Leczenie Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Komórki macierzyste przełomem w leczeniu cukrzycy typu 1

Komórki macierzyste podstawą uzyskania komórek beta trzustki w leczeniu cukrzycy typu 1
Komórki macierzyste dają nadzieje na całkowite wyleczenie cukrzycy typu 1

Komórki macierzyste w niedalekiej przyszłości mogą uleczyć cukrzycę typu 1. Wczoraj (09/10/2014) naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego opublikowali najnowsze wyniki badań nad hodowlą komórek beta trzustki. Naukowcom udało się wyhodować dojrzałe komórki beta trzustki z komórek macierzystych pochodzących z embrionów. Badacze uważają, że badania te mogą okazać się przełomowe w leczeniu cukrzycy typu 1, nazywając je ‘bezprecedensowym pośród dotychczasowych badań nad komórkami macierzystymi.’

W zdrowym organizmie komórki beta trzustki są odpowiedzialne za produkcję hormonu insuliny. U osób chorych na cukrzyce typu 1, komórki te są trwale uszkodzone przez własny układ odpornościowy chorego.

Obecnie dostępne technologie pracy nad komórkami macierzystymi korzystają z komórek macierzystych pobranych od dawców organów. Metody te pozwalają na hodowlę niewielkiej ilości niedojrzałych komórek beta trzustki, które później muszą dojrzeć w warunkach laboratoryjnych.

Niedoskonałość tej metody sprawia, że ilość dostępnych dojrzałych komórek beta jest niewielka, a proces produkcji długotrwały. W rezultacie ilość osób, którym medycyna może zaoferować przeszczep komórek beta trzustki jest bardzo ograniczona, a niewielka ilość dojrzałych komórek oznacza, że badania nad nimi trwają wiele lat. Ponadto, nie potrafią one reagować na poziom glukozy we krwi tak dobrze jak prawdziwe, ludzkie komórki beta.

Okazuje się że to może być już przeszłość. Naukowcy z uniwersytetu Harwarda stworzyli nową metodę hodowli ludzkich komórek beta trzustki korzystając z komórek macierzystych pochodzących z embrionów. Metoda pozwala na wyhodowanie setek milionów dojrzałych, w pełni funkcjonalnych komórek beta.

Co więcej, komórki te działają tak samo jak ludzkie komórki beta trzustki. Kiedy badano je na myszach, reagowały na ilość glukozy w krwiobiegu myszy i wydzielały odpowiednią ilość insuliny wtedy, kiedy ilość glukozy we krwi wzrastała, skutecznie redukując hiperglikemię. Komórki działały krótko po wszczepieniu, bez potrzeby oczekiwania na ich dojrzewanie.

Po pomyślnych eksperymentach na myszach, komórki wyhodowane nowa metodą są obecnie badane na zwierzętach naczelnych. Jeśli kolejne wyniki okażą się równie pomyślne, łatwiejszy dostęp do tych komórek w dużych ilościach przyspieszy badania naukowe, a także ułatwi przeszczepy.

Doug Melton, profesor Uniwersytetu Harwadzkiego, który przewodził pracami na komórkami macierzystymi, uważa że kliniczne eksperymenty nad przeszczepem nowych komórek beta trzustki powinny rozpocząć się już za kilka lat.

Szczególnie obiecująca metoda przeszczepów to metoda przeszczepu kapsułkowatych wysp trzustkowych. Dzięki tej metodzie osoba po przeszczepie nie musi zażywać silnych leków immunosupresyjnych.

Powyższa metoda przeszczepu w połączeniu z odkryciem harwardzkich naukowców dają nadzieję chorym na cukrzycę typu 1. Może to oznaczać, że wciągu 10 do 20 lat powstaną metody umożliwiające odstąpienie od terapii pompa lub codziennymi zastrzykami z insuliną.

Koniec cukrzycy typu 1 jest już bliski?

Benedykt Ostrowski

W trakcie mojej kariery miałem przyjemność pracować dla wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji związanych z cukrzycą, pisząc artykuły z zakresu leczenia i kontroli cukrzycy, diety oraz zdrowia.

Z cukrzycą żyję od 1992 roku, kiedy w wieku 11 została u mnie zdiagnozowana cukrzyca typu 1.

Za swoją siłę uważam rozległą wiedzę z zakresu badań nad cukrzycą, leczeniem cukrzycy oraz, co uważam za najważniejsze, wiedzę czym cukrzyca jest dla nas, diabetyków.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za jakość merytoryczną zawartości całego portalu, oraz sekcje poświęcone kontroli i leczeniu cukrzycy.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.