Powikłania Typ 1 Wiadomości

Choroby serca dwa razy częściej zabiją kobiety z cukrzycą typu 1 niż mężczyzn

Choroby serca dwa razy częściej zabiją kobiety z cukrzycą typu 1 niż mężczyzn
Wbrew obiegowym stereotypom w przypadku cukrzycy typu 1 to kobiety są bardziej narażone na przedwczesną śmierć w wyniku chorób serca, porównując z mężczyznami

Najnowsze badania opublikowane niedawno na łamach The Lancet Diabetes & Endocrinology, pokazały, że u kobiet z cukrzycą typu 1 występuje dwukrotnie większe ryzyko śmierci z powodu chorób serca, niż u borykających się z tą chorobą mężczyzn.

Te wyniki przeczą stereotypowemu postrzeganiu chorób serca jako choroby mężczyzn i wskazują na konieczność zindywidualizowanego podejścia do leczenia kobiet chorych na cukrzycę typu 1.

Rozległa metaanaliza

Na łamach magazynu The Lancet naukowcy na czele z Rachelem Huxley’em ze Szkoły Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Queensland w Australii opublikowali wyniki  swojej rozległej metaanalizy.

Analizą objęto osoby urodzone na przestrzeni czterech dekad, pomiędzy 1966 a 2014 rokiem. W sumie zespół przeanalizował 26 raportów badawczych, w których udział wzięło ponad 214 tys. uczestników z cukrzycą typu 1. Taka meta naliza daje bardzo dużą grupę badawczą oraz pozwala na wychwycenie długoterminowych trendów.

Kobiety z cukrzycą typu 1 zagrożone przedwczesną śmiercią

Analiza wykazała, że u kobiet chorych na cukrzycę typu 1 występowało o 37% wyższy poziom ryzyka przedwczesnego zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, w porównaniu z mężczyznami. Co więcej, u pań stwierdzono:

  • dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych, niż u panów
  • 37% wyższe ryzyko śmierci z powodu udaru
  • 44% – z powodu chorób nerek i nefropatii

Co ciekawe, cukrzycy typu 1 nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory w przypadku żadnej z płci.

Kobiety słabiej kontrolują glikemię

Pokutujący stereotyp mówi, że kobiety nie umierają tak często na serce jak mężczyźni, co sprawia, że i pacjentki i jak i niektórzy lekarze lekceważą objawy chorób serca u kobiet.

Autorzy raportu również sugerują, że przyczyną zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci wśród kobiet chorych na cukrzycę typu 1 może być występująca u pań słabsza kontrola glikemii i gorsze zarządzania insuliną. Te bowiem problemy terapeutyczne są częstsze wśród kobiet niż mężczyzn.

Wiadomo też z innych badań, że kobiety mają większe problemy z przestrzeganiem diety oraz częściej charakteryzują się emocjonalnym stosunkiem do pożywienia. To zaś z kolei zwiększa ryzyko niewyrównania cukrzycy i wysokiego HbA1c.

Inną przyczyną są również różnice hormonalne miedzy kobietami i mężczyznami.

Leczenie cukrzycy typu 1 dostosowane do płci pacjenta

Wiemy, że osoby z cukrzycą typu 1 żyją krócej niż ogół populacji, z powodu ostrych jak i długoterminowych powikłań cukrzycy. Jednak do tej pory nie było jasne, czy ta tendencja dotyczy kobiet i mężczyzn.- podkreśla wagę raport Rachel Huxley. – Potrzebne są dalsze badania nad etnicznymi i rasowymi różnicami (…) w świetle naszych ustaleń, możemy twierdzić, że badania powinny zostać rozszerzone o różnice między płciami.-dodaje.

David Simmons z University of Western Sydney w Nowej Południowej Walii, stwierdza, że wskaźnik śmiertelności u cukrzyków typu 1 zmniejszy się pod warunkiem przeznaczenia na ten cel dodatkowych środków finansowych. Jednak dopiero po upływie dwóch dekad będzie można dostrzec efekty tej inwestycji.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.