Leki Typ 2 Wiadomości

Leki inkretynowe zapobiegają utracie masy kostnej podczas odchudzania

Zlamana noga u diabetyka
Leki inkretynowe chronią przed ubytkiem koci i złamaniami

Analogi GLP-1, czyli leki inkretynowe, które są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, chronią organizm przed ubytkiem masy kostnej podczas odchudzania- do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Specjaliści uważają, że odkrycie może pomóc osobom, które cierpią na osteoporozę, i u których tego powodu utrata wagi może mieć niebezpieczne skutki uboczne.

To kolejne, po leczeniu cukrzycy typu 2, odchudzaniu .a nawet zabieganiu chorobie Alzheimera, możliwe zastosowanie leków inkretynowych.

Liraglutyd podczas odchudzania

W cukrzycy typu 2, analogi GLP-1, takie jak liraglutyd i dulaglutide, pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, przez stymulowanie wydzielania insuliny oraz hamowanie wydzielania glukagonu.

Naukowcy zbadali 37 kobiet, które dzięki stosowaniu diety niskokalorycznej zrzuciły 12 kg. Panie zostały podzielone na dwie grupy. Pacjentkom w pierwszej grupie podano liraglutyd, druga grupa służyła jako grupa kontrolna.

Przez rok pacjentkom udzielano porad dietetycznych, aby nie wróciły do poprzedniej wagi. Gdy panie tyły, mogły zastąpić posiłki (do dwóch dziennie) proszkiem o niskiej kaloryczności. Po roku, wszystkie panie utrzymały efekty diety.

Utrata masy ciała w krótkim okresie czasu może prowadzić do ubytku masy kostnej. Wówczas rośnie ryzyko złamań kości. W badaniu paniom przyjmującym liraglutyd wzrósł poziom markerów tworzenia kości we krwi, bez utraty masy kostnej. W drugiej grupie zaobserwowano utratę masy kości.

Przełom w leczeniu otyłości osób zagrożonych osteoporozą

Eva Winning Jepsen z uniwersytetu w Kopenhadze wyjaśniła: “U kobiet w okresie menopauzy występuje zwiększone ryzyko osteoporozy i złamań kości. Jeśli starają się schudnąć, tracą jeszcze więcej masy kostnej, tym samym jeszcze bardziej sobie szkodzą. Okazuje się, że kobiety z nadwagą mogą schudnąć bez zwiększania ryzyka utraty masy kostnej stosując liraglutyd. ”

“Nadwaga jest czynnikiem ochronnym dla osteoporozy i złamań kości, ale zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób, takich jak choroby układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Wydaje się, że leczenie hormonem jelitowym pozwala na utratę masy ciała i utrzymanie korzystnego wpływu na kości przy jednoczesnej redukcji ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2. To może mieć znaczący wpływ na przyszłą podejścia do leczenia otyłości, “mówi Znak Soerensen Torekov, jeden z naukowców.

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.