Powikłania Typ 2 Wiadomości

Niedobór witaminy B12 może być powiązany z neuropatią układu sercowo-naczyniowego u osób z cukrzycą typu 2

Niedobór witaminy B12 sprzyja chorobom serca w cukrzycy typu 2
Niektóre leki cukrzycowe, takie jak metformina, przyczyniają się do niedoboru Witaminy B12

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami naukowców z Danii dorośli z cukrzycą typu 2 i niedoborami witaminy B12 mogą być bardziej narażeni na neuropatię autonomiczną układu sercowo-naczyniowego, czyli CAN (ang. Cardiovascular autovascular neuropathy). Niektóre leki cukrzycowe, takie jak metformina, przyczyniają się do niedoboru tej witaminy.

CAN jest jedną z najpoważniejszych postaci cukrzycowej neuropatii autonomicznej i występuje gdy uszkodzeniu ulegną włókna nerwowe serca. Uszkodzenia te mogą być wywołane przez długotrwałe hiperglikemie, utrzymujące się nawet przez kilka lat, u osób z cukrzycą typu 2. W wielu przypadkach prowadzą do powstania arytmii i innych poważnych zaburzeń tego organu.

Analiza terapii farmakologicznej

Badacze z Centrum Steno Diabetes w Danii starali się zbadać związek niedoboru witaminy B12 i neuropatii autonomicznego układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z cukrzycą typu 2. W tym celu przeanalizowano dane pobrane od 496 pacjentów monitorowanych pod kątem CAN od czerwca 2013 do grudnia 2014 roku. Pobrano także próbki krwi pacjentów do pomiaru witaminy B12 w surowicy krwi.

U tych, którzy byli leczeni za pomocą metforminy – doustnego leku stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2, i/lub inhibitorów pompy protonowej (IPP, grupa leków stosowanych w terapii schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego) zaobserwowano znacznie niższy poziom witaminy B12 w stosunku do pacjentów, którzy nie byli poddani leczeniu.

Poziom witaminy B12 ma znaczący wpływ na pracę serca

Naukowcy zaobserwowali również, że poziom witaminy B12 wyższy o 25 pmol/L (pikomoli/litr) ma wpływ na podwyższenie prędkości bicia serca o 21 procent podczas testu odruchu autonomicznego układu krążenia dla głębokiego oddychania i spadku w pięciominutowym teście tętna spoczynkowego. Rezultaty te zostały uzyskane po wyłączeniu z badań chorych, którzy otrzymali suplementy witaminy B12 i po wyłączeniu czynników zakłócających takich jak poziom HbA1c (hemoglobiny glikowanej), cholesterolu, trójglicerydów oraz palenie tytoniu.

”Wyniki te dołączą do rosnącej ilość dowodów na to, że te terapie lekowe są przyczyną niedoboru witaminy B12” twierdzą naukowcy.

Naukowcy potwierdzają, iż wyżej wymienione terapie lekowe mogą być przyczyną niedoboru witaminy B12. Obecnie trwają badania w celu oceny, czy jej brak ma przyczynową rolę w rozwoju neuropatii autonomicznej układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Witamina B12 – jak wyrównać braki?

Witamina B12 jest niezbędna do budowy czerwonych krwinek, układu nerwowego oraz układu odpornościowego. Występuje szeroko w produktach pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, ryby, nabiał, jaja. Wegetarianinie i weganie są najbardziej narażeniu na jej braki, jak również osoby chorujące na celiakię.

Aby zwiększyć ilość witaminy B12 w diecie spożywaj owoce morza, takie jak małże, ostrygi, krewetki, drobne ryby, takie jak sardynki, makrela oraz wątróbkę wołową i jaja. Dobra wiadomość jest taka, ze nawet przedłużone gotowanie nie niszczy tej cennej witaminy.

Jej niedobór organizm sygnalizuje bólami głowy, zmęczeniem, bladością, a nawet problemami z oddychaniem.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.