Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Krew pępowinowa zapobiegnie cukrzycy typu 1? Pierwsza transfuzja w Australii

Krew pępowinowa cukrzyca typu 1
Isla jako pierwsza otrzymała transfuzję z krwi pępowinowej. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste. Źródło: http://www.smh.com.au/

Czteroletnia Australijka jest pierwszą osobą na świecie, którą poddano transfuzji krwi pępowinowej w celu zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 1. Dziewczynce wstrzyknięto krew pępowinową, zatrzymaną po jej urodzeniu w banku krwi.

Dziewczynka była na progu zachorowania na cukrzycę typu1.

Krew pępowinowa wyleczy cukrzycę typu 1?

Isla Robinson została wyłoniona przez zespół kierowany przez prof Marię Craig z Uniwersytetu w Sydney. Naukowcy uważają, że krew pępowinowa -z powodu swojej bogatej zawartości komórek macierzystych oraz komórek odpornościowych, szczególnie komórek T- może wzmocnić układ immunologiczny dzieci zagrożonych cukrzycą typu 1 . Specjaliści wierzą, że w ten sposób zapobiegnie się sytuacji, gdy układ immunologiczny atakuje własne komórki produkujące insulinę.

Naukowcy uważają, że istnieje spora szansa, ze transfuzja zatrzyma proces niszczenia komórek beta trzustki przez układ immunologiczny całkowicie, dzięki czemu dziewczynka masz szanse uniknięcia choroby.

Jeśli jednak to się nie uda, badacze uważają, że transfuzja opóźni rozwój cukrzycy typu 1 na długie lata, nawet do dorosłości, a do tego czasu nauka powinna dostarczyć skuteczne leki przeciwko cukrzycy typu 1.

Naukowcy uważają, że krew pępowinowa w przyszłości może służyć leczeniu i zapobieganiu wielu chorób – od chorób serca, poprzez medycynę regeneracyjną po leczenie cukrzycy.

Isla z mamą, Rachel Weldon. Photo: Edwina Pickles
Isla z mamą, Rachel Weldon. Photo: Edwina Pickles Źródło: http://www.smh.com.au/ Photo: Edwina Pickles

Dlaczego Isla?

W 2012 roku naukowcy z Instytutu Badań Dzieci – Kids Research Institute ze szpitala dziecięcego w Westmead – nawiązali kontakt z rodzicami, którzy zachowali krew pępowinową, rozpoczynając w ten sposób omawiany projekt badawczy.

Rodzice Isly zachowali jej krew pępowinowa, a do tego Isla była na progu zachorowania na cukrzycę typu 1.

Jej przyrodni brat choruje już na cukrzycę typu 1, a u siostry Isly- Ruby, zdiagnozowano cukrzycę po pierwszym badaniu krwi po urodzeniu. Lekarze nie mieli więc wątpliwości, że Isla jest w grupie ryzyka wystąpienia tej choroby.

Ryzyko rozwoju cukrzycy było regularnie monitorowane co sześć miesięcy. Kiedy stwierdzono u Isly trzy z czterech możliwych przeciwciał odpowiedzialnych za rozwój cukrzycy typu 1, lekarze zdecydowali o transfuzji.

Transfuzja krwi pępowinowej

Krew pępowinowa Isly została pobrana w 2011 roku, zaraz po jej urodzeniu. Od tego czasu była przechowywana w banku krwi w temperaturze poniżej minus 160 stopni. Teraz krew została rozmrożona, oczyszczona i rozcieńcza, a następnie powoli wprowadzona do ciała dziewczynki.

Przed transfuzją Isla otrzymał łagodny lek przeciwhistaminowy, aby zapobiec reakcji alergicznej, jak również porcję antybiotyków.

Polisa ubezpieczeniowa

Matka Isly, Rachel Weldon, powiedziała: “Decyzja o pozostawieniu krwi w banku wydawało się dobrą polisą ubezpieczeniową. A teraz Isla bierze udział w tym pionierskim eksperymencie. Czuję się taka wdzięczna.”.

Maria Craig, liderka badania, powiedziała: “Wszystko wskazuje na to, ze u Isly któregoś dnia rozwinie się cukrzyca. Jeśli uda się nam temu zapobiec albo opóźnić wiek wystąpienia choroby, byłoby znakomicie.”

Isla jest pierwszą z 20 młodych ludzi, u których zaplanowano podobną transfuzję. Naukowcy są pełni optymizmu i mają nadzieję, że pępowina, która zwykle po narodzinach trafia do kosza wraz z łożyskiem, może prowadzić do leczenia szeregu chorób.

Praktyczny wymiar tych badań

Na wyniki eksperymentu trzeba będzie poczekać, im dłużej Isla uniknie choroby tym większa skuteczność transfuzji z krwi pępowinowej. Może nawet całkowicie uda się wyeliminować cukrzycę. Dla rodziców, którzy chorują na cukrzycę typu 1 może to być nadzieja, że ich dzieci unikną tej niełatwej do kontroli choroby.

W Polsce istnieją banki krwi pępowinowej, gdzie również można zachować krew jak i łożysko. Niestety, ich usługi nie są tanie.  Tutaj jeden z przykładów: https://www.pbkm.pl/cennik

Przed podjęciem takiej decyzji, dogłębna analizę wad i zalet oraz porównanie kosztów. Warto pamiętać, że efekty terapii krwią pępowinową nie są na razie potwierdzone naukowo.

Źródło: http://www.smh.com.au/

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.