Leczenie Leki Technologia Typ 2 Wiadomości

Mini-pompa do leków inkretynowych metodą leczenia cukrzycy typu 2

Naukowcy ogłosili wyniki badań klinicznych nad nową metodą dostarczania leków inkretynowych GLP-1 do organizmu. Metoda ta znacząco obniża HbA1c oraz przyczynia się utarty masy ciała w przypadku cukrzycy typu 2.

Metoda nazwana przez producenta ITCA 650,  polega na stałym dostarczaniu leku do organizmu pacjenta poprzez osmotyczną mini-pompę rozmiarów zapałki. Pompa ta jest wczepiana podskórnie, w okolicach brzucha. Pompa mimo niewielkich rozmiarów, eliminuje potrzebę codziennych iniekcji na okres od 6 do 12 miesięcy.

Lek, który jest dostarczany tą metodą, to eksenatyd, znany pod nazwą handlową Byetta.

Interacia Therapeutics Inc, producent mini-pompy zmieniła również formułę samego leku, wprowadzając nową, zastrzeżoną przez nich technologię. Technologia ta umożliwia utrzymanie stabilności białek i peptydów zawartych w leku na określony czas, w czasie kiedy są one poddane temperaturze ludzkiego ciała.

W pierwszej fazie badan klinicznych nad ITCA 650 wzięto pod uwagę pacjentów z cukrzycą typu 2, których cukrzyca wymagała terapii lekowej. W niektórych wypadkach pacjenci Ci zażywali nawet do 3 różnych leków przeciwcukrzycowych, a ich HbA1c wynosiło między 7% a 10%.

U pacjentów tych zastosowano 10 miesięczną terapię ze zmienną dawką leku (20 mcg/d przez pierwsze 13 tygodni, a następnie przez kolejne 6 miesięcy dawka 40 lub 60 mcg/d)

Pierwsza faza testów przyniosła zadowalające efekty względem planowanych rezultatów. Planowana ilość pacjentów uzyskała zakładane obniżenie wyników HbA1c do poziomu poniżej 7%. Pacjenci osiągnęli również zakładaną utratę masy ciała.

W druga część badań klinicznych wzięto pod uwagę pacjentów z HbA1c powyżej 10% ale mniej niż 12%. W tym badaniu pacjentom podano dawkę ITCA 650 20 mcg/d przez pierwsze 3 miesiące oraz 60 mcg/d przez kolejne 6 miesięcy.

Osoba chora na cukrzycę typu 1 lub typu 2 wstrzykuje insulinę lub lek inkretynowy przy pomocy pena
Obecnie leki inkretynowe są podawana w postaci zastrzyków przynajmniej raz dziennie.

Wyniki tego badania również przyniosły zakładane efekty obniżając HbA1c o 3.4%. Dodatkowo, aż 25%pacjentów z niewyrównaną cukrzyca osiągnęło HbA1c równe 7% i mniejsze.

Dokładne wyniki wszystkich badan zostaną ogłoszone w czerwcu 2015 na Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) w Bostonie.

Leki inkretynowe to syntetyczne analogi glukagonopodobnego peptydu-1, czyli GLP-1.

Obniżają one poziom cukru we krwi bez ryzyka hipoglikemii, hamują apetyt oraz przyczyniają się utraty masy ciała. Obecnie istnieją dwa leki z tej grupy dopuszczone do obrotu o Victosa oraz Byetta. Są one podawane w postaci zastrzyków – raz lub dwa razy dziennie. Prowadzone są też badania nad długodziałającą postacią leków inkretynowych, które mogą być wstrzykiwane raz w tygodniu.

W Polsce leki inkretynowe nie są refundowane. Polska jest jednym krajem w Europie, gdzie leki inkretynowe nie są refundowane.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.