Dzieci i młodzież Kontrola Technologia Typ 1 Wiadomości

Nowoczesny test śliny jako istotny element diagnozowania cukrzycy typu 1

medical-342446_1280

Według najnowszych badań prosty test śliny może okazać się bardzo skutecznym sposobem badania dzieci i dorosłych na cukrzycę typu 1. Greckie badanie wykazało, że pewne białka znajdujące się w ślinie mogą dokładnie pokazać poziom cukru we krwi u badanych osób.

Obecnie cukrzyca typu 1 jest badana i diagnozowana głównie przy pomocy badań krwi, jednak procedura ta bywa niekomfortowa i stresująca, zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

Badanie, które może okazać się przyszłością

Przeprowadzone testy obejmowały badanie próbek śliny od 36 młodych ludzi, z których ⅓ miała cukrzycę typu 1. Ślina ludzka jest powszechnie uznawana za skuteczny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia, dlatego badacze chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób może pomóc w diagnozowaniu cukrzycy.

W badaniach udało się zidentyfikować ponad 2000 różnych białek. Naukowcy odkryli, że, próbki śliny osób zdrowych wykazywały nieco odmienne parametry niż próbki badanych chorujących na cukrzycę typu 1. Ponadto w próbkach śliny chorych na cukrzycę typu 1, u których średni poziom glukozy we krwi był wyższy, wykryto białka powszechnie związane z zapaleniem, skłonnościami do krzepnięcia krwi i niedoczynnościami naczyń krwionośnych.

Zdaniem Heleni Vastardis z ateńskiej szkoły stomatologicznej NKU: “Pobieranie krwi w drodze wielokrotnego pobierania próbek powoduje dyskomfort i utrudnia pacjentom przestrzeganie zaleceń. Łatwa, prosta, bezbolesna, nieinwazyjna kolekcja śliny wydaje się najatrakcyjniejszą metodą w badaniu dzieci”.

Ogromne znaczenie wczesnego zdiagnozowania

Odpowiednia diagnostyka chorób cukrzycowych umożliwia wprowadzenie wczesnej profilaktyki i leczenia, w celu zapobieżenia najbardziej niekomfortowych i problematycznych w skutkach objawów. Ponadto wczesna identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka, którzy mogą być narażeni na powikłania cukrzycowe, pozwala na podjęcie odpowiednio wcześnie dobrych dla zdrowia decyzji. Kluczową kwestią w leczeniu cukrzycy jest właściwe kontrolowanie stężenia glukozy we krwi.

 

Nie każdy jednak ma świadomość swojej choroby i może podjąć odpowiednie działania w tym celu. Prawidłowe wyrównanie cukrzycy zapobiega rozwojowi ostrych i przewlekłych powikłań cukrzycy. Dotyczy to między innymi rozwoju takich powikłań, jak retinopatia cukrzycowa, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty wśród dorosłych na świecie oraz zespołu stopy cukrzycowej, który stanowi najczęstszą nieurazową przyczynę amputacji kończyn dolnych. Negatywnym skutkiem cukrzycy może być również niewydolność nerek.

Być może w niedalekiej przyszłości będzie możliwe diagnozowanie i monitorowanie strategii terapeutyczne w cukrzycy tylko przy odrobinie śliny, za pomocą ultrawrażliwych i wysoce specyficznych technik, takich jak stosowany w opisanych badaniach monitoring. Dodatkowym atutem jest nieinwazyjność badania. Bezkrwawe i dziecinnie proste testy, prawdopodobnie nie powinny być droższe od klasycznych badań krwi.
A ten banalny, prosty test może pomóc w szybkim wykryciu choroby.

Źródła:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jul/saliva-could-provide-a-painless-type-1-diabetes-test-for-children-97898576.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.