Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Lekooporna gruźlica zza wschodniej granicy zagraża polskim diabetykom

Lekooporna gruźlica i cukrzyca mogą współwystępować
Gruźlica atakuje kiedy organizm jest osłabiony

Lekooporna gruźlica powraca i to właśnie u diabetyków. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że wzrasta ilość przypadków zachorowań na gruźlicę wśród cukrzyków. WHO poinformowało, że 10% wszystkich zachorowań na gruźlicę to właśnie diabetycy, i aby powstrzymać epidemię gruźlicy, należy powstrzymać epidemię cukrzycy typu 2.

Gruźlica i cukrzyca

Cukrzyca osłabia układ odpornościowy i przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych w płucach. W rezultacie organizm diabetyka jest 3 razy bardziej narażony na zachorowanie na gruźlicę, w porównaniu z osobą zdrową. Co więcej, diabetycy są bardziej narażeni na rozwój poważnych chorób płuc w następstwie gruźlicy, a samo leczenie diabetyków z gruźlicą jest szczególne trudne. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, cukrzycy którzy zachorują na gruźlicę maja też większe ryzyko zgonu w następstwie gruźlicy, oraz większe prawdopodobieństwo nawrotów choroby. Dotyczy to też osób z nietolerancją glukozy czyli stanem przedcukrzycowym.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.