do 300kg zakupiona przez Pogotowie Krakowskie

Bardzo ważne jest aby osoby cierpiące na otyłość i powiązane nią schorzenia otrzymały taki sam standard opieki lekarskiej, co osoby o standardowej masie ciała. Otyłość jest epidemią XXI roku, ale nieprawidłowa dieta oraz brak ruchu są tylko częścią problemu. Karetka do przewozu osób otyłych zapewni właściwy standard opieki takim osobom.

Karetka do przewozu osób otyłych jest szersza i ma więcej miejsca
Karetka do przewozu osób otyłych umożliwia zapewnienie takich standardów opieki jakie otrzymują osoby o normalnej wadze ciała

Niestety, do otyłości przyczynia się też wiele zażywanych przez nas leków – na przykład leki cukrzycowe takie jak pochodne sulfonylomocznika sprawiają że osoby które je zażywają, przybierają na wadze. Insulina także przyczynia się do zwiększenia masy ciała. W rezultacie wiele osób cierpiących na cukrzycę dodatkowo zmaga się też z otyłością.

Szpitale we Małopolsce od jakiegoś czasu zgłaszały potrzebę zakupu specjalistycznego sprzętu do transportu osób otyłych, z którymi standardowe karetki nie mogły dać sobie rady.

Teraz taka karetka została teraz zakupiona za potrzeby Krakowskiego Pogotowia.

Karetka jest przystosowana do przewozu osób ważących nawet do 300kg. W środku karetki zapewniono więcej miejsca na nosze, a szafki na leki i sprzęt medyczny zostały umieszczone w taki sposób aby nie zabierały cennych centymetrów przestrzeni. Nosze oraz fotele w karetce są szersze, tak aby zapewnić pacjentom wystarczająco miejsca. Szersze są również drzwi do karetki, co umożliwia swobodny załadunek noszy.

Same nosze są wyposażone w silniczek i nie wymagają siły mięśni ratowników medycznych do ich przemieszczania. Wysokość noszy można regulować, a do karetki wjeżdżają po specjalnej platformie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dodatkowa waga pacjentów nie będzie problemem dla ratowników medycznych, a procedura wsiadania do karetki powinna przebiegać szybko i sprawnie. Jest to szczególnie istotne w ratownictwie medycznym.

Ze względu na fakt że otyłość jest powodem wielu dodatkowych powikłań i chorób, takich jak choroby krążenia, zawał czy udar, takie osoby mogą częściej wymagać specjalistycznej opieki lekarskiej.

Takie karetki są na wyposażeniu wielu krajów europejskich od wielu lat, zazwyczaj jest ich kilkanaście w jednym regionie. Karkowska karetka będzie samodzielnie obsługiwała region małopolski.

Koszt takiej karetki to około 550.000 PLN – 600.000 PLN

W Polsce według szacunków na otyłość cierpi nawet 1 milion osób, i niestety liczba ta może się zwiększyć. Niestety coraz częściej dotyka ona również dzieci, a otyłe dzieci to wiesze prawdopodobieństwo otyłych dorosłych.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.