Wiadomości

Niskie temperatury wspierają produkcję brązowego tłuszczu

Brązowy tłuszcz zwiększa metabolizm
Zimne temperatury zwiększają produkcję brązowego tłuszczu

Brązowy tłuszcz to jeden z kierunków badań nad zapobieganiem i leczeniem cukrzycy i otyłości. Według naukowców z Wayne State University School of Medicine w Detroit, Michigan, niskie temperatury sprzyja powstawaniu brązowego tłuszczu. Jak wykazały najnowsze badania, biały tłuszcz może przekształcić się w brunatną tkankę tłuszczową i odwrotnie. Odkryto również, że to niższe temperatury mogą sprowokować biały tłuszcz do zamiany w brunatny.

Biały tłuszcz jest powszechnie uznawany za niezdrowy, natomiast brązowy przeciwnie. Brązowy tłuszcz, którego najwięcej znaleziono u niemowląt, a wraz z wiekiem jego ilość w organizmie maleje, wspomaga metabolizm i przeciwdziała cukrzycy.

Tłuszcz brązowy a biały

Udowodniono, że ludzie szczupli mają więcej brązowego tłuszczu, niż ci z nadwagą. Jeżeli naukowcy odkryją niezawodny sposób na zwiększenie brązowej tkanki tłuszczowej, może on być najlepszą opcją leczenia otyłości.

Celem białego tłuszczu jest magazynowanie energii i produkcja hormonów, przenoszonych do krwiobiegu. Małe komórki tłuszczowe wytwarzają hormon zwany adiponektyną, który zwiększa wrażliwość na insulinę w wątrobie i mięśniach. Redukuje to ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca. Jeżeli poziom białego tłuszczu jest za wysoki, spowolni on wytwarzanie adiponektyny, a tym samym zwiększy możliwość zachorowania na choroby związane z otyłością. Stąd im wyższy poziom białego tłuszczu, tym większe ryzyko dalszego tycia. Jest to swoisty zamknięty krąg.

Myszy siedzą w zimnie i nie tyją

Naukowcy przeprowadzili badania na myszach, które wystawiono na działanie niskich temperatur. Wyniki pokazały, że brązowe adipocyty (czyli komórki, które specjalizują się w magazynowaniu energii w postaci tłuszczu) zaczynają się wówczas dzielić i powstają nowe adipocyty. Co najciekawsze, około 30% białych tłuszczów pod wpływem niskiej temperatury szybko zamieniło się w brązowe.

Jak podkreśla dr James G. Granneman z Centrum Integracyjnego Badań Metabolicznych i Endokrynologicznych na Wayne State University School of Medicine w Detroit, Michigan, kluczowym celem naukowców, jest wykorzystanie tego procesu do leczenia zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2. Jeśli znajdziemy sposób w przetwarzanie białego tłuszczu w brązowy, możemy odnaleźć klucz do leczenia otyłości.

Choć badania te wymagają teraz potwierdzenia na ludziach, warto pamiętać o brązowym tłuszczu, zakładając kolejny sweter w zimowy dzień.

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.