Leki Wiadomości

Leki na cukrzycę typu 2 z grupy glitazonów chronią przed chorobą Parkinsona

Actos i Avandia to leki z grupy
Leki na cukrzycę typu 2 z grupy glitazonów chronią przed chorobą Parkinsona (Actos i Avandia)

Preparaty na cukrzycę typu 2, z grupy leków o nazwie glitazony, chronią przed ryzykiem rozwoju chorobą Parkinsona- wynika z najnowszych badań.

Leki, u których zauważono takie działanie, to Actos oraz Avandia. Choć leki te jednak mają wiele skutków ubocznych, takich jak zwiększone ryzyko chorób serca, dają jednak nadzieję, że choroba Parkinsona może kiedyś zostać pokonana.

Przeczytaj: Niektóre leki na cukrzycę typu 2 prowadzą do niewydolności serca

Glitazony a choroba Parkinsona

Zespół dr Ruth Brauer z London School of Hygiene and Tropical Medicine wykazał, że pacjenci z cukrzycą, którzy zażywali glitazony w pigułkach (leki obniżające poziom glukozy we krwi) były mniej narażone na rozwój choroby Parkinsona.

Glitazony obejmują rozyglitazon (sprzedawany jako Avandia) i pioglitazon (sprzedawany jako Actos). Oba są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, a ich działanie polega na zwiększaniu wrażliwości na insulinę tkanek organizmu. Znane są też pod nazwą tiazolidynodiony (TZD).

O 28 % mniejsze ryzyko choroby Parkinsona

44,6 tys. Brytyjczyków chorych na cukrzycę, którym przepisano glitazony, porównano z 120 tys. pacjentami przyjmującymi inne leki przeciwcukrzycowe. Obserwacja trwała 4 lata (od 1999 do 2013 roku).

U pacjentów, którym podano tabletki glitazonu, ryzyko rozwoju choroby Parkinsona było o 28% mniejsze niż u tych, którzy nie przyjmowali tego leku. Zależność ta utrzymała się nawet po uwzględnieniu innych czynników, jak uraz głowy i palenie.

Takie efekty daje tylko nieprzerwane przyjmowanie leków z grupy glitazonów . Gdy terapia była przerwana, korzyści mijały.

Przeczytaj: Victoza może odwrócić szkody wywołane chorobą Alzheimera

Skutki uboczne glitazonów

Dr Artur Roach, jeden ze specjalistów w leczeniu choroby Parkinsona, dodał: “Obecnie nie ma leków, które mogą zapobiec rozwojowi tej choroby. Profilaktyka choroby Parkinsona często przynosiła skutki uboczne. Mam nadzieję, że wyniki tego badania wywołają dyskusję i skłonią do przeprowadzenia kolejnych badań”.

Warto jednak pamiętać, iż pojawiły doniesienia, że Actos zwiększa ryzyko chorób serca oraz raka pęcherza, a Avandia została wycofana z obrotu w Unii Europejskiej, jej producent firma GlaxoSmithKline’s została ukarana grzywną przez FDA za zatajenie wyników badań . Actos nie został zarejestrowany w Polsce.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.