GABA, czyli kwas gamma aminomasłowy, może stać się niedługo lekiem na cukrzycę typu 1. Takie wyniki badań ogłosili naukowcy z Kanady, z Centrum Badań Nauk Biomedycznych Szpitala Św. Michała w Toronto. Wnioski z tych badań zostały opublikowane w grudniowej edycji magazynu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) – Diabetes.
Jest to dobra wiadomość dla chorych na cukrzycę typu 1, a także cukrzycę typu LADA oraz późne stadia cukrzycy typu 2.
Cukrzyca Polska informuje o tych badaniach jako pierwsza w Polsce. Jeśli chcesz być na bieżąco z cukrzycą, zapisz się na nasz newsletter.
Neuroprzekaźnik GABA
Naukowcy odkryli, że neuroprzekaźnik o nazwie kwas gamma aminomasłowy (γ-aminomasłowy), zwany w skrócie GADA, wyleczył myszy z cukrzycy typu 1.
GABA to neuroprzekaźnik powszechnie obecny w naszym mózgu, gdzie pełni on funkcję komunikacyjną między komórkami nerwowymi. Produkowany jest on w trzustce, ale jego funkcja w tym organie nie była do końca znana.
W 2011 opublikowano pierwsze wyniki badań, które wskazały, że u myszy neuroprzekaźnik GADA powoduje zwiększenie masy komórek beta, oraz przeciwdziała ich apoptozie (zaplanowanej śmierci komórkowej). Komórki beta odpowiadają za produkcję hormonu inuliny w trzustce.
Jednak nie zawsze to co działa u myszy, działa też na ludzkich komórkach, dlatego tez wyniki badań na myszach trzeba było potwierdzić.
GABA a ludzkie komórki beta trzustki
Najnowsze wyniki badań opublikowane kilka dni temu pokazują, że GADA ma taki sam wpływ na ludzkie komórki beta, jaki zaobserwowano wcześniej u myszy. GADA zwiększa ilość ludzkich komórek beta trzustki, poprawia produkcję insuliny i powoduje odwrócenie postępu cukrzycy typu 1.
Aby to sprawdzić, badacze wszczepili myszom ludzkie komórki beta. U myszy tych wcześniej zniszczono ich własne komórki beta trzustki, wywołując u nich cukrzycę typu 1. Następnie przez okres 3 tygodni podawali myszom neuroprzekaźnik GADA w wodzie pitnej.
Po zaaplikowaniu myszom GADA, masa ludzkich komórek beta trzustki u myszy zwiększyła się, poziom cukru we krwi spadł, i homeostaza glukozowa (czyli równowaga) poprawiły się. Stało się tak, gdyż w wyniku GADA wrosła ilość produkowanej insuliny oraz zmniejszyła się ilość glukagonu we krwi.
Według naukowców prowadzących eksperyment, w wyniku przeszczepu ludzkich komórek beta oraz terapii GADA, myszy zostały wyleczone z cukrzycy typu 1. Stało się tak, gdyż neuroprzekaźnik GADA ma działanie ochronne oraz stymuluje wzrost komórek beta trzustki ludzi.
GADA i wnioski dla diabetyków
Okrycie to ma ogromne Znaczenie w dwóch wymiarach leczenia cukrzycy typu 1:
Zatrzymanie i odwrócenie postępu choroby u osób z cukrzycą typu 1
Byłoby to możliwe zwłaszcza u chorych, którzy nadal posiadają pozostałości działających komórek beta (na przykład świeżo po diagnozie i do roku po niej). Chorzy na cukrzycę typu LADA oraz inne formy cukrzycy, gdzie uszkodzeniu ulegają komórki beta też skorzystaliby z takiej terapii.
Większa skuteczność przeszczepów komórek beta trzustki
Obecnie w trakcie procedury pobierania komórek beta od dawcy około 70% komórek beta trzustki ulega uszkodzeniu To dlatego przeszczepy komórek trzustkowych są tak trudne i wymagają kilkukrotnego powtórzenia procedury, a jego skuteczność nie jest całkowita.
Neuroprzekaźnik GADA, chroniąc komórki beta trzustki i stymulując ich odnowę, znacząco zwiększa skuteczność przeszczepu komórek trzustkowych. A to oznacza, że dostępność tej formy terapii może stać znacznie bardziej powszechna niż obecnie, a jaj skuteczność znacząco wzrośnie.
Kolejnym etapem prac na lekiem zawierającym GADA dalsze badania kliniczne nad skutecznością w leczeniu cukrzycy typu 1. Zanim GADA trafi do jednak do aptek i szpitali, minie minimum kilka lat.
Źródło: http://diabetes.diabetesjournals.org/