Wiadomości

Klocki do jogi – jak wybrać oraz w jaki sposób włączyć je do regularnej praktyki?

Do czego wykorzystuje się klocki do jogi? Jak z nich korzystać w regularnej praktyce? Jaki typ bloczków sprawdzi się najlepiej? Kompletując akcesoria do ćwiczeń warto robić to stopniowo. Zacznij od maty. Po kilku sesjach zorientujesz się czy do wykonywania poszczególnych asan potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, takich jak np. kostki do jogi. Oto co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Do czego wykorzystuje się klocki do jogi? Jak z nich korzystać w regularnej praktyce? Jaki typ bloczków sprawdzi się najlepiej? Kompletując akcesoria do ćwiczeń warto robić to stopniowo. Zacznij od maty. Po kilku sesjach zorientujesz się czy do wykonywania poszczególnych asan potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, takich jak np. kostki do jogi. Oto co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Do czego służą kostki do jogi?

Głównym zadaniem, jakie spełniają kostki do jogi, jest ułatwienie wykonywania poszczególnych asan – zwłaszcza, gdy zakresy naszego ciała nie są jeszcze zbyt duże. Osobom początkującym klocki do jogi pomogą podeprzeć się w czasie wykonywania skrętów i skłonów, np. gdy taśma tylna nie jest jeszcze dostatecznie rozciągnięta. Ich celem jest zmniejszenie dystansu między dłońmi a podłogą, dzięki czemu można utrzymać lepszy balans. Osoby zaawansowane z kolei mogą wykorzystać bloczki do pogłębiania zakresów ruchowych oraz jako akcesorium do opracowywania nowych wariantów asan. Przydadzą się przy pozycjach rozciągających, ale i do uzyskania symetrycznego ustawienia ciała.

Po jakie bloczki do jogi sięgnąć?

W sprzedaży dostępne są bloczki do jogi w kształcie cegiełek, ale także klocki zaokrąglone i owalne oraz listwy, które można wykorzystywać na wiele sposobów, np. w celu uniesienie pięt lub nadgarstków. Możliwości wykorzystania kostek są praktycznie nieograniczone. Warto jednak wiedzieć, jakimi właściwościami odznaczają się poszczególne materiały, z których wykonuje się klocki do praktyki jogi. 

Bloczki drewniane – mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, najczęściej sosnowego, bukowego lub dębowego. To najtwardszy typ bloczków. Zapewniają one znakomitą stabilność i są trwałe. Z pewnością najchętniej korzystać z nich będą osoby praktykujące w domu – regularne zabieranie ich na zajęcia w studiu jogi może okazać się kłopotliwe, ze względu na ich wagę. Są w pełni biodegradowalne oraz odpowiednie dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania.

Bloczki korkowe – okażą się opcją pośrednią, jeśli chodzi o ciężar. Są znacznie lżejsze od tych wykonanych z drewna. Dla wielu osób są one również znacznie przyjemniejsze w dotyku, co jest zasługą naturalnej struktury korka. Co więcej, korek ma także właściwości antybakteryjne, a w jego strukturze nie gromadzą się zanieczyszczenia. Sprawia to, że korek jest najlepszą opcją dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Ze względu na naturalne pochodzenie, korek także jest wariantem w pełni biodegradowalnym.

Bloczki piankowe – to kostki tworzone z materiałów syntetycznych, m.in. z pianki EVA. Odznacza je bardzo niska waga, dzięki czemu znakomicie nadają się jako akcesorium do praktykowania jogi na zajęciach grupowych. Nie są tak twarde jak drewno, ale nadal zapewniają dobrą amortyzację i wsparcie dla ciała przy asanach balansowych. Są odporne na działanie wilgoci.

W sprzedaży można także znaleźć klocki wykonane z różnychmateriałów łączonych (np. z połączenia pianki EVA z włóknem bambusowym). Szeroki wybór tego typu akcesoriów znajdziesz m.in. w bogatej ofercie Sklepu Jogina. Zaufany sprzedawca z pewnością podpowie, po jaki typ bloczków sięgnąć najlepiej.

Jak wykorzystywać kostki do jogi w czasie ćwiczeń 

Kostki do jogi są na tyle uniwersalne, że można korzystać z nich na wiele sposobów, zarówno w czasie nauki, jak i przy opracowywaniu nowych wariantów ulubionych asan. Przydadzą się szczególnie przy wykonywaniu m.in. pozycji: 

  • balansowych, 
  • skłonów, 
  • skrętów, 
  • wykonywanych na plecach (jak np. świeca), 
  • izometrycznych, 
  • wymagających utrzymania symetrii ciała.

Warto pamiętać, że prostopadłościenne bloczki (cegiełki) oferują aż 3 różne ustawienia, które można dobierać w zależności od tego, jak bardzo jesteśmy rozciągnięci, albo jak bardzo planujemy pogłębiać daną asanę. W czasie praktyki warto mieć bloczki zawsze pod ręką, ponieważ może okazać się, że nowa asana sprawia nam trudności – lub też, że danego dnia nasze zakresy są mniejsze. 

Instrukcji warto szukać u źródła. Porozmawiaj ze swoim nauczycielem jogi lub skorzystaj z porad doświadczonych joginów, którzy dzielą się swoją wiedzą online. Z czasem bloczki do jogi z pewnością okażą się niezbędne przy codziennej praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.