Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Lek Lucentis skuteczny w leczeniu retinopatii cukrzycowej – zastąpi laser?

Badanie oczu retinopatia cukrzycowa
Lucentis jest skuteczny w leczeniu retinopatii cukrzycowej

Food and Drug Administration (USA), agencja zajmująca się dopuszczaniem leków do obrotu na rynku amerykańskim, potwierdziła skuteczność leczenia retinopatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycowymi zmianami w dnie oka lekiem o nazwie Lucentis. Dotychczas lek ten był stosowany w leczeniu obrzęku plamki lub przeroście naczyń krwionośnych gałki ocznej, ale nie retinopatii cukrzycowej. Lek jest również dostępny w Polsce.

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie siatkówki oka. Jest to powikłanie które dotyczmy cukrzycy typu 1, typu 2 i każdego innego typu cukrzycy i możne prowadzić do ślepoty.

Jak działa Lucentis?

Okazuje się, że Lucentis ma szerszą niż przypuszczano gamę zastosowań. Wcześniej lek używano do leczenia wtórnego obrzęku plamki i okluzji naczyń siatkówki, ale nie w przypadku retinopatii cukrzycowej dna oka. Lek jest podawany przez lekarza bezpośrednio do oka w postaci zastrzyków, raz miesiącu. Jest on sprzedawany przez kalifornijską firmę Genentech, a substancja czynna to ranibizumab.

Retinopatia cukrzycowa to zespół zmian w obrębie siatkówki oka, spowodowany długotrwałą, niekontrolowaną cukrzycą i między innymi powoduje postępujące uszkodzenie siatkówki, światłoczułej wyściółki w tylnej części oka. Co z kolei powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, wyciek płynu do tkanki siatkówki i sprzyja wzrostowi nowych, kruchych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki.

Lucentis hamuje białko sygnalizacyjne o nazwie VEGF, które odgrywa kluczową rolę w powstawaniu nowych naczyń krwionośnych i nieszczelności tych naczyń. ‘Lucentis hamuje wyciek z naczyń krwionośnych i powstrzymuje rozrost naczyń krwionośnych do siatkówki oka’. -powiedział dr Pravin Dugel, specjalista z Arizon Consultants.

Dotychczas cukrzycowe zmiany w dnie oka zwalczano głównie za pomocą lasera, który miał za zadanie wypalić tkanki przy krawędziach siatkówki. Choć jest to terapia skuteczna, to w wielu przypadkach niszczy pole widzenia peryferyjnego.

Lucentis poprawił wzrok

Przeprowadzono dwa badania kliniczne z udziałem 759 pacjentów, których obserwowano przez ponad 3 lata. Po upływie dwóch lat u osób, które otrzymywały Lucentis, widoczna była zmniejszenia nasilenia retinopatii cukrzycowej w dnie oka w porównaniu do pozostałych uczestników badania.

Jedna z pacjentek badania, Shirley Mortensen, powiedziała, że comiesięczne zastrzyki Lucentis nareszcie zlikwidowały dwie czarne smugi w rogu jej pola widzenia.

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania Lucentis były krwawienia spojówek, ból oka, męty i podwyższone ciśnienie w oku. Poważniejsze działania niepożądane, jakie zanotowano:: zakażenia w obrębie gałki ocznej i odwarstwienia siatkówki.

Lucentis w Polsce

Lucentis jest tez dostępny w Polsce i również jest tylko stosowany leczeniu obrzęku plamki lub przerostu naczyń krwionośnych do gałki ocznej, a także zwyrodnieniu plamki żółtej. Być może jego zastosowanie i w Polsce zostanie rozszerzone na zmiany w obrębie siatkówki oka spowodowane retinopatią. Lek jednak nie jest tani.

Lek jest podawany w szpitalu, a jego cena obecnie wynosi ponad 3.000 PLN za jeden zastrzyk, potrzeba kilku zastrzyków, aby zatrzymać chorobę. Lek nie jest refundowany.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.