Kalkulator BMI pomoże Ci określi twój osobisty BMI. Poniżej również znajdziesz wyjaśnienia co on oznacza w kontekście cukrzycy i ogólnego zdrowia oraz porady jakie podjąć kroki. BMI czyli ang. Body Mass Index, a po polsku Indeks Masy Ciała, to prosta metoda obliczania, czy Twoja waga mieści się w ramach zalecanych norm.
Kalkulator BMI – jak stosować?
Aby użyć kalkulatora, wpisz swój wzrost w cm i wagę w kg.
Poniżej znajdziesz wyjaśnienia jak interpretować wyniki.
Kalkulator BMI
Wzrost (cm):
Waga (kg):
Wynik BMI:
Kiedy stosuje się indeks BMI?
Indeks BMI stosuje się w przypadku osób dorosłych, którzy nie są zawodowymi sportowcami. Jest on obarczony błędem i nie bierze pod uwagę indywidualnych różnic w budowie takich jak drobne kości czy większa masa mięśniowa.
Należy pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, tak więc jeśli uprawiasz dużo sportu i masz mocno rozwiniętą masę mięśniową, ważysz więcej niż osoba o podobnej posturze z większą ilością tłuszczu. W taki przypadku wysokie BMI powyżej 25 nie oznacza otyłości.
W przypadku dzieci stosuje się zmodyfikowany indeks BMI , który bierze pod uwagę wiek i czynniki rozwojowe.
Wartości BMI
Poniżej 18.5 | Niedowaga |
18.5-22.9 | Normalna waga |
23.00-24.9 | Normalna waga, z tendencją do nadwagi |
25-29.9 | Nadwaga |
30-39.9 | Otyłość |
40+ | Otyłość śmiertelna |
BMI poniżej 18.5 – niedowaga
Niedowaga oznacza, że nie zjadasz wystarczającej ilości kalorii w stosunku do codziennej aktywności. Niedowaga może też być spowodowana chorobą. Na przykład, jeśli w ostatnim czasie straciłeś dużo kilogramów, to może to być objaw cukrzycy typu 1. Przeczytaj o objawach cukrzycy typu 1.
Inną przyczyną niedowagi może być to niedojadanie. W takim przypadku Twój organizm nie otrzymuje niezbędnych witamin i minerałów. Niedojadanie może prowadzić do takich schorzeń jak osteoporoza czy arytmia serca.
Zwiększ ilość spożywanych pokarmów, dbając aby dostarczały wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów.
BMI 18.5-24.9 – waga w normie
Waga w normie oznacza, że spożywasz tyle kalorii ile spalasz, więc zachowujesz równowagę energetyczną. Upewnij się ze wraz z właściwą ilością kalorii dostarczasz również wszystkie niezbędne witaminy i minerały.
BMI 22.9-24.9
Jeśli Twoje BMI znajduje się w przedziale 23.00-24.9 oraz masz tendencję do otyłości, brzusznej to warto zastanowić się nad modyfikacją diety. Niektóre źródła wskazują że BMI powyżej 22.9 może zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca czy cukrzycę, oraz doprowadzić do nadwagi w przyszłości.
BMI 25-29.9 – nadwaga
Jeśli Twoje BMI znajduje się w przedziale 25-29.9 oznacza to że cierpisz na nadwagę.
Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, nadwaga zwiększa insulinoodporność, więc utrudnia Ci wyrównanie glikemii. Ponadto, nadwaga zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych takich jak ryzyko zawału, chorób serca, czy niektórych postaci raka.
Dla osób które nie cierpią na cukrzycę nadwaga jest równie groźna dla zdrowia i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 czy pewne postaci raka.
Aby zrzucić kilogramy zastosuj zdrową dietę i więcej się ruszaj. Więcej na temat diety w cukrzycy, kontroli porcji i techniki talerz diabetyka.
BMI ponad 30 – otyłość i śmiertelna otyłość
Jeśli twój indeks BMI znajduje się w tym obszarze, powinieneś jak najszybciej schudnąć. Otyłość zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych, takich jak choroby serca, udar, miażdżyca, naraża Cię na zachorowanie na raka, osłabia kości i ścięgna.
Czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić – leki, stan zdrowia i inne ograniczenia mogą utrudniać schudnięcie. Jeśli pomimo prób nie możesz zrzucić zbędnych kilogramów, porozmawiaj ze lekarzem o chirurgicznych opcjach redukcji wagi. Przeczytaj nasz przewodnik o chirurgicznym leczeniu otyłości.
Licznik BMI – z czym to się je?
Zetknąłeś się kiedyś w internecie z BMI (Body Mass Index), bądź wskaźnikiem Queteleta? Z pewnością tak. To najprostsza i najpopularniejsza na całym świecie metoda szacowania, czy dana osoba posiada prawidłową masę ciała. Pozwala to wychwycić wszelkie nieprawidłowości, zaczynając od nieznacznej niedowagi, nadwagi, skłonności do tycia, jak i śmiertelnej nadwagi. Dzięki temu można też wprowadzić odpowiednie metody leczenia, ćwiczenia lub po prostu zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Sam licznik BMI opracował belgijski statystyk Adolf Queteleta (czasem możesz natknąć się na inne określenie licznika BMI – „wskaźnik Queteleta”) już w… 1832 roku! To był prawdziwy przełom. Dzięki temu lekarz mógł w prosty i szybki sposób oszacować, czy styl życia oraz dieta danej osoby są właściwe. Ponadto, sam licznik BMI nierzadko pomaga we wstępnej diagnozie wielu schorzeń. Dziś to jeszcze łatwiejsze – kalkulatory BMI są przecież dostępne dla każdego. Znajdziesz je również na naszej stronie internetowej!
Dlaczego tak ważne jest stosowanie i kontrolowanie kalkulatora BMI?
Kalkulatory BMI to proste narzędzia, pozwalające określić, czy posiadasz prawidłową masę ciała. Jedyne dane, które są Ci potrzebne, to wzrost oraz waga Twojego ciała. Wystarczy je wprowadzić i wynik porównać z tabelą wartości BMI. Nic prostszego, prawda? No właśnie! Dzięki temu szybko wychwycisz wszelkie nieprawidłowości, a Twój lekarz będzie mógł postawić wstępną diagnozę, skierowując na niezbędne badania. Nie musisz jednak się obawiać – często wystarczy zmienić nawyki żywieniowe lub po prostu wprowadzić do swojego życia więcej ruchu! Obliczanie BMI jest dziecinnie proste.
Przelicznik BMI jest zrozumiały dla każdego
Przelicznik BMI – nasz kalkulator jest banalnie prosty w obsłudze. Dlaczego wspominamy o tym na samym początku? Abyś nie bał się z niego korzystać! Unikanie gwałtownych i drastycznych wahań masy ciała jest niezwykle ważne zarówno w życiu dzieci, młodych ludzi, jak i dorosłych. Do tego niezbędna jest odpowiednia, zróżnicowana dieta oraz systematyczna dawka ruchu. W przypadku dzieci – nieunikanie lekcji wychowania fizycznego w szkołach, a w przypadku dorosłych systematyczne spacery i częstsze przesiadanie się z samochodu na rower. Choćby podczas niedzielnych przejażdżek! Ważna jest też stała kontrola stosunku masy ciała do wzrostu. W tym pomoże Ci nasz przelicznik BMI.
Wartości BMI bardzo łatwo sprawdzić
Po zmierzeniu wzrostu oraz wagi ciała danej osoby należy porównać wyniki z tabelą wartości BMI. Ta nieco się różni dla mężczyzn, kobiet i dzieci – pamiętaj o tym! Jednak sam test BMI pozwala określić prawidłową wagę ciała dla absolutnie każdej osoby. A wystarczy jedynie prosty i nieskomplikowany wzór matematyczny. Dzięki niemu określisz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie w oparciu o proporcję masy ciała (w kilogramach) do wzrostu (w centymetrach). Sam pomiar BMI umożliwi Ci odpowiedni kalkulator. Znajdziesz go na naszej stronie!
Licznik BMI dla dzieci – zadbaj o zdrowie swojego malucha
Liczenie BMI dla dzieci powinno być obowiązkiem każdego rodzica, a już na pewno tego typu profilaktyka powinna obowiązywać w każdej szkole. Dlaczego? Ponieważ to w okresie dorastania i wzmożonego wzrostu wahania mogą być najwyższe. A baczne obserwowanie wskaźnika BMI dzieci pozwoli uniknąć poważniejszych chorób, czy ewentualnej otyłości w jego dorosłym życiu. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że otyłość to poważne i śmiertelna choroba.
Na naszej stronie znajdziesz tabelę BMI dla dzieci. Nieco różni się od tej dla osób dorosłych z prostego względu: rozwój młodych osób jest bardzo dynamiczny, a same proporcje ewoluują w sposób dynamiczny. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę również wiek i czynniki rozwojowe. To pozwoli Ci obliczyć wskaźnik BMI dla dzieci. My Ci w tym pomożemy!
Przelicznik BMI dla nastolatków
Przelicznik BMI dla nastolatków, podobnie jak u dzieci, nieco się różni od wartości podanych w tabeli dla osób dorosłych. Należy pamiętać, że do 20 roku życia w ciele każdego człowieka dochodzi do wielu zmian. Tym bardziej należy zadbać o profilaktykę! Zwłaszcza że coraz więcej osób, w tym młodych, unika jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Brak systematycznych ćwiczeń, siedzący tryb życia, spędzanie większości dnia przed komputerem, czy telefonem – to wszystko niestety sprzyja nadwadze. Ta z kolei jest zaczynem wieku poważnych chorób. Na naszej stronie znajdziesz licznik BMI nastolatków. Zrozumiesz reż obliczanie BMI młodzieży.