Dieta Typ 2 Wiadomości

Kwas foliowy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. u kobiet

kWAS FOLIOWY CUKRZYCA
Jaja są dobrym źródłem kwasu foliowego, czyli witaminy B

Wnioski z badań przeprowadzonych niedawno w Korei wskazują – zwiększone spożycie folianów (rodzaju witaminy z grupy B – kwasu foliowego – witaminy B9) może obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. u pań. Na jakiej podstawie wysunięto takie przypuszczenia?

Czynniki ryzyka cukrzycy typu 2

Foliany – źródła i rola

Foliany występują głównie w mięsie – szczególnie podrobach, na przykład wątróbce oraz warzywach zielonych – za najbardziej obfite w tę witaminę uważa się szpinak i jarmuż (Wykres 1.). Pewne ilości znajdziemy również w produktach zbożowych i owocach, z pewnością jednak nie można uznać ich za wystarczająco dobre źródło folianów.

Folinay witamina b cukrzyca
Wykres 1. Zawartość folianów w wybranych produktach spożywczych. Kunachowicz H.i wsp.Tabele wartości odżywczej wybranych produktów spożywczych i typowych potraw. PZWL, Warszawa 2010.

Czy istnieje związek między spożyciem folianów a rozwojem cukrzycy typu 2.?

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć koreańscy badacze, wnioski zaś opublikowane zostały w czasopiśmie British Journal of Nutrition. Zadaniem badaczy była ocena związku między spożyciem folianów a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. u badanych kobiet.

Poprzednie badania potwierdziły już, że niskie spożycie folianów zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu, anemii, choroby serca i zaburzeń poznawczych. Do tej pory nie oceniano jednak takiego powiązania z cukrzycą typu 2.

O badaniu

W celu określenia zależności między spożyciem folianów a rozwojem drugiego typu cukrzycy, badacze przez kilka lat obserwowali dietę 7.333 Koreanek w wieku 40 lat lub starszych. Ocenę spożycia folianów oparto o kwestionariusz zawierający 106 różne produkty spożywcze, włącznie z tymi zasobnymi w kwas foliowy.

Ocenę stężenia kwasu foliowego we krwi badanych przeprowadzono na początku eksperymentu. Kobiety biorące udział w analizie zbadano również pod kątem występowania cukrzycy.

Wyniki i ograniczenia badania

Analiza otrzymanych wyników ukazała, że w czasie trwania badania u 319 osób zdiagnozowano rozwijającą się cukrzycę typu 2. Wśród tej grupy dużo rzadziej występowały kobiety prowadzące dietę oraz suplementację zasobną w foliany.

Oczywiście, jak każda praca badawcza, ta również ma swoje ograniczenia. Ze względu na fakt, iż w grupie badanych były tylko kobiety, nie wiemy czy zależność jest taka sama u obu płci.

Badanie nie było również randomizowane, a co za tym idzie, możemy mówić jedynie o związku pomiędzy spożyciem folianów a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

Nie rozpatrzono również innych – genetycznych, środowiskowych i żywieniowych – aspektów mogących mieć wpływ na rozwój cukrzycy u badanych.

Choć te – niewątpliwie istotne – ograniczenia mogły mieć wpływ na końcowe wnioski badania, badacze z pewnością będą chcieli kontynuować rozpoczęte już próby oceny związku między spożyciem folianów a występowaniem cukrzycy.

Kwas foliowy jest niewątpliwie ważnym składnikiem naszej diety. Jak się okazuje, może mieć nawet związek ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. u kobiet. Oczywiście, sama suplementacja folianami i spożywanie produktów bogatych w tę witaminę nie wystarczy – dopiero dieta, aktywność fizyczna i odpowiedni tryb życia mogą ograniczyć prawdopodobieństwo rozwoju schorzenia.

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.