Leki Powikłania Typ 2

Lek Jardiance zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2

Jardiance-cukrzyca-typu2
Jardiance, lek stosowany w cukrzycy typu 2, schroni przed chorobami serca

Opublikowane na łamach pisma naukowego Circulations badanie pokazuje, że terapia Jardiance, wykorzystywanym w leczeniu cukrzycy typu 2. może również zmniejszać ryzyko zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Jak badacze doszli do takich wniosków?

O leku Jardianc

Jardiance to lek przeciwcukrzycowy. Substancja czynna w nim zawarta (empagliflozyna) należy do grupy inhibitorów SGLT-2 i stosowana jest u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. do kontrolowania poziomu glukozy we krwi.

Jak pokazały przeprowadzone przez badaczy z University of Toronto badania, lek ten może również zmniejszać ryzyko poważnych chorób sercowych oraz spowalniać progres niewydolności nerek u pacjentów z cukrzycą typu 2., borykających się jednocześnie z chorobą niedokrwienną serca i naczyń obwodowych (ang. PAD – peripheral artery disease).

Inhibitory SGLP-2 – działanie, stosowanie, ceny, skutki uboczne

Badania nad empagliflozyną

Powyższe wnioski wysunięto na podstawie próby badawczej nazwanej EMPA-REG OUTCOME. Pacjentów biorących udział w badaniu podzielono na cztery grupy – tych cierpiących i niecierpiących na PAD otrzymujących albo lek Jardiance albo placebo. Wszyscy pacjenci byli w podobnym wieku (około 64 lata) i mieli średni poziom HbA1c równy 8,1%.

Czas obserwacji wynosił około 3 lata. Jak się okazało, pacjenci którzy otrzymywali empagliflozynę (Jardiance) w przeciwieństwie do grupy placebo, niezależnie od tego czy cierpieli na chorobę niedokrwienną serca i naczyń obwodowych czy nie, wykazywali zmniejszenie ryzyka śmierci z powodów sercowo-naczyniowych, niewydolności serca oraz rozwijającej się lub postępującej niewydolności nerek. Co więcej, nie wiązało się to ze zwiększonym ryzykiem amputacji kończyn dolnych, które było uprzednio kojarzone z lekami tej klasy.

Dalsze próby

Fakt, że nie wykazano też zwiększonego ryzyka amputacji kończyn dolnych jako powikłania wspomnianych chorób przewlekłych zachęcił badaczy do podejmowania dalszych prób nad lekami podobnymi do Jardiance. W innym, trwającym obecnie eksperymencie, zwanym próbą CANVAS pod lupę wzięto lek Invokana. Jest to środek zawierający w składzie kanaglifozynę, będącą podobnie jak empalifozyna substancją z grupy inhibitów SGLT-2. Niestety, on w przeciwieństwie do Jardiance zdaje się zwiększać ryzyko amputacji.

Jardiance stał się pierwszym w Europie lekiem przeciwcukrzycowym, który na ulotce zawiera informacje o zmniejszonym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych związanych z jego przyjmowaniem. Miejmy nadzieję, że badacze nie ustaną w badaniach nad tym i innymi lekami stosowanymi w diabetologii tak, by wiadomo było coraz więcej o korzyściach ich przyjmowania oraz możliwych skutkach ubocznych.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.