Według najnowszych badań prosty test śliny może okazać się bardzo skutecznym sposobem badania dzieci i dorosłych na cukrzycę typu 1. Greckie badanie wykazało, że pewne białka znajdujące się w ślinie mogą dokładnie pokazać poziom cukru we krwi u badanych osób.
Obecnie cukrzyca typu 1 jest badana i diagnozowana głównie przy pomocy badań krwi, jednak procedura ta bywa niekomfortowa i stresująca, zwłaszcza w przypadku małych dzieci.
Badanie, które może okazać się przyszłością
Przeprowadzone testy obejmowały badanie próbek śliny od 36 młodych ludzi, z których ⅓ miała cukrzycę typu 1. Ślina ludzka jest powszechnie uznawana za skuteczny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia, dlatego badacze chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób może pomóc w diagnozowaniu cukrzycy.
W badaniach udało się zidentyfikować ponad 2000 różnych białek. Naukowcy odkryli, że, próbki śliny osób zdrowych wykazywały nieco odmienne parametry niż próbki badanych chorujących na cukrzycę typu 1. Ponadto w próbkach śliny chorych na cukrzycę typu 1, u których średni poziom glukozy we krwi był wyższy, wykryto białka powszechnie związane z zapaleniem, skłonnościami do krzepnięcia krwi i niedoczynnościami naczyń krwionośnych.
Zdaniem Heleni Vastardis z ateńskiej szkoły stomatologicznej NKU: “Pobieranie krwi w drodze wielokrotnego pobierania próbek powoduje dyskomfort i utrudnia pacjentom przestrzeganie zaleceń. Łatwa, prosta, bezbolesna, nieinwazyjna kolekcja śliny wydaje się najatrakcyjniejszą metodą w badaniu dzieci”.
Ogromne znaczenie wczesnego zdiagnozowania
Odpowiednia diagnostyka chorób cukrzycowych umożliwia wprowadzenie wczesnej profilaktyki i leczenia, w celu zapobieżenia najbardziej niekomfortowych i problematycznych w skutkach objawów. Ponadto wczesna identyfikacja pacjentów wysokiego ryzyka, którzy mogą być narażeni na powikłania cukrzycowe, pozwala na podjęcie odpowiednio wcześnie dobrych dla zdrowia decyzji. Kluczową kwestią w leczeniu cukrzycy jest właściwe kontrolowanie stężenia glukozy we krwi.
Nie każdy jednak ma świadomość swojej choroby i może podjąć odpowiednie działania w tym celu. Prawidłowe wyrównanie cukrzycy zapobiega rozwojowi ostrych i przewlekłych powikłań cukrzycy. Dotyczy to między innymi rozwoju takich powikłań, jak retinopatia cukrzycowa, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty wśród dorosłych na świecie oraz zespołu stopy cukrzycowej, który stanowi najczęstszą nieurazową przyczynę amputacji kończyn dolnych. Negatywnym skutkiem cukrzycy może być również niewydolność nerek.
Być może w niedalekiej przyszłości będzie możliwe diagnozowanie i monitorowanie strategii terapeutyczne w cukrzycy tylko przy odrobinie śliny, za pomocą ultrawrażliwych i wysoce specyficznych technik, takich jak stosowany w opisanych badaniach monitoring. Dodatkowym atutem jest nieinwazyjność badania. Bezkrwawe i dziecinnie proste testy, prawdopodobnie nie powinny być droższe od klasycznych badań krwi.
A ten banalny, prosty test może pomóc w szybkim wykryciu choroby.
Źródła:
https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jul/saliva-could-provide-a-painless-type-1-diabetes-test-for-children-97898576.html