Leczenie Technologia Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Medtronic i DreaMed opracują sztuczną trzustkę czyli pompę-zamknięty obieg

Sztuczna trzustka zamkniety obieg firmy Medtronic i DreaMed Minimed 670
Medtronic i DreaMed opracują sztuczną trzustkę-zamknięty obieg

Producent pomp insulinowych, firma Medtronic wykonał kolejny ważny krok w kierunku opracowania sztucznej trzustki. Stało się tak dzięki połączeniu sił z izraelską firmą DreaMed Diabetes, firmą pracującą od wielu lat nad algorytmami matematycznymi, które mają prowadzić do stworzenia sztucznej trzustki.

Być może sztuczna trzustka będzie już dostępna w 2019 lub 2020 roku.

Co to jest sztuczna trzustka?

Mówiąc o sztucznej trzustce mamy na myśli zamknięty obieg z minimalną interwencją chorego. Takie urządzenie odcina dopływ insuliny, zanim nastąpi hipoglikemia, kalkulując jej prawdopodobieństwo na podstawie skomplikowanych algorytmów. Z drugiej system strony samodzielnie dawkuje insulinę, tak aby uniknąć hiperglikemii, również korzystając z matematycznych algorytmów.

Urządzenie które nazwiemy sztuczną trzustką to nie powinno wymagając ingerencji chorego, lub jedynie niewielki stopień ingerencji, a dawkowanie insuliny powinno być całkowicie zautomatyzowane przez 24h działania. Nie wiadomo jak Medtronic planuje to osiągnąć gdyż całkowite zamknięcie obiegu będzie wymagało nie tylko skomplikowanych algorytmów, ale też bardzo szybko działających insulin, które zbiją cukier jak tylko pojawi się on w krwiobiegu. A takie insuliny na razie nie istnieją.

Pierwsze kroki w kierunku zamkniętego obiegu

Firma Medtronic podjęła już pierwsze kroki w kierunku stworzenia sztucznej trzustki poprzez rozwój MiniMed 640G – pompy, która może aktywnie przewidzieć wystąpienie hipoglikemii i zawiesić podawanie insuliny, zanim dojdzie do obniżenia glukozy we krwi i odwiesić jej dopływ, kiedy ryzyko niedocukrzenia mija.

To dolna część zamkniętego obiegu. Teraz pompa ta jest dostępna w Australii, w Europie powinna być dostępna w 2016 roku.

Glucositter przewiduje wzrost poziomu cukru we krwi

Po drugiej stronie współpracy stoi DreaMed Diabetes. Firma ta poczyniła znaczne postępy w pracach nad technologią sztucznej trzustki. Mianowicie opracowała zaawansowane oprogramowanie Glucositter, które czerpie dane z czujników monitorujących stężenie glukozy (detektor CGM). Oprogramowanie to bazuje na algorytmie o nazwie MD-Logic, korzystającym z tak zwanej ‘rozmytej logiki’ (ang. fuzzy logic).

Oprogramowanie samodzielnie wylicza, ile insuliny powinna dostarczyć zintegrowana pompa insulinowa i dawkuje ją zgodnie z wyliczeniami. To górna część zamkniętego obiegu, której do tej pory brakowało.

Co więcej, Glucositter daje możliwość dopasowania oprogramowania do indywidualnych cech pacjentów, gdyż’ uczy się’ jak działa dany organizm i stosuje te informacje w podawaniu insuliny. Skuteczność tej technologii została potwierdzona w badaniach klinicznych, prowadzonych od 2007 roku. W badaniach wziło udział 200 pacjentów, którzy testowali system przez 1500 godzin w różnorodnych warunkach – zarówno domowych jak i szpitalnych. Oprogramowanie Glucositter otrzymało homologację CE w Europie, co oznacza, że jest dopuszczone do użytku.

Medtronic na tropie sztucznej trzustki

Medtronic podpisał kontrakt o wspólnym rozwoju i firmą DreaMed Diabetes oraz zainwestował 2 mln dolarów na rzecz tego partnerstwa. Transakcja oznacza, że DreaMed Diabees będzie otrzymywał tantiemy za oprogramowanie Glucositter od każdego sprzedanego urządzenia firmy Medtronic.

Partnerstwo to dobry znak dla osób z cukrzycą typu 1, dla których sztuczna trzustka oznacza lepszą jakość życia bez hipo i hiperglikemii. Oprogramowanie Glucositter okazało się niezawodne w ramach badań klinicznych i otrzymało zgodę na zastosowanie w Europie.

Kiedy sztuczna trzustka w Polsce?

Zanim sztuczna trzustka trafi do pacjentów, firma Medtronic planuje wprowadzenie innej pompy o nazwie MiniMed 670G – hybrydowy zamknięty obieg. Ta pompa insulinowa znajdzie się na rynku USA w kwietniu 2017 roku. Choć niewiele o niej wiemy, ma ona być krokiem pośrednim między obecną MiniMed 640G, a omawianą sztuczną trzustką z oprogramowaniem Glucositter.

Tak więc na opisywaną sztuczną trzustka z oprogramowaniem Glucositter zapewne będziemy musieli poczekać do 2019, a nawet 2020 roku.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.