Leki Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Nowy lek na stopę cukrzycową wyleczy wrzody i zmniejszy ilość amputacji?

Badacze z Stanford University School of Medicine w USA są na tropie skutecznego leku w leczeniu stopy cukrzycowej.

Nowy lek na stopę cukrzycową ma za zadanie leczenie owrzodzeń
Nowy lek na stopę cukrzycową pomoże w leczeniu owrzodzeń i ograniczy ilość amputacji.

Stopa cukrzycowa to jedno z najczęściej występujących powikłań cukrzycowych wśród diabetyków, które nieleczone może skończyć się amputacją. Jest to problem, który dotyka diabetyków typu 1 jak i diabetyków typu 2, czy MODY i LADA. Stopa cukrzycowa zaczyna się od ranki lub owrzodzenia, które u osoby zdrowej szybko mija. U diabetyków jednak nawet niewielkie owrzodzenie może przerodzić się w duży problem.

Co to jest stopa cukrzycowa?

Dzieje się tak, gdyż w cukrzycy wiele naczyń krwionośnych ulega zmianom miażdżycowym w których wyniku przepływ krwi jest utrudniony lub wręcz zablokowany. Zablokowane naczynia krwionośne nie są w stanie dostarczać krwi, a wraz a nią tlenu oraz innych substancji odżywczych do rany. W efekcie rana się nie goi, ropieje, a jej stan może ulec pogorszeniu. Medycyna jednak potrafi leczyć to zjawisko. To jednak tylko część problemu w stopi cukrzycowej.

Białko HIF-1α

Drugi problem, który przyczynia się do rozwoju stopy cukrzycowej nie jesteśmy na razie w stanie rozwiązać. Jednym z objawów cukrzycy jest podwyższony cukier czyli hiperglikemia. Hiperglikemia w organizmie działa jak trucizna i między innymi blokuje działanie białka o nazwie HIF-1α. Białko HIF-1α odpowiada za odnawianie się naczyń włosowatych. Jeśli białko HIF-1α jest uszkodzone, naczynia włosowate nie regenerują się, więc dopływ krwi do uszkodzonych tkanek jest ograniczony. A bez dopływu krwi odcięty jest również dopływ tlenu i substancji odżywczych. W rezultacie gojenie się wrzodów i ranek jest spowolnione lub wręcz niemożliwe.

Lek na stopę cukrzycową

Naukowy ze Stanford University School of Medicine opracowali nowy lek, który powoduje wzrost produkcji białka HIF-1αw organizmie. Dzięki temu uszkodzone naczynia włosowate regenerują się, a rany szybciej się goją. Głównym składnikiem leku jest substancja znana medycynie od kilkudziesięciu lat, zwana deferoksaminą. Niestety, cząsteczki deferoksaminy są zbyt duże aby swobodnie przenikać przez skórę i mieć efekt terapeutyczny. Naukowcy z uniwersytety Stanforda stworzyli więc plaster, dzięki któremu nowy lek skutecznie przenika przez skórę i działa leczniczo. Dzięki połączeniu tych dwóch rozwiązań – nowego leku oraz plastra, wrzody wygoiły się 14 dni szybciej, w porównaniu z tradycyjnym lekiem, poprawił się też poziom kolagenu w skórze, a sama rana była czystsza, a proces gojenia się przebiegał łatwiej.

Dzięki tym zaletom naukowcy mają nadzieję że lek będzie również w stanie zapobiegać odnawianiu się wrzodów. Szacuje się że u diabetyków w przeciągu roku od wyleczenia aż połowa wrzodów odnawia się. I niestety, mimo, że obecnie diagnostyka pozwala na ocenę który pacjent jest zagrożony słabym krążeniem i owrzodzeniem, medycyna nie jest w stanie przeciwdziałać procesowi tworzenia się owrzodzeń. Nowy lek w postaci plastrów może to zmienić i będziemy w stanie zapobiegać powstaniu owrzodzeń oraz ich odnawianiu.

Nadzieja na przyszłość w leczeniu stopy cukrzycowej

Doktor Geoffrey Gurtner, członek zespołu pracującego nad nowym lekiem, powiedział, że w przyszłości nowy lek opracowany przez jego zespół ma szanse zostać podstawowym lekiem w leczeniu stopy cukrzycowej oraz skuteczną metodą zapobiegania owrzodzeniom. A to w rezultacie zmniejszyć ilość amputacji i poprawi jakość życia pacjentów z cukrzycą.

Dotychczasowe badania na plastrem odbywały się na ludzkiej skórze w warunkach laboratoryjnych, kolejnym etapem będą badania na ludziach. Ze względu na fakt, ze lek wykorzystuje substancje zaaprobowaną już do użytku, proces dopuszczania nowego leku do obrotu powinien przebiegać szybciej.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.