Powikłania Typ 2 Wiadomości

Obniżenie ciśnienia tętniczego przedłużają życie cukrzykom

Cukrzyk mierzy ciśnienie krwi u lekarza diabetologa
Leki na nadciśnienie przedłużają życie diabetykom, ale maja też wiele skutków ubocznych

Osoby z cukrzycą typu 2, którzy zażywają leki obniżające ciśnienie krwi, żyją dłużej i mniej są narażeni na wystąpienie chorób serca – wynika z najnowszych badań. Co ciekawe, dotyczy to głownie osób z dużym nadciśnieniem tętniczym krwi, a nie tych tylko z nieznacznie podwyższonym, gdyż u tych ostatnich skutki uboczne mogą przeważać.

Wyniki badań, które ukazał się na łamach Journal of the American Medical Association, przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu Oxford. UK. Szef zespołu, Kazem Rahimi, wraz ze współpracownikami przeanalizowali 40 różnych raportów badawczych z lat 1666-2014, w których uczestniczyło 100 tysięcy pacjentów z cukrzycą typu 2.

Naukowcy oceniali ich reakcje na terapię obniżającą ciśnienie krwi za pomocą leków moczopędnych inhibitorów ACE i innych preparatów.

Przeczytaj o chorobie wieńcowej w cukrzycy

Spadek ciśnienia o 10 mm Hg obniża ryzyko śmierci o 10%

Zdrowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. Odczyty powyżej 120/80, ale poniżej 140/90 wskazują na początki nadciśnienia. Ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mm/Hg stwierdzone dwukrotnie, jest diagnozowane jako nadciśnienie.

Według omawianego raportu badawczego, z każdym spadkiem ciśnienia o 10 mm Hg w ciśnieniu skurczowym (tak zwanym górnym) – ryzyko zgonu obniżało się o około 10 procent, spadało również ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu, retinopatii cukrzycowej i albuminurii. Obniżenie ciśnienia krwi obniżają też ryzyko wystąpienia retinopatii i albuminurii (nadmiaru białka w moczu), również u osób o relatywnie niższym ciśnieniu krwi.

Skutki uboczne leków obniżających ciśnienie

Leki regulujące ciśnienie mają wiele działań niepożądanych. Mogą powodować impotencję, niedobór potasu, wysypkę skórną i uszkodzenie nerek. Leki moczopędne u diabetyków przyczyniają się ponadto do zwiększenia glikemii. Z tego względu, naukowcy uważają, że największe korzyści z leczenia nadciśnienia czerpią diabetycy, których początkowe odczyty ciśnienia skurczowego były wyższe niż 140 mm Hg,

Naukowcy twierdzą, że leczenie nadciśnienia tętniczego u osób z cukrzyca typu 2 wymaga bardziej zindywidualizowanych decyzji terapeutycznych, w szczególności u diabetyków z niższym początkowym poziomem ciśnienia krwi – podsumował Rahimi. – (…) dla większości pacjentów z wysokim ciśnieniem, korzyści z przyjmowania leków regulujących ciśnienie krwi prawdopodobnie przewyższają potencjalne skutki uboczne – dodał.

Badacze mówią też, że być może zalecenia odnośnie prawidłowego ciśnienia krwi powinny być zaostrzone, zwłaszcza dla młodszych osób, i wynosić 130/80 mm Hg. Jednak aby uniknąć skutków ubocznych, powinno się stosować dietę i aktywność fizyczną jako metodę osiągnięcia niższego ciśnienia krwi.

Źródło: Blood Pressure Lowering in Type 2 Diabetes. A Systematic Review and Meta-analysis

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.