Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Metale ciężkie i pestycydy powodują rozwój cukrzycy typu 2

Metal ciężki arsen
Pierwiastek arsen w niewielkich ilościach jest niezbędny dla zdrowia

Wśród czynników prowadzących do cukrzycy typu 2 lekarze zwykle wskazują złą dietę i brak aktywności fizycznej. Okazuje się jednak, że istnieje 50 genów, które w połączeniu ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, powodują zmiany w DNA i zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Czynniki środowiskowe odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 2 to między innymi środki owadobójcze czy metale ciężkie,

Potwierdzają to badania, które ostatnio zostały przeprowadzone w Narodowym Uniwersytecie w Meksyku pod przewodnictwem dr Marty Ostrosky-Wegman (Institute for Biomedical Research the National Universit). Wyniki badań opublikowano na łamach meksykańskiego Investigacion y Desarrollo.

Metale ciężkie i cukrzyca typu 2

Wśród substancji występujących w środowisku i mających wpływ na zmiany genetyczne naukowcy wymieniają m.in.: pestycydy, chemiczny bisfenol A (który jest używany do między innymi do produkcji plastikowych pojemników na żywność), a także metale ciężkie takie jak kadm, i przede wszystkim obecny w wodzie gruntowej arsen.

Naukowcy mówią, że są to substancje otyłogenne i diabetogenne, czyli powodujące rozwój cukrzycy i otyłości.

Przeczytaj więcej:

Nie oznacza to, że każdy, kto styka się z tymi substancjami, zachoruje na cukrzycę typu 2 a jedynie osoby, które mają takie predyspozycje genetyczne.

Arsen i cukrzyca typu 2

Arsen w niewielkich ilościach jest niezbędny w naszym organizmie. Niestety, w większych jest już szkodliwy.

Aby sprawdzi, jak arsen wpływa na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, dr Marta Ostrosky Wegman  przez 20 lat sprawdzała, czy osoby pijące wodę zanieczyszczoną arsenem są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2. Arsen zanieczyszcza wodę północnych stanów Meksyku takich jak Coahuila, Sonora, Chihuahua i Hidalgo. Szereg badań, które przeprowadziła badaczka, potwierdziły tę tezę, że Arsen zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2.

Okazuje się, że arsen wpływa na ekspresję genu kalpaina 10. Gen ten wpływa na produkcję enzymu o tej samej nazwie. Enzym kalpina 10 reguluje wiele elementów związanych z inuliną: działanie insuliny, wydzielanie insuliny przez trzustkę oraz na to, jak komórki organizmu reagują i wykorzystują ten hormon.

Pod wpływem arsenu i innych metali ciężkich, genn kodujący enzym kalpina 10 ulega zmianie i “powstrzymue” organizm przed wykorzystaniem glukozy, powodując insulinooporność – zwiększając w ten sposób podatność na cukrzycę typu 2.

Unikanie zanieczyszczeń

Dr Wegman podsumowuje: “Nie można powiedzieć, że tylko zła dieta i jedzenie węglowodanów oraz tłuszczy trans jest przyczyną zachorowania na cukrzycę. Są jeszcze inne parametry, które są związane z genami i ich interakcją ze środowiskiem. Musimy wiedzieć, że substancje toksyczne, takie jak metale ciężkie, kumulują się w środowisku, dlatego trzeba unikać z nimi kontaktu.(…) Wyniki badań nie oznaczają jednak, że wszyscy, którzy mają styczność z zanieczyszczoną wodą  zagrożeni są cukrzycą, jedynie osoby z tendencjami cukrzycowymi”.

Specjalistka dodaje, że arsen oprócz tego, że wywołuje cukrzycę, również sprzyja rozwojowi raka skóry czy pęcherza moczowego.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.