Leczenie Leki Typ 2 Wiadomości

Nowy lek Jardiance na cukrzycę typu 2 dopuszczony w USA

Amerykański Federalny Urząd Żywności i Leków (FDA) zatwierdził nowy lek skierowany do walki z cukrzycą typu 2. Lek ten to empagliflozin, i będzie on dostępny pod nazwą handlową Jardiance.

Leki doustne są jedną z opcji leczenia cukrzycy typu 2.
Leki doustne są jedną z opcji leczenia cukrzycy typu 2.

W badaniach klinicznych, poprzedzających rejestrację leku, wzięło 4.480 osób. Na podstawie badań lek ten dostał pozytywną opinię i został dopuszczony do użytku w USA. Mimo, że lek został zatwierdzamy do użytku na amerykańskim rynku, FDA zażądała dodatkowych badań, aby potwierdzić bezpieczeństwo leku dla pacjentów. Dodatkowe badania będą miały na celu ocenę ryzyka chorób serca u pacjentów zażywających Jardiance, a także ocenę skutków ubocznych u dzieci. Dodatkowe badania będą prowadzone kiedy lek będzie już dostępny w aptekach.

Lek Jardiance należy do grupy leków zwanych inhibitorami SGLT-2 (inhibitorów kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2). Leki z tej grupy obniżają poziom cukru we krwi poprzez usuwanie jego nadmiaru z krwi wraz z moczem. Istnieją dwa inne leki o podobnym działaniu – dostępne również na polskim rynku. Są to Forxiga oraz Invokana. Leki te nie są w Polsce refundowane.

Testy kliniczne potwierdziły, że Jardiance znacząco wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz na obniżenie HbA1c, a także w niewielkim stopniu, obniża masę ciała i ciśnienie krwi. Pośród pacjentów przyjmujących Jardiance, samodzielnie jak i w połączaniu z metforminą, nie odnotowano incydentów hipoglikemii. Pacjenci przyjmujący Jardiance razem z insuliną oraz sulfonylomocznikiem zgłaszali incydenty hipoglikemii.

FDA zwraca również uwagę na inne skutki uboczne leku, takie jak odwodnienie organizmu, zapalenie dróg moczowych oraz upośledzenie funkcji nerek. Powyższe skutki uboczne występują dużo częściej u starszych pacjentów. FDA również odradza zastosowanie leku u osób cierpiących na ostrą niewydolność nerek, gdyż Jardiance wpływa negatywnie na funkcję nerek.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.